Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odezwały się ponownie

Niedziela rzeszowska 2/2014, str. 5

[ TEMATY ]

organy

Ks. Andrzej Widak

W dniu 17 grudnia 2013 r. w kaplicy w Kozłówku (parafia Dobrzechów) odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów. Wydarzenie to zostało włączone w program nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej z Quebec. Uroczystości przewodniczył bp Jan Wątroba, homilię wygłosił bp Jan Niemiec, rodak z parafii Dobrzechów. Odnowione organy po prawie 50 latach „ciszy” zagrały ponownie, dzięki staraniom ks. proboszcza Macieja Figury oraz parafian. Remont organów przeprowadził Paweł Ziaja z Chmielnika. Koncert na odnowionych organach wykonał dr Tomasz Zając. W uroczystości wziął również udział chór parafialny pod dyrekcją Andrzeja Banka.

Z historii organów

Dane historyczne zachowane w źródłach archiwalnych dotyczące tego instrumentu są bardzo skromne. Wiadomo, że organy zostały wybudowane dla kościoła parafialnego w Dobrzechowie i tam służyły do 1913 r. Na podstawie źródeł archiwalnych pierwsza wzmianka o organach zachowała się z 1748 r. Można zatem przypuszczać, że czas powstania instrumentu przypada na koniec XVII wieku. Prospekt organów jest barokowy i datowany przez konserwatorów na wiek XVII. W datowaniu czasu powstania organów trzeba zwrócić uwagę w samym instrumencie na tak zwane registry, a właściwie klucze rejestrowe i klawiaturę. Klawiatura jest małych rozmiarów, liczy 42 klawisze – są ślady, że liczyła pierwotnie 45 klawiszy i miała tak zwaną oktawę krótką. Niestety, zostały w przeszłości dokonane przeróbki klawiatury i stąd obecnie liczy 42 klawiszy i zaczyna się od dźwięku G. Bez wątpienia jest to jeden z najstarszych zachowanych instrumentów znajdujących się na terenie naszej diecezji. Nie mamy informacji na temat budowniczego organów. Organy z pewnością były remontowane i przerabiane.

W 1913 r. organy zostały przeniesione z kościoła parafialnego do kaplicy w Kozłówku, zaś w 1938 r. ówczesny proboszcz zapisał w Inwentarzu o organach w Kozłówku: „Organ bardzo stary zupełnie rozstrojony bez żadnej wartości”. Brak danych źródłowych na temat późniejszych remontów tego instrumentu.

Reklama

Budowa instrumentu

Instrument usytuowany jest na drewnianym chórze muzycznym, centralnie, szafa organowa przylegająca do balustrady chóru. Prospekt organów jest barokowy, architektoniczny, jednosekcyjny, jednowieżowy, z wieżą wysuniętą ryzalitem półkoliście oraz dwoma członami skrzydłowymi nieco cofniętymi. Na szczycie środkowej wieży ustawiona została postać uskrzydlonego aniołka. Dekorację snycerską stanowią kotary podwieszone w polach piszczałkowych oraz uszaki, które są utworzone z elementów okuciowych, cekin oraz wici akantu. Dodatkowo prospekt jest z marmoryzacją, czyli imitacją marmuru.

Organy mają jedną klawiaturę ręczną (która liczy 42 klawisze, liczyła w przeszłości 45) i mają 8 głosów. W organach nie ma klawiatury pedałowej i stąd też na tego typu instrumenty można używać nazwy pozytyw. Poszczególne głosy to: Pryncypał 4’, Flet Amabilis 4’, Flet 4’, Oktawa 2’, Oktawa 1’, Mixtura 2 ch, Flet Minor 4’, Flet Major 8’. W organach zastosowaną mechaniczną trakturę gry i registrów oraz wiatrownicę klapowo-zasuwową. Miech organowy znajduje się w środku szafy. W organach jest 378 piszczałek. Największa piszczałka ma ok. 1, 50 m.

Organy w Kozłówku to kolejny „wskrzeszony” do życia instrument na terenie naszej diecezji.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszają na koncert. Tym razem na żywo

[ TEMATY ]

koncert

organy

Monika Jaworska

Drugi koncert będzie już można wysłuchać w kościele w Pogórzu.

Drugi koncert będzie już można wysłuchać w kościele w Pogórzu.

Pierwszy koncert transmitowali online z powodu epidemii koronawirusa i obostrzeń z tym związanych. Na najbliższy organizatorzy zapraszają już do osobistego udziału w kościele. W parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu w niedzielę 21 czerwca o godz. 17 odbędzie się koncert organowy w wykonaniu organisty Łukasza Romanka i sopranistki Joanny Zawartko.

Koncert pt.: „Wokalnie i organowo” jest organizowany w ramach XII edycji Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej. Tym razem organizatorzy zapraszają do osobistego uczestnictwa w muzycznym spotkaniu.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję