Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Odpocząć – zacząć od początku

Wakacje to czas upragnionego odpoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych – po trudach kilkumiesięcznego wysiłku. Jak zdefiniować odpoczynek?

Bibliści stwierdzą, że jest to stan wytchnienia, zaniechania działania, spokoju i nabrania nowych sił. Takie znaczenie tego terminu występuje w różnych kontekstach, m.in. kiedy czytamy o Bogu, który odpoczął siódmego dnia (por. Rdz 2, 2). Leży to u podstaw ustanowienia szabatu jako dnia odpoczynku (por. Kpł 16, 31), roku szabatowego (por. Kpł 25, 3-6) jako roku wytchnienia dla ziemi uprawnej i roku jubileu­szowego jako czasu społecznej restytucji dóbr i własności (por. Kpł 25, 8-17). Autor natchniony wskazuje na potrzebę codziennego odpoczynku dla zwierząt (por. Ez 34, 14), a także dla ludzi (por. 2 Sm 4, 5). Wielokrotnie odczuwano potrzebę szczególnego odpoczynku u kresu podróży (por. Pwt 12, 10; Ap 14, 13), a obietnicę życia chrześcijańskiego nazywano odpoczynkiem przygotowanym przez Boga (por. Hbr 4, 1). Warto też dodać, że spokój i zadowolenie także nazywano odpoczynkiem, szczególnie gdy dotyczyło to spokoju na ziemi (por. Iz 14, 7) lub u ludzi (por. Hi 3, 13) oraz społeczności (por. Jr 6,16). Pan Jezus również zachęcał: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” (Mk 6, 31).

Doskonałym komentarzem są słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1979 r. w Nowym Targu: ”...odpoczywać – jak wspaniale etymologicznie wykazał nasz wielki poeta Cyprian Kamil Norwid – to znaczy: od poczynać. Człowiek musi odnaleźć siebie, odbudować siebie, odzyskać siebie”. Ojciec Święty twierdził, że „chodzi o to, ażeby wypoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli – i owszem – spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie” (Castel Gandolfo, 1980 r.).

Reklama

Warto o tym pomyśleć, gdy odpoczywamy. Pan Bóg chce dla nas wakacji, bo chce, abyśmy wypoczęci podejmowali trud sensownego wysiłku. Chce, abyśmy poznawali piękno stworzonego przez Niego świata, chce, abyśmy w gronie rodzinnym, w grupie przyjaciół coraz lepiej się poznawali, aby łatwiej było potem żyć i chętniej sobie nawzajem pomagać.

W wakacyjny czas przyjdzie nam zdać kolejny egzamin: z pamięci o Bogu, szanowania stworzonego przez Niego świata, z dobrych manier i zasad chrześcijańskiego życia. Podziwiając piękno i zabytki oraz zwiedzając miejsca święte niech towarzyszy nam stale refleksja, że wszystko to pochodzi od Boga i do Niego prowadzi.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup u oazowiczów

Niedziela sandomierska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

oaza

wakacje

bp Krzysztof Nitkiewicz

Ks. Adam Stachowicz

Oazowicze z Wisłoka Wielkiego na wyprawie w górach

Oazowicze z Wisłoka Wielkiego na wyprawie w górach

Przeżywających wakacyjne 15-dniowe rekolekcje zorganizowane przez Ruch Światło-Życie odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. 9 lipca Ordynariusz Sandomierski był u młodzieży w bieszczadzkich ośrodkach w Wisłoku Wielkim, Olchowej, Mchawie i Skorodnem oraz u rodzin w Uhercach Mineralnych. Hasłem tegorocznych rekolekcji wakacyjnych, a później całego roku formacyjnego w Ruchu Światło-Życie, są słowa: „Młodzi w Kościele”. W turnusach oazowych biorą udział osoby, które są zaangażowane w Ruch Światło-Życie oraz takie, które po raz pierwszy na wakacyjnych wyjazdach mają do czynienia z wypoczynkiem, formacją i modlitwą

Zakończyły się pierwsze turnusy dla uczestników Oazy Dzieci Bożych zorganizowane na terenie diecezji w Mędrowie i Niemienicach oraz w Bieszczadach dla Oazy Nowej Drogi w Wisłoku, Łodynie, Ustjanowej i Mchawie. Starsza młodzież na Oazie Nowego Życia wypoczywała w ośrodkach w Olchowej i Skorodnem. Łącznie, jak podają odpowiedzialni za organizację wypoczynku, to ponad 400 osób.

CZYTAJ DALEJ

USA: 10 kandydatów na przewodniczącego episkopatu

2022-10-04 16:52

[ TEMATY ]

USA

episkopat

Episkopat News

Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupi USA wybiorą nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego swej konferencji episkopatu – przypomniano w opublikowanej 4 października informacji. Sesja planowana jest w dniach 14-17 listopada. Zostaną także podczas niej wybrani nowi przewodniczący sześciu komisji stałych konferencji amerykańskiego episkopatu.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani spośród 10 kandydatów, którzy zostali nominowani przez swoich współbraci biskupów. Są to następujące osoby (w kolejności alfabetycznej):

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus...

2022-10-04 20:04

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

W kolejnym naszym różańcowym rozważaniu zatrzymujemy się przy Jezusie Chrystusie, bo to do Niego odnoszą się słowa: „Błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus”.

WSPÓLNA MODLITWA
5 października
RÓŻANIEC ZE ŚW. FAUSTYNĄ - TAJEMNICE CHWALEBNE

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję