Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szpital w Jaworznie – bardziej nowoczesny

Przy jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym powstało lądowisko dla helikopterów – obowiązkowe dla placówek medycznych posiadających Szpitalny Oddział Ratunkowy. Lądowisko poświęcił 9 maja biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, a uroczystego otwarcia dokonał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Reklama

– Lądowisko to wymóg czasu i sposobu leczenia. Zmienia się system transportu chorych. Staramy się go możliwie usprawnić, by chory był jak najszybciej przetransportowany z miejsca wypadku do szpitala, czy też do innych wyspecjalizowanych jednostek – powiedział Józef Kurek, dyrektor Szpitala Miejskiego w Jaworznie. Otwarcie lądowiska wpisało się w organizowane przez szpital Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 9 maja mieszkańcy Jaworzna mieli okazję wykonać bezpłatne badania; w programie imprezy znalazły się m.in.: pokaz wozów ratowniczych oraz pokazowa ewakuacja, instruktaż udzielania pierwszej pomocy czy prezentacja szkoły rodzenia.

Jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny w trosce o zdrowie pacjentów od kilku już lat jest systematycznie modernizowany. Ponadto dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz pomocy gminy, placówka wyposaża swoje oddziały w sprzęt medyczny najwyższej klasy. W 2008 r. oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny. Równolegle przeprowadzono modernizację głównej rozdzielni elektrycznej szpitala, zamontowano nowoczesną rozdzielnię niskiego napięcia oraz bezobsługowy agregat prądotwórczy. W 2009 r. oddano do użytku zmodernizowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej oraz nowo powstały Oddział Urologii. Od początku 2009 r. ciepła woda w jaworznickim szpitalu jest dodatkowo podgrzewana za pomocą baterii kolektorów słonecznych. W 2010 r. przy lecznicy powstała nowoczesna stacja dializ. To jedna z pierwszych w Polsce, udana inwestycja w zakresie służby zdrowia, która powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na początku 2012 r. w placówce uruchomiono nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Dział Diagnostyki Obrazowej wzbogacił się o nowoczesny aparat RTG kostno-płucny, będący narzędziem do podstawowej diagnostyki rentgenowskiej. Z kolei Oddział Urologii zaopatrzono w aparat z systemem do litotrypsji (do kruszenia kamieni moczowych falami uderzeniowymi). W nowy sprzęt wyposażono także Blok Operacyjny. Na anestezjologii pojawiły się 2 aparaty do znieczulania. Dla bloku zakupiono również diatermię chirurgiczną, czyli aparat służący do przecinania tkanek za pomocą elektrody, wykorzystujący pole elektromagnetyczne. Przez ostatnie 10 lat – głównie dzięki pomocy gminy i projektom unijnym – do szpitala trafiło ok. 50 mln zł.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa przed wypasem

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2015, str. 8

[ TEMATY ]

poświęcenie

Tadeusz Klis´

Poświęcenie owiec w Międzybrodziu Żywieckim

Poświęcenie owiec
w Międzybrodziu
Żywieckim

Tradycja święcenia owiec, zanim wyruszą na wypas na górskich halach, weszła już na stałe w program górskich miejscowości Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Redykowi, czyli uroczystemu wyjściu pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach, towarzyszy zazwyczaj Msza św. połączona z poświęceniem i okadzeniem stada oraz różne atrakcje, jak występy kapeli góralskich, wystawy, smakowanie góralskich potraw i inne. Takie redyki kolejny raz odbyły się w maju w Koniakowie, Rajczy, w Szczyrku po raz drugi, a 23 maja w Korbielowie – po raz 19. Ale jest jedno miejsce, gdzie redyk odbył się po raz pierwszy. To miejsce to Międzybrodzie Żywieckie. Tam w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. proboszcz Janusz Kuciel odprawił Mszę św. Uczestniczyli w niej m.in. górale ze Stowarzyszenia „Roztoka” oraz Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich z fundatorem stada owiec Eugeniuszem Kantyką, który wprowadził do świątyni żywą owcę. Następnie w ogrodzie przed plebanią ks. proboszcz Janusz Kuciel poświęcił całe stado. Jak podkreślali parafianie, dotychczas w Międzybrodziu Żywieckim nie było takiego zwyczaju, także dlatego, że przez ostatnie lata nie było także większych ilości owiec. – Skoro jednak pojawia się pomysł hodowli owiec, to pięknie, że pojawia się również pragnienie, aby towarzyszyło temu Boże błogosławieństwo – mówią parafianie. Uroczystościom towarzyszył występ kapeli góralskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ? - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Chcemy was usłyszeć!".

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję