Reklama

Niedziela Kielecka

Modlitwa za życie

5 marca w Środę Popielcową zaczęła się wielka modlitwa za życie poczęte. 40 dni każdej godziny inna osoba w Polsce czy na świecie podejmie walkę w obronie nienarodzonych i bezbronnych. Potrzeba 960 osób, by modlitwa płynęła nieustannie przez cały Wielki Post. Cały czas można się przyłączyć drogą internetową. Z koordynatorem akcji ks. Karolem Starczewskim rozmawia Katarzyna Dobrowolska

Niedziela kielecka 12/2014, str. 5

[ TEMATY ]

akcja

Magdalena Niebudek

KATARZYNA DOBROWOLSKA: – W ubiegłym roku w akcję 40 Dni dla Życia włączyło się 4 tys. osób. Czy zdaniem Księdza, świadczy to o zwiększeniu się troski i odpowiedzialności za życie nienarodzonych, większej świadomości, jak wielkim złem jest zabijanie nienarodzonych?

KS. KAROL STARCZEWSKI: – Myślę, że niezależnie od liczby osób, które do tej pory włączyły się w akcję 40 Dni dla Życia, mnóstwo ludzi w sercu nie zgadza się na zabijanie nienarodzonych dzieci. Ta wielkopostna forma modlitwy z roku na rok coraz bardziej uświadamia jednak, że osób podobnie myślących odnośnie do aborcji jest o wiele więcej niż nam się wydaje, a co za tym idzie – rodzi się większa mobilizacja do walki duchowej o ochronę życia ludzkiego i o nawrócenie dla tych, którzy poczęte dzieci traktują przedmiotowo.

– W jaki sposób tego typu inicjatywa może wpływać na zmianę świadomości społecznej w kwestii ochrony życia nienarodzonych?

– Rzymski poeta Owidiusz powiedział, że „kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem”. Sądzę, że te słowa można odnieść do modlitwy w intencji ochrony życia nienarodzonych, ale i też zmiany myślenia osób, dla których życie poczęte jest tylko jakąś tkanką czy też nie stanowi żadnej wartości. Serca tych ludzi można porównać do twardej skały, a modlitwę do kropli wody, która na tę skałę pada. Cierpliwie, nie na siłę, ale nieustannie. Prędzej czy później w tej skale pojawi się pęknięcie. A jak się ono pojawi, tzn. jak człowiek otworzy się na Bożą Prawdę, to Pan Bóg już reszty dokona.

Reklama

– Jakie przesłanie niosą organizatorzy i uczestnicy akcji 40 Dni dla Życia społeczeństwu i światu?

– Czasem spotykam się z zarzutem, że przez chęć zakazu aborcji ogranicza się prawa kobiet. My przez tę akcję staramy się zwrócić uwagę na to, że dzieci nienarodzone też powinny mieć i mają swoje prawa, w tym to najważniejsze – prawo do życia. Niestety przez stwarzanie możliwości zabijania nienarodzonych, wygląda to zupełnie inaczej. Poczęty i bezbronny człowiek ponosi karę za to, że żyje, za to, że jego rodzice go nie chcą czy może boją się go przyjąć, za to, że nie jest zdrowy czy w pełni sprawny. Pan Bóg, który jest Dawcą Życia, w piątym Przykazaniu mówi: „Nie zabijaj”. Skoro wierzymy w Boga i wierzymy Jego Słowu, to mamy wręcz obowiązek obrony życia od samego jego poczęcia i co za tym idzie, mamy obowiązek nie zgadzania się na jego zabijanie. Kto uznaje się za niewierzącego, niech spojrzy na ludzkie życie przez pryzmat prawa naturalnego, które odwołuje się do nienaruszalnych praw człowieka, w tym do najważniejszego, jakim jest prawo do życia.

– Modlą się osoby prywatne, księża, młodzi, starsi, szkoły. Skąd zgłaszali się ludzie w ubiegłym roku, jakie parafie, jakie diecezje miały najwięcej uczestników?

– Nie prowadzimy danych statystycznych, więc trudno mi oszacować skąd, z jakich diecezji czy parafii było najwięcej osób. Cieszy nas fakt, że w akcję 40 Dni dla Życia włączyli się ludzie praktycznie z całej Polski, a nawet Europy czy świata: były np. zgłoszenia ze Stanów Zjednoczonych czy z Tajlandii. Cieszy również fakt, że wiele osób z diecezji kieleckiej też wyraziło chęć modlitwy. Dziękujemy im za to i nadal zapraszamy do wspólnej modlitwy.

– Na Waszej stronie jest wiele pięknych, wzruszających świadectw uczestników akcji, czy Ksiądz może podzielić się jakimś szczególnym świadectwem?

– Trudno wybrać tylko jedno. Dużo osób pisało, że taka modlitwa to niesamowite uczucie więzi z tymi, którzy jednoczą się w walce o obronę nienarodzonych dzieci. Ludzie odczuwali, że uczestniczą w jakimś wielkim dziele, czasem modlili się wraz ze współmałżonkiem czy znajomymi. Niektórzy przygotowywali się do tej godziny czuwania poprzez całodniowy post, inni nawet jechali w nocy do kościoła, gdzie była adoracja, by tam spędzić ten czas. Wiele tych świadectw porusza serce.

– Jak promujecie akcję w diecezji, w Polsce?

– W diecezji kieleckiej informacja o akcji 40 Dni dla Życia została rozesłana drogą mailową do wszystkich księży i do katechetów. Wierzymy, że poprzez ich pośrednictwo propozycja modlitwy dotrze do jak największego grona osób. Informację o akcji umieszczono także na stronie diecezji kieleckiej oraz innych portalach ogólnopolskich. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się szczegółów dotyczących tej wielkopostnej modlitwy i tym bardziej wziąć w niej udział, zapraszamy na stronę: duchowaadopcjadziecka.wordpress.com
Informacje znaleźć można również na profilu facebook: www.facebook.com/pages/Duchowa-Adopcja-Dziecka-Poczetego.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta bez domu

Niedziela warszawska 13/2016, str. 5

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum Fundacji Kapucyńskiej

Akcja „Czterdziestogodzinny post w intencji bezdomnych” cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie wszyscy zjedli wspólny posiłek

Akcja „Czterdziestogodzinny post w intencji bezdomnych”
cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie
wszyscy zjedli wspólny posiłek

Tuż obok nas żyją ludzie samotni, bezdomni, ubodzy, dla których śniadanie wielkanocne nierzadko kojarzy się z suchą bułką zjedzoną gdzieś na ławce w parku

Wielkanoc jest czasem radosnego świętowania bogatego w rodzinne spotkania. Jednak nie dla wszystkich. – Jestem sam, nie mam rodziny i domu. O ile pogoda pozwala Święta Wielkanocne spędzam spacerując to tu, to tam. Bywam wtedy w Łazienkach Królewskich, albo w innych parkach. Staram się też być w kościele, w końcu to najważniejsze dla katolików święta – mówi Wojtek. Ma pięćdziesiąt lat i od prawie dziesięciu żyje na ulicy. – Człowiek jest w stanie przyzwyczaić do życia bez rodziny, dachu nad głową. Początki są trudne, ale potem wszystko jest już takie zwyczajne – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję