Reklama

Niedziela Podlaska

Poświęcenie organów piszczałkowych u sióstr klarysek w Hajnówce

Muzyka ubogaca i uszlachetnia

Niedziela podlaska 48/2013, str. 7

[ TEMATY ]

organy

Edyta Malinowska-Klimiuk

W niedzielę 17 listopada przyjechał do Zgromadzenia Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji bp Antoni Dydycz, aby poświęcić nowo wybudowane organy piszczałkowe w przyklasztornej świątyni. Siostry, które szerzą na ziemi podlaskiej ducha franciszkańskiego, są już w Hajnówce od 10 lat. Przyjechały z Pniew koło Poznania i stworzyły na skraju Hajnówki klasztor z uroczym kościołem. Obecne tu siostry to w większości siostry młode, jak zauważył bp Dydycz, a wraz z ich młodością idzie dynamizm – i modlitwy, i wszelkich prac związanych z budową kościoła. Ksiądz Biskup podkreślał urok świątyni – zespolenie jej elementów architektonicznych z duchowością, która przenika każdego i pokrzepia na duchu każdego, kto tu się modli. Pomysł zbudowania w kościele organów piszczałkowych – największego instrumentu, nieporównywalnego z żadnym innym, jaki został wymyślony – zrodził się 2 lata temu. To instrument o dużej liczbie źródeł fal dźwiękowych, ogromnej dynamice i różnorodności barw oraz możliwości. To także instrument o wyjątkowo złożonej konstrukcji. Budowy takich organów podjęli się panowie Wojciech i Tadeusz Błaszak oraz Marek Piątkowski. Swoją cierpliwą pracą nie tylko budowali organy, lecz także dawali świadectwo chrześcijańskiego życia. Podczas uroczystości poświęcenia organów panowie wraz ze swoimi córkami nieśli dary liturgiczne.

Dzięki ofiarności dobroczyńców i sponsorów na razie zamontowano w instrumencie 6 głosów, ale organy będą rozbudowywane aż do 14 głosów. Decydując się na budowę organów, siostry ufają, że ich brzmienie pozwoli jeszcze głębiej przeżywać liturgię. Za wstawiennictwem św. Cecylii, jednej z najsławniejszych męczennic Kościoła, której relikwie sprowadzone z Włoch wniosły na początku Mszy św. dzieci ze scholi.

Podczas kazania Ksiądz Biskup podkreślił, że Kościół zawsze ogromnie cenił sobie muzykę i śpiew. Przypomniał sylwetkę św. Cecylii, patronki chórów i muzyki kościelnej na całym świecie, której wspomnienie obchodzimy 22 listopada. Trudno jest odróżnić w opisie jej męczeństwa fakty historyczne od dodatków legendarnych, które świadczą o popularności Świętej. Według legendy, mimo złożonego ślubu czystości, zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem. Pan Bóg zachował jednak cudownie jej dziewictwo.

Reklama

Święta dziewica pozyskała męża i jego brata Tyburcjusza dla Chrystusa i razem z nimi poniosła śmierć męczeńską przez ścięcie. Ciało św. Cecylii odkryto w katakumbach w 822 r. i przeniesiono do poświęconej jej bazyliki na Zatybrzu w Rzymie.

Musimy dbać o to, by śpiew nas wychowywał i kształtował, podkreślał bp Dydycz. Śpiew kościelny ma głęboką wartość, potrafi człowieka ubogacać i uszlachetniać. W kościele Sióstr Klarysek obecna jest sztuka w każdym wymiarze – architektonicznym, muzycznym, jakby to był inny świat. Kościół sióstr jest żywy, siostry wnoszą do naszych rodzin mnóstwo duchowości. Wie o tym każdy, kto modli się tu na coniedzielnej Mszy św.

Po pięknej Eucharystii wierni mieli jeszcze okazję wysłuchać pięknego koncertu: utwory Bacha, de Cabezona oraz „Ave Maryja” czy „Boże, coś Polskę” grali – na skrzypcach Patrycja Błaszak, a na nowo wybudowanych organach piszczałkowych Tadeusz i Wojciech Błaszakowie oraz Marek Piątkowski.

2013-11-26 16:08

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka organowa na żywo

[ TEMATY ]

organy

Szczawno‑Zdrój

Ryszard Wyszyński

Na organach kościoła w Szczawnie - Zdroju gra dr M. Szostak

Na organach kościoła w Szczawnie - Zdroju gra dr M. Szostak

Koncert organowy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju był pierwszym - po kilku miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa – wydarzeniem muzycznym, które przyciągnęło z początkiem sierpnia szeroką publiczność.

Słuchaczy przywitał uroczyście - nowy proboszcz ks. Tomasz Zięba, życząc swoim parafianom oraz kuracjuszom udanego koncertu. Za kontuarem organów zasiadał dr Michał Szostak – warszawski organista i muzykolog, który o swoim programie mówił: -To dzieła, które stanowią przekrój utworów z czasów: niemieckiego baroku, poprzez okres klasyczny, utwory romantyczne – polskie i francuskie po dzieła współczesne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-02 22:37

o. Filip Czub OFM

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

Na modlitwie zebrali się przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów

    - Tylko wewnętrznie przemienieni, nawróceni, będziemy znakiem dla innych. Tylko wtedy wypełnimy nasze powołanie – mówił o. Teofil Czarniak OFM podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice kalwaryjskiej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele wspólnot zakonnych z okolicznych klasztorów.

    Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od procesji ze świecami oraz poświęcenia gromnic. Na początku Eucharystii wszystkich zebranych w bazylice przywitał o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję