Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2014, str. 58

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Jerzy Tomziński z Jasnej Góry obchodzi 70. rocznicę święceń kapłańskich

Liczący 95 lat o. Jerzy Tomziński – paulin z Jasnej Góry, jedyny żyjący w Polsce uczestnik Soboru Watykańskiego II, wielokrotny przeor Jasnej Góry i generał Zakonu Paulinów – obchodził 16 kwietnia br. 70. rocznicę święceń kapłańskich. To o. Tomziński zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odmawiania Apelu Jasnogórskiego. Jemu także zawdzięczamy peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej po Polsce. Msza św. dziękczynna za 70 lat kapłaństwa z udziałem Jubilata została odprawiona 16 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Serdecznie przemówił Ojciec Jubilat, dziękując Bogu za powołanie w Zakonie Paulinów.

Przewielebnemu Ojcu Jubilatowi, wieloletniemu redaktorowi „Niedzieli”, życzymy Bożego błogosławieństwa i troskliwej opieki Matki Bożej Królowej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. inf. Ireneusz Skubiś z Zespołem „Niedzieli”

O. Łukasz Buzun nowym przeorem Jasnej Góry

Nowym przeorem Jasnej Góry jest 46-letni o. Łukasz Buzun. Decyzja została podjęta 2 kwietnia br. na sesji definitorium generalnego Zakonu Paulinów. Przez ostatnie trzy lata o. Łukasz Buzun pełnił funkcję podprzeora Jasnej Góry. Na urzędzie przeora Jasnej Góry zastępuje o. Romana Majewskiego, który sprawował ten urząd przez dwie 3-letnie kadencje.

Reklama

O. Łukasz Buzun jest doktorem teologii. Urodził się 26 lutego 1968 r. w Korycinie, w archidiecezji białostockiej. Pierwszą profesję zakonną złożył 13 stycznia 1990 r., profesję wieczystą – 2 sierpnia 1995 r. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 r. Nowemu przeorowi życzymy błogosławieństwa Bożego. Niech Matka Boża Jasnogórska wspiera jego służbę pielgrzymom w narodowym sanktuarium Polaków.

Pielgrzymka motocyklistów

Prawie 35 tys. osób na ponad 20 tys. motocykli z całej Polski, ale także z Ukrainy, Węgier, Białorusi i Niemiec przybyło 13 kwietnia na Jasną Górę na XI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Organizatorem zlotu był Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński”.

Na pielgrzymkę przyjechała grupa 110 motocyklistów z Węgier. Opiekunem grupy był o. Botond Bátor, przełożony Paulinów na Węgrzech. Mszy św. dla pielgrzymów na Szczycie przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. Dariusz Stańczyk, uczestnik Rajdów Katyńskich. Po Mszy św. miało miejsce poświęcenie motocykli. Uczestnicy zlotu przywieźli maskotki – dar serca dla sierocińców w Polsce i na Kresach Wschodnich. Na pielgrzymce prowadzona była również kwesta na rzecz Kresowian. Przed Mszą św. odbył się koncert Macieja Wróblewskiego.

Więźniarki z niemieckiego obozu Ravensbrück

Reklama

Byłe więźniarki Ravensbrück, jak co roku, dziękowały Maryi Jasnogórskiej za dar ocalenia z nazistowskiego obozu koncentracyjnego. 12 kwietnia do sanktuarium przybyły trzy ocalałe z obozu kobiety. Pielgrzymkę po raz trzeci zorganizowała Maria Lorens, córka Katarzyny Matei, byłej więźniarki Ravensbrück. – Zostałam poproszona przez Wandę Półtawską, żeby starać się mobilizować środowisko dzieci, wnuków, przyjaciół i kontynuować to wotum miłości, oddania i przyjaźni Matce Najświętszej po to, aby te wartości, o które walczymy i za które one ginęły nie odeszły razem z nimi, bo to pokolenie, niestety, nam odchodzi. Żebyśmy my gromadzili się wokół sztandaru tych wartości, za które one ginęły i które pozwoliły im przetrwać – wyjaśniała Maria Lorens. W modlitwie towarzyszył im ks. Tomasz Lubaś, paulista, który odprawił Mszę św., a w kazaniu zauważył: – Bogu dzięki, echo głosu więźniarek z Ravensbrück nie zamilkło.

Wdzięczność i zawierzenie

Modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Jasna Góra, 2-3 maja 2014 r.

2 maja – piątek

18.30 * Procesja Maryjna po wałach jasnogórskich w wigilię uroczystości

19.00 * Msza św.
* Apel Jasnogórski – o. Stanisław Jarosz OSPPE
* Czuwanie – Ojcowie Pasjoniści z Łodzi

3 maja – sobota

5.30 * Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie

6.00 * Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
* Msza św. z homilią – o. Józef Płatek OSPPE

10.00 * „Wdzięczność i zawierzenie” – modlitwa dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II – o. Kamil Szustak OSPPE

10.45 * Ingres Księży Biskupów

11.00 * Msza św. z homilią – abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Episkopatu Polski
* Powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
* Ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej
* Przyrzeczenie Duchowej Adopcji

14.00 * Droga Krzyżowa – o. Stanisław Jarosz OSPPE oraz animatorzy Duchowej Adopcji

16.15 * Różaniec – o. Krzysztof Grzesica OSPPE

18.30 * Procesja eucharystyczna po wałach – o. Jan Bednarz OSPPE, administrator generalny

19.00 * Msza św. na Szczycie z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

21.00 * Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, biskup polowy WP

Zapraszają Ojcowie Paulini

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lęk przed wolą Bożą. Co radzą na to święci?

2026-05-17 20:02

[ TEMATY ]

Bóg

wola

pixabay.com

Wola Boża nie zawsze jest łatwa, za to zawsze jest najlepszą drogą dla człowieka. W jaki sposób dobrze rozeznać Boże natchnienia i podążać za nimi?

Może boisz się woli Bożej? Bo może myślisz, że Bóg będzie chciał czegoś całkiem innego niż Ty. Że zażąda heroizmu, życia pod prąd, że wywróci Twoje sprawnie poukładane życie do góry nogami. Że oderwie Cię od tego, co znasz, co daje Ci fałszywe poczucie bezpieczeństwa, co otuliło Cię niczym kokon wygody. Bóg jednak nie przychodzi, by Cię zniszczyć – lecz by Cię przebudzić do życia pełnią.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Władze: wśród rannych w Modenie jest Polka

2026-05-17 16:51

[ TEMATY ]

ranni

PAP

W sobotę rozpędzony samochód uderzył w grupę przechodniów w Modenie, raniąc osiem osób, w tym trzy ciężko.

AKTUALIZACJA: Włochy: Służby medyczne w Modenie: ranna Polka w poważnym, ale stabilnym stanie
CZYTAJ DALEJ

Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Trzebiczu

2026-05-18 16:48

[ TEMATY ]

Zielona Góra

trzebicz

SP Trzebicz

Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

Jacek Kozubaj

Trzebicz

Trzebicz

XII Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbył się w tym roku 18 maja w Trzebiczu. W uroczystości wziął udział bp Tadeusz Lityński.

Rozpoczęło się wspólnym zdjęciem. O godz. 10:00 Eucharystii w kościele parafialnym NSPJ w Trzebiczu przewodniczył Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. Następnie duchowni, zaproszeni goście, dyrektorzy szkół, nauczyciele, poczty sztandarowe oraz uczniowie przeszli pod obelisk św. Jana Pawła II. W szkole podstawowej w Trzebiczu odbył się program artystyczny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję