Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Europejski

Raport z „prawem do aborcji” odrzucony

Parlament Europejski odrzucił projekt rezolucji będący rocznym sprawozdaniem na temat równości między kobietami a mężczyznami w Unii Europejskiej, autorstwa Inês Zuber. W raporcie Zuber postulowała „prawo do aborcji”, co pozwoliłoby osobom dążącym do zniesienia prawnej ochrony życia ludzkiego na prenatalnym etapie rozwoju stygmatyzować kraje takie jak Polska, które chronią życie najsłabszych. Dostęp do aborcji potraktowano w tym dokumencie jako jedno z praw reprodukcyjnych, co jest niezgodne z oficjalnym stanowiskiem Polski, sprzeciwiającej się takiemu kategoryzowaniu aborcji. Rezolucja ta promowała również wdrażanie polityki genderowej od wczesnego dzieciństwa w szkołach publicznych. Autorka sprawozdania postulowała ponadto zrównanie homoseksualnych związków partnerskich z małżeństwami.

Unia Europejska

Akcja „Jeden z Nas”

Komisja Europejska na 10 kwietnia br. wyznaczyła datę wysłuchania publicznego w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”, której celem jest zablokowanie wypływu unijnych pieniędzy na programy niszczące życie ludzkie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

27 lutego Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” zakończyła proces przekazywania Komisji Europejskiej zweryfikowanych podpisów oraz załatwiania innych formalności (takich jak złożenie sprawozdań finansowych), które musiały zostać dopełnione przez organizatorów inicjatywy.

Reklama

Zebrano ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, do rozpoczęcia prac w Komisji Europejskiej wymagany był milion podpisów. Miesiąc po wysłuchaniu publicznym Komisja Europejska ogłosi, jaką decyzję podjęła w sprawie inicjatywy „Jeden z Nas”.

Krym

Apel polskich księży

Dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl OMI, misjonarz oblat, zwracają się z gorącym apelem do Polaków o pomoc finansową.

Piszą m.in.: „Na Krymie pozostało w siedmiu parafiach rzymskokatolickich dziewięciu księży z Polski oraz biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej. Nie dociera na Krym pomoc humanitarna.

Jedyną możliwą jeszcze formą pomocy jest przekazanie pieniędzy, za które na miejscu można kupić najpotrzebniejsze artykuły i lekarstwa. Zwracamy się z apelem o przekazywanie wsparcia finansowego dla tych ofiarnych kapłanów na podane niżej konta bankowe z dopiskiem: «na Krym». Twoja pomoc ratuje życie”.

Piotr Rosochacki, Dyrektor Caritas Spes Krym, Bank Millenium, ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa, SWIFT BIGB PL PW (XXX)
PLN 72 11 60 2202 0000 0000 4034 6949; USD PL 66 11 60 2202 0000 0002 1932 63 16.

Ludzie

Ks. Federico Lombardi SJ

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ, podsumowując pierwszy rok pontyfikatu papieża Franciszka, powiedział: – Zapamiętam z tego pierwszego roku pontyfikatu kilka wydarzeń, które zrobiły na mnie szczególne wrażenie. Oczywiście, pierwsze pojawienie się Papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra. Następnie umycie stóp młodym więźniom w Wielki Czwartek. Zapamiętam też podróż na Lampedusę i to świadectwo wielkiej bliskości względem osób najbardziej zapomnianych i porzuconych. Zapamiętam Światowy Dzień Młodzieży, wielkie spotkanie w Rio, w Ameryce Łacińskiej. Następnie dokument programowy, czyli „Evangelii gaudium”, w którym Papież w sposób bardzo jasny i obszerny ukazał nam swoje serce. W końcu – lutowy konsystorz.

Myśli wciąż aktualne

Dążenie do zysku za wszelką cenę i brak troski o dobro wspólne doprowadziły do skoncentrowania ogromnych bogactw w nielicznych rękach, podczas gdy reszta ludzkości cierpi nędzę i zaniedbanie.
Jan Paweł II, Watykan, 20 grudnia 2002 r.

Krótko

Działania papieża Franciszka popiera ponad 87 proc. Włochów – wynika z sondażu przeprowadzonego z okazji pierwszej rocznicyjego pontyfikatu. Pozytywny wpływ Papieża na Kościół dostrzega aż 91 proc. kobiet.

Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie w przeddzień przybycia do Waszyngtonu szefa ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka. Jaceniuk spotkał się z Barackiem Obamą. Rozmawiano o bieżącej sytuacji i pomocy USA dla Ukrainy.

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Władze ukraińskie skrytykowały tę decyzję i zapowiedziały podjęcie odpowiednich kroków.

Rosyjska telewizja, opierając się na słowach byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, oskarżyła Polskę o inspirację działań opozycji na Ukrainie i szkolenie „radykałów z Majdanu”.

Rosja nie wyklucza poczynienia „lustrzanych kroków”, jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje z powodu interwencji na Ukrainie. Poinformował o tym wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

Gruzja wstąpi na ścieżkę wejścia do NATO, gdyby rosyjska akcja na Krymie powiodła się – podał rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje źródła w Sojuszu Północnoatlantyckim.

ONZ twierdzi, że Korea Płn., mimo zakazów, nadal handluje bronią. Posługuje się w tym celu swoimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi.

W Internecie pojawiły się wezwania do zabicia prezydenta Francji François Hollande’a. Wezwania opublikowali islamiści, a francuskie władze poinformowały, że traktują je poważnie.

Zaginął malezyjski samolot z ponad 200 osobami na pokładzie. Podczas lotu załoga nie zgłaszała nieprawidłowości.

W Nowym Jorku we wschodnim Harlemie w wyniku eksplozji i pożaru budynku zginęły 2 osoby, a kilkanaście zostało rannych. Wstrząsy odczuto w wielu budynkach.

2014-03-17 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: modlitwy i zbiórki środków na rzecz strażaków

2025-11-13 16:52

[ TEMATY ]

Fatima

strażacy

Adobe Stock

Parafie oraz zgromadzenia zakonne w Portugalii prowadzą zbiórki środków na wsparcie dla strażaków. Również w sanktuarium maryjnym w Fatimie regularnie odbywają się modlitwy oraz zbiórki na rzecz jednostek straży pożarnej, a także osób, które ucierpiały w tegorocznych pożarach lasów i nieużytków rolnych.

Pomimo ustania fali pożarów pustoszących Portugalię w dalszym ciągu prowadzone są też w całym kraju akcje służące uświadomieniu obywateli o potrzebie oczyszczania terenu i prewencji związanej z możliwością zaprószenia ognia. Część inicjatyw koncentruje się też na wsparciu strażaków pomagających w szalejących od wtorku na terenie Portugalii wichurach, które przyniósł sztorm Claudia.
CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób rozumie się koniec świata?

2025-11-13 10:48

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Pod koniec roku liturgicznego czytania mszalne przygotowują nas na to, co jest naturalnym kresem każdego z nas, pielgrzymów na ziemi, czyli na przejście z tego świata do – jak mówi wiara – nowego życia. Powrót Chrystusa jest ważny, bo niesprawiedliwości na ziemi jest wiele.

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?» Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw „musi się stać”, ale nie zaraz nastąpi koniec». Wtedy mówił do nich: «„Powstanie naród przeciw narodowi” i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».
CZYTAJ DALEJ

Parlament Europejski chce wpisania aborcji do Karty Praw Podstawowych

2025-11-13 21:32

[ TEMATY ]

aborcja

parlament europejski

Adobe Stock

Parlament Europejski chce wpisania "legalnej i bezpiecznej aborcji" do Karty Praw Podstawowych. Wynika to z przyjętej dziś rezolucji na temat europejskiej strategii równości płci na lata 2026-2030, za którą głosowało 310 europosłów, 222 było przeciw, a 68 wstrzymało się od głosu. Rezolucja skierowana do Komisji Europejskiej ma jednak charakter niewiążący.

Zgodnie z tym dokumentem, Unia Europejska powinna uznać przemoc ze względu na płeć za „poważne przestępstwo o wymiarze transgranicznym”. Komisja Europejska winna przygotować niezbędne wytyczne dotyczące wdrożenia nowej dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, uznającej zabójstwo kobiety za szczególne przestępstwo. W rezolucji wzywa się również do wprowadzenia w prawodawstwie europejskim definicji gwałtu opartej na zgodzie, a państwa członkowskie, które jeszcze tego nie uczyniły, do ratyfikacji Konwencji Stambulskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję