Paczki z pomocą na Ukrainę można bezpłatnie wysyłać do końca marca br., co umożliwia Poczta Polska. Akcja, którą zainicjował Caritas, odbywa się pod hasłem: „Paczka dla Ukrainy”.
W związku z tym zachęcamy Księży Proboszczów i wspólnoty parafialne naszej diecezji do włączenia się do akcji pomocy poszkodowanym i ubogim mieszkańcom sąsiedniego kraju. Caritas Diecezji Sosnowieckiej włączyła się w ogólnopolską akcję, w ramach której każdy z nas może w geście solidarności przesłać bezpłatnie, dzięki współpracy z Pocztą Polską, paczkę z żywnością i odzieżą dla wybranej ukraińskiej rodziny, która z powodu trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w tym kraju znalazła się w pilnej potrzebie. Dodatkowe informacje o akcji Caritas pod nazwą „Paczka dla Ukrainy” można znaleźć na stronie internetowej: www.caritas.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Potrzebujemy pewności, że Polska jest z nami. Jak między ludźmi się mówi, że Polska nas wspiera, to bardzo podtrzymuje ich na duchu. Przekazujcie dalej, dzwońcie do znajomych, mówcie w mediach, że jesteśmy tu, że potrzebujemy leków i żywności. Prosimy o tę pomoc, o wsparcie, na ile jesteście w stanie, na ile możecie. Będziemy za to bardzo wdzięczni. Jak to wszystko dalej się potoczy... aż straszno myśleć. Ludzie dniami i nocami nie śpią. Jest ciężko mówi ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes we Lwowie.
Caritas Polska dysponuje zweryfikowaną przez ukraińską Caritas listą kilkudziesięciu rodzin z okolic Czortkowa w obwodzie tarnopolskim, zawierającą podstawowe informacje o liczebności i potrzebach danej rodziny. Osoby gotowe do wysyłki paczki prosimy o kontakt z Łukaszem Zychem (tel.: 664-787-839, e-mail: lukaszzych@caritas.pl), który przekaże dane potrzebujących rodzin niezbędne do dokonania wysyłki. W związku z krótkim terminem akcji (do 31 marca) prosimy o niezwłoczne dokonywanie zgłoszeń!
Paczka powinna ważyć do 20 kg, a jej wartość nie może przekraczać 300 euro. Może ją wysłać każda osoba fizyczna, jednak tylko raz. Żywność jaka ma znaleźć się w paczce musi być fabrycznie zapakowana, a jej waga nie może przekraczać 10 kg. W paczce można również wysłać nowe ubrania.
Aby poprawnie zaadresować przesyłkę, należy napisać na niej imię i nazwisko miejscowego Księdza Proboszcza oraz adres parafii, a oprócz tego numer identyfikacyjny rodziny, który został przydzielony przez Caritas i dopiski: „Dla Ukrainy” oraz „Rodzina Rodzinie”. Paczki mogą być nadawane jedynie w punktach Poczty Polskiej. Paczki nie mogą być nadawane jako priorytetowe oraz jako paczki z zadeklarowaną wartością. Oczywiście wszystkie powyższe informacje dotyczą tej konkretnej akcji Caritas. Z pewnością pomoc dla Ukraińców będzie kontynuowana.
Poprzez wysłanie paczki z pomocą buduje się solidarność i wdzięczność, która może trwać przez wiele pokoleń. Pamiętajmy, że nie tak dawno również my, Polacy, mogliśmy się cieszyć bardzo podobnym wsparciem.