Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Gwarancja dla dobra człowieka i społeczeństwa

Zawsze ze wzruszeniem wspominam piękne dni majowe, kiedy jeszcze byłem w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i obserwowaliśmy niezwykłą procesję z Wawelu na Skałkę. Św. Stanisław Biskup i Męczennik należy bowiem do tych świętych orędowników, którzy są szczególnie ukochani przez Polaków i ogłoszeni głównymi patronami Polski – obok Matki Bożej i św. Stanisława (1039-1079), są też nimi: św. Wojciech (956-997), św. Stanisław Kostka (1550-1568), św. Andrzej Bobola (1591-1657). Dlatego m.in. imię Stanisław jest częste w naszym kraju. Biskup Stanisław zginął z rąk króla Bolesława Śmiałego, ponieważ upominał się o zachowanie Bożych praw moralnych, stąd nazywany jest także patronem ładu moralnego.

Boże prawo moralne zajmuje istotne miejsce w życiu państwa i narodu. Państwo ma, oczywiście, swoje prawodawstwo – cywilne, karne czy inne kodeksy, ale w nich powinien zawsze mieścić się Dekalog. Normy prawa stanowionego muszą być również zgodne z prawem moralnym.

Reklama

Prawo i moralność idą więc zawsze razem, ale prawo moralne jest nadrzędne nad prawami stanowionymi. Te ustanawia się w oparciu o normy prawa moralnego. Dlatego swoistym curiosum jest, kiedy w Sejmie głosuje się w sprawach dotyczących np. zabijania nienarodzonych, bo to jest przeciwne prawu naturalnemu i prawu Bożemu, a takie decyzje mają wymiar społeczny, który w przyszłości będzie rzutował na dalsze losy ludzi. Oczywiście, z punktu widzenia norm chrześcijańskich to grzech przeciwko podstawowemu prawu Bożemu – prawu do życia. Tylko Pan Bóg ma prawo do dysponowania życiem ludzkim, takiego prawa nie ma żadna instytucja ani żaden człowiek. Prawo moralne ma ogromną siłę i najlepiej jest, kiedy zbiega się z prawami stanowionymi, bo łatwiej zachować porządek społeczny.

Św. Stanisław Biskup upomniał się kiedyś o prawo moralne, pogwałcone przez króla i przypłacił to napomnienie możnowładcy okrutną śmiercią. Jego śmierć sprawiła jednak, że później przez wiele lat kierowano się w Polsce sumieniem i prawem Dekalogu, i wciąż pozostaje on drogowskazem moralnym dla naszego narodu, zwłaszcza dla rządzących.

Stara zasada prawna mówi: „Serva ordinem et ordo te servabit” – „Zachowaj porządek, a porządek zachowa ciebie”. Św. Stanisław Biskup i Męczennik przypomina nam wszystkim, że prawo Boże, Boży porządek stanowi gwarancję dla dobra państwa, narodu i każdego obywatela.

2014-05-07 15:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół najlepiej służy narodowi, gdy nie ulega wpływom władzy

[ TEMATY ]

św. Stanisław

kard. Stanisław Dziwisz

T.D.

Figura św. Stanisława przed kościołem, XVIII wiek

Figura św. Stanisława przed kościołem, XVIII wiek

Kościół i jego pasterze wtedy najlepiej służą narodowi, gdy przemawiają w imieniu Ewangelii, nie ulegając koniunkturalnie wpływom władzy – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył w katedrze na Wawelu Mszy św. w uroczystość św. Stanisława. Hierarcha podkreślał, że próby podporządkowania Kościoła sprawującym władzę nie są czymś nowym w historii.

„Odważna postawa i męczeńska śmierć św. Stanisława stała się fundamentem ładu moralnego w naszej ojczyźnie” – przypomniał w homilii krakowski metropolita senior. Dodał, że biskup i męczennik wskazuje pasterzom Kościoła, jak należy służyć narodowi.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję