Reklama

Niedziela Małopolska

Świadectwo wiary i pobożności

W Niedzielę Dobrego Pasterza, 11 maja tłumy wiernych wzięły udział w procesji ku czci św. Stanisława. Zgodnie z tradycją szli z Wawelu na Skałkę. W procesji, której przewodniczył abp Thomas Wenski z Florydy i asystujący mu: bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej oraz bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, niesione były relikwie polskich świętych i błogosławionych: w tym św. Stanisława i św. Jana Pawła II. W gronie zmierzających na Skałkę byli przedstawiciele parafii, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, zgromadzeń zakonnych, seminariów duchownych, krakowskich uczelni, szkół katolickich. Szli reprezentanci władz państwowych i samorządowych, wojska, straży, policji. Uwagę zwracali ubrani w piękne, ludowe stroje mieszkańcy różnych zakątków Polski: w tym gronie wyróżniali się górale niosący figurę Matki Bożej Ludźmierskiej.

Reklama

Mszy św., odprawionej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który przywitawszy zebranych, podkreślił: – Dziś Kościół krakowski, w jedności ze wszystkimi naszymi rodakami, gromadzi się na Eucharystii, aby podziękować za dar, jaki otrzymaliśmy wszyscy w osobie pasterza naszych czasów, a dziś świętego papieża Jana Pawła II.

Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. – Jest przyzwolenie na to, by Kościół realizował swoją misję charytatywną, by troszczył się o biednych, chorych i niepełnosprawnych – mówił Metropolita Warszawski.– I Kościół to robi, i będzie robił zawsze. Wtedy natomiast, gdy Kościół głosi Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, i chce to czynić nie tylko w życiu prywatnym ludzi, ale też w przestrzeni publicznej, wówczas niektórzy zaczynają mieć poważne wątpliwości. Zwłaszcza wtedy, gdy Kościół przypomina o niezmiennym prawie moralnym i stoi na straży wartości nienegocjowalnych – stwierdzał kard. Nycz i zaznaczał: – Kościół będzie to czynił i nikt nie ma prawa go uciszać ani zachęcać do przemilczania.

Do zebranych przemówił także abp Tomas Wenski, który zauważył, że Kraków można nazwać „Szkołą Świętych”. – Jako biskup przywożę wam świadectwo wiary, świadectwo polskiej kultury religijnej, duchowej oraz wielkiej pobożności i kultu św. Stanisława za oceanem – mówił po polsku Hierarcha z Florydy.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz jest inny świat

Niedziela małopolska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Stanisław

uroczystość św. Stanisława BM

MFS/Niedziela

Ołtarz Wielki składa się z trzech ołtarzy

Ołtarz Wielki składa się z trzech ołtarzy

Kult św. Stanisława był tu żywy już w minionych wiekach – zapewnia ks. Jan Urbański, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Toniach.

Pierwsze wzmianki o Toniach, kiedyś podkrakowskiej wsi, zostały zapisane już na początku XIII wieku. Ale kościół parafialny przy ul. Maciejkowej został tu zbudowany zaledwie 30 lat temu. Ksiądz proboszcz doskonale pamięta historię budowy świątyni i powstawania wspólnoty parafialnej. Ważne fakty i daty podaje bez zaglądania do kronik i ksiąg parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję