Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowy: kard. Scola – patriarcha Cyryl

Konieczność obrony chrześcijańskiej Europy

Konieczność obrony chrześcijańskiej Europy oraz troska o wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie i w Syrii – te wyzwania bardziej niż kiedykolwiek wcześniej łączą Kościoły katolicki i prawosławny. Mówił o tym patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl 12 listopada br. podczas spotkania w Moskwie z kard. Angelo Scolą – metropolitą Mediolanu. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego potępił też wszelkie formy prześladowania wyznawców Chrystusa kryjące się pod hasłami tolerancji i wielokulturowości. Rozmawiano także o pontyfikacie papieża Franciszka.

– Klimat spotkania był bardzo serdeczny. Patriarcha z wielkim uznaniem mówił o działalności papieża Franciszka. Rozmawialiśmy o pilnej konieczności dawania wspólnego świadectwa we współczesnym świecie, który przeżywając różnego rodzaju trudności, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej stawia sobie pytanie o sens życia. Myślę, że aby ustalić czas i sposób spotkania Ojca Świętego z patriarchą, mniej trzeba się troszczyć o całą strategię polityczno-programową, a bardziej skupić na pilnym wyzwaniu misyjnym Kościoła – powiedział kard. Scola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę na ciekawe zjawisko, jakim jest wymieszanie ludzi różnych narodów i religii. – W Europie jest coraz więcej prawosławnych, a w Rosji katolików, pochodzących z Azji. Mamy wiele wspólnych doświadczeń i pól współpracy. Można więc powiedzieć, że rodzi się „ekumenizm ludów” – oświadczył kard. Scola.

Belgia

Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie – za życiem

W Belgii przedstawiciele chrześcijan, żydów i muzułmanów wspólnie wyrazili zaniepokojenie groźbą rozszerzenia „prawa do eutanazji” w tym kraju. Ma to związek z debatą na ten temat toczącą się w belgijskim senacie, która dotyczy m.in. sugestii poddawania eutanazji także dzieci oraz osób w stanie demencji.

Przez wydanie wspólnego komunikatu przedstawiciele różnych religii chcą, by ich wezwanie zostało usłyszane „zarówno jako głos obywateli, którzy opierają się na argumentach filozoficznych, jak również jako ludzi wierzących, będących spadkobiercami swych różnych tradycji religijnych”.

Reklama

W dokumencie autorzy wyrażają poważne zaniepokojenie propozycjami umniejszającymi wagę wzrastającego wciąż problemu eutanazji, zwłaszcza sugestią dopuszczenia do jej stosowania wobec nieletnich. Zwraca się także uwagę na manipulację przy użyciu wyrażeń „słodka śmierć” czy „godna śmierć”.

Od czasu zalegalizowania eutanazji w Belgii liczba przypadków śmierci zadanej w ten sposób stanowi już prawie 2 proc. wszystkich zgonów.

Abp Vincenzo Paglia o kryzysie rodziny

Uderzono w samo serce rodziny

Stolica Apostolska jest bardzo zaniepokojona kryzysem dotykającym współczesną rodzinę. Przypomniał o tym abp Vincenzo Paglia podczas swojej wizyty w Brazylii. Podkreślił, że nie jest to problem wewnętrzny katolików, ale całego społeczeństwa, w którym po raz pierwszy rodzinę „uderzono w samo serce”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny przypomniał, że to właśnie ta najmniejsza komórka społeczna będzie stała w centrum zainteresowania Synodu Biskupów zwołanego przez papieża Franciszka. – Musimy pomóc rodzinom w poprawie ich sytuacji ekonomicznej, ale także w ich życiu bliżej Kościoła – podkreślił hierarcha. Wyraził przy tym szczególne zaniepokojenie zarówno sytuacją ludzi starszych, którzy zostali odsunięci od społeczeństwa, jak też problemami dzieci pozbawionych możliwości edukacji i rodzin mających tylko jedno dziecko. Nie ukrywał, że są to często kwestie bardzo trudne do rozwiązania.

Włochy

Polska lekcja patriotyzmu

Polską Misję Katolicką w Neapolu 10 listopada odwiedziła Jadwiga Pietrasik – kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Przybyła na zaproszenie prowadzącego Misję ks. Włodzimierza Dziducha TChr, w związku z obchodzonym tego dnia przez polską wspólnotę Świętem Niepodległości.

Po Mszy św. uczniowie polskiej szkoły działającej przy Polskiej Misji Katolickiej zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny nawiązujący do wydarzeń historycznych okresu zaborów i odzyskania niepodległości. Śpiewano „Rotę” i pieśni legionów, recytowano wiersze patriotyczne i fragmenty „Pana Tadeusza”. Pani Konsul zwróciła uwagę na to, że dzieci, w większości urodzone już we Włoszech, przedstawiły patriotyczny repertuar polskich autorów w języku polskim. Odebrano to jako lekcję patriotyzmu. Po części oficjalnej wszyscy udali się z kościoła do pomieszczeń polskiej szkoły. Był świąteczny tort w barwach narodowych, przygotowany przez rodziców.

Reklama

Juliusz Stachira

Niemcy

Chrystianofobia

W Niemczech odnotowuje się ataki na chrześcijan i na obiekty chrześcijańskie. Według danych opublikowanych przez Biuro Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w 2012 r. doszło do 414 wrogich wobec chrześcijan czynów karanych prawem – 18 z nich uznano za brutalne, 4 przypadki dotyczyły cmentarzy, a 19 – świątyń. Jeden z ataków był skierowany przeciwko Kościołowi prawosławnemu, 3 przeciwko Kościołowi ewangelickiemu i 10 przeciwko Kościołowi katolickiemu. W 16 innych przypadkach doszło do kradzieży w chrześcijańskich świątyniach i instytucjach oraz malowania wrogich graffiti na murach.

Ludzie

Fernando Pino Solana

Argentyński senator Fernando Pino Solana twierdzi, że papież Franciszek pracuje obecnie nad encykliką poświęconą ochronie środowiska naturalnego. – Odbyliśmy bardzo wnikliwą rozmowę na temat niszczenia środowiska w naszym kraju i na świecie – powiedział polityk po audiencji u Papieża 11 listopada br. Dodał, że Ojciec Święty zapowiedział, iż poświęci tej sprawie jedną ze swych encyklik.

Solana oznajmił też, że innym tematem poruszonym w czasie spotkania z Ojcem Świętym była współpraca Argentyny z amerykańskim koncernem naftowym Chevron, który jest odpowiedzialny za poważne szkody wyrządzone środowisku w lasach Amazonii. Zdaniem obu rozmówców, spółka ta powinna pomóc niedawno upaństwowionemu argentyńskiemu konsorcjum naftowemu YPF w pozyskiwaniu niekonwencjonalnymi sposobami gazu ziemnego i ropy naftowej.

Cudzysłów

Dzisiaj kwestia zachowania chrześcijańskiej Europy, źródeł cywilizacji chrześcijańskiej jest naszym wspólnym zadaniem. Myślę, że nasze dwa Kościoły nigdy wcześniej nie miały tak wielu ważnych powodów, aby współpracować.
Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl

Krótko

W Moskwie polska ambasada została zaatakowana racami przez rosyjskich chuliganów. Był to odwet za race odpalone przed ambasadą Rosji w Warszawie 11 listopada.

Boeing 737-500, należący do linii lotniczych Tatarstan, rozbił się 17 listopada br. podczas lądowania w Kazaniu – stolicy Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie – 44 pasażerów i 6 członków załogi. Wśród ofiar katastrofy jest 23-letni syn prezydenta Tatarstanu Rustama Minnichanowa.

Ukraiński parlament nadal nie przyjął ustawy, która pozwalałaby na wyjazd Julii Tymoszenko na leczenie do Niemiec. To jest warunek konieczny do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.

Francuskie MSZ poinformowało o uprowadzeniu francuskiego księdza na północy Kamerunu, w pobliżu granicy z Nigerią. W oświadczeniu dodano, że trwają próby ustalenia okoliczności porwania i tożsamości porywaczy.

W Chorwacji parlament opowiedział się za zorganizowaniem 1 grudnia br. referendum na temat wprowadzenia do konstytucji zmian zakazujących „małżeństw” homoseksualnych.

Malta zamierza zacząć sprzedawać obywatelstwo. Za 650 tys. euro będzie można zostać obywatelem tego kraju Unii Europejskiej.

W Szwecji zamknięto w 2013 r. już cztery więzienia. Powodem „braku więźniów” jest m.in. praktyka sądowa. Sędziowie nie skazują na pobyt w więzieniu, ale wymierzają kary zastępcze.

W Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że azyl w UE należy się homoseksualistom z krajów, gdzie grożą im grzywny czy więzienie.

Turecki parlament zniósł zakaz noszenia spodni przez posłanki. To kolejna liberalizacja zasad dotyczących ubioru po przyjęciu przepisów umożliwiających noszenie przez deputowane islamskich chust.

2013-11-19 15:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję