Reklama

Wiadomości

„Teologia sukcesu” szefowej Biura ds. Wiary w Białym Domu wywołuje wiele kontrowersji

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał 7 lutego dekret ustanawiający Biuro ds. Wiary w Białym Domu oraz powołujący pastorkę Paulę White-Cain na jego przewodniczącą. Ta 58-letnia kobieta jest kaznodziejką megakościoła z Florydy. Popiera ona interpretację Biblii w duchu „teologii sukcesu”, która - zdaniem niektórych chrześcijan ewangelicznych - posuwa się za daleko i zahacza o herezję. Poinformowała o tym 9 lutego popularna platforma „Daily Beast”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

White-Cain, która przez wiele lat była osobistą doradczynią duchową Trumpa, opowiada się za „teologią sukcesu”, wedle której Bóg nagradza prawdziwie wiernych bogactwem materialnym i powodzeniem osobistym.

Tymczasem platforma zauważyła, iż „zrzucając winę za problemy finansowe na brak wiary, teologia dobrobytu może być użyta do wykorzystywania bezbronnych osób chodzących do kościoła”. Z kolei „New York Times” dodał, że „wielu chrześcijan uważa to za formę herezji” .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Swoje rozczarowanie tą nominacją prezydencką wyrazili w mediach społecznościowych również niektórzy chrześcijańscy zwolennicy Trumpa. „Nawet jeśli prezydent egzekwuje prawa, które są zgodne z naszymi wartościami, nie oznacza to, że ma jakiekolwiek pojęcie, czym jest biblijne chrześcijaństwo i dlaczego ma ono swoją wartość. (…) Paula White jest znana jako heretyczka i fałszywa nauczycielka, która nie ma szacunku dla Ewangelii Jezusa Chrystusa” - napisał gospodarz chrześcijańskiego podcastu John Mason na X.

Reklama

Protestant z Teksasu Scott Ross nazwał zaistniałą sytuację „obrzydliwością” (an abomination). „Paula White, szefowa Biura Wiary w Białym Domu Trumpa, głosi herezję «Słowa Wiary i Ewangelii Sukcesu», które są całkowicie sprzeczne z prawdziwym chrześcijaństwem”. Autor wpisu przypomniał, że „wiodła ona życie pełne skandali, z wieloma mężami, wykorzystując Ewangelię dla zysku”. Zdaniem Rossa, „jest to prawdopodobnie najgorsza i najgroźniejsza rzecz, jaką zrobił prezydent Trump - postawienie fałszywego nauczyciela na czele szerzenia wiary”. I dodał z ubolewaniem: „Panie, zmiłuj się nad naszym krajem i tą administracją”.

Konserwatywny komentator Jon Root, który zazwyczaj zamieszcza posty popierające Trumpa, tym razem napisał: „Jest to najgorsza decyzja, jaką podjął prezydent od czasu objęcia urzędu. (...) Paula White jest heretyczką, która głosi ewangelię sukcesu. Poza tym zgodnie z Biblią kobiety nie powinny być pastorami ".

Kontrowersyjna pastorka po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę Trumpa w 2002 roku, kiedy przyszły prezydent a wówczas biznesmen zadzwonił do niej po obejrzeniu jej długoletniego programu telewizyjnego „Paula White Today”.

White-Cain była również doradczynią Białego Domu podczas pierwszej administracji Trumpa i wygłosiła mowę inwokacyjną podczas jego inauguracji w 2017 roku. W 2020, gdy prezydent skarżył się, że ówczesne wybory prezydenckie zostały sfałszowane, pastorka zorganizowała nadzwyczajne sesje modlitewne, aby walczyć z „demonicznymi konfederacjami” próbującymi ukraść mu wybory.

W komunikacie prasowym ogłaszającym jej nową rolę, czytamy: „W ciągu ostatnich 40 lat White-Cain rozszerzyła swoje wpływy na całym świecie w prawie 200 krajach, posługując, walcząc o wolność religijną i prawa humanitarne oraz występując w imieniu tych, którzy nie mają głosu".

„Teologia sukcesu” jest krytykowana za sprzeczne z niektórymi wersetami biblijnymi podkreślanie bogactw materialnych jako rzeczy świadczącej o Bożym błogosławieństwie. Ostro skrytykował ją m.in. znany chiński kaznodzieja zielonoświątkowy Brat Yun (właściwie Liu Zhenyin, ur. 1958), który za wiarę trafił do chińskich więzień. W swojej autobiografii „Człowiek z Nieba” napisał: „Mam problem ze wszechobecnym teraz nauczaniem na temat powodzenia, zgodnie z którym, podążając za Panem, mamy zapewnione bezpieczeństwo i wygodę. To pozostaje w całkowitej sprzeczności z Biblią i z tym, czego doświadczamy w Chinach. Długie lata spędziłem w więzieniu i około trzydziestu razy trafiałem do aresztu z powodu Ewangelii Jezusa Chrystusa. Iść za Bogiem, nie tylko żyć dla Niego, oznacza również umrzeć dla Niego. Bo jeśli żyjemy, to dla Pana żyjemy, jeśli umieramy, dla Pana umieramy: przeto czy żyjemy, czy umieramy, Pańscy jesteśmy (Rz 14,8)”.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sobotnie rozmowy z Maryją

2025-02-14 21:14

[ TEMATY ]

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Ten człowiek to tylko święte exemplum tego, co Maryja zaproponowała zwykłym chrześcijanom już w 1925 r. Dała im dostęp do mistyki, dotychczas zarezerwowanej dla mnichów i zakonnic, dla kapłanów żyjących swym powołaniem i rzecz jasna dla wielkich świętych. Teraz chleb mistyki miał stać się pokarmem powszechnym. Mógł znaleźć się na każdym stole. I zmieniać ludzi. Jak całkowicie przenicował na Bożą stronę Anatola Kaszczuka.

PONIŻEJ FRAGMENT KSIĄŻKI "Historia Objawień Maryjnych. Tom III". Do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: VI niedziela zwykła

2025-02-14 14:06

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Pracownia Piotra Bruegela, Spis/fot. Grażyna Kołek

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Tak mówi Pan: «Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce. Jest on podobny do dzikiego krzewu na stepie, nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście; wybiera miejsca spalone na pustyni, ziemię słoną i bezludną. Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, gdy nadejdzie upał, bo zachowa zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców».
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: VI niedziela zwykła

2025-02-15 10:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

BP KEP

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję