Reklama

Niedziela Podlaska

W Sokołowie zainaugurowano Uniwersytet Rodziny

Niedziela podlaska 46/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

uniwersytet

Jadwiga Ostromecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 27 października kolejna grupa słuchaczy rozpoczęła zajęcia na Uniwersytecie Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej, który istnieje już od 2 lat. Okolicznościową homilię podczas inauguracyjnej Mszy św. w sokołowskiej konkatedrze wygłosił bp Antoni Dydycz. Następnie w sali parafialnej ks. dr Piotr Arbaszewski, dyrektor URDD, przedstawił ideę uniwersytetu, która nawiązuje do koncepcji przedwojennych uniwersytetów ludowych. Przypomniał postawę Władysława i Ludwiki Marii Łozińskich, rodziców sługi Bożego Zygmunta Łozińskiego, biskupa pińskiego w latach 1925-32, którzy w trudnych czasach potrafili dawać swoim dzieciom świadectwo wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Obecnie są oni patronami naszego uniwersytetu. Zebrani wysłuchali też świadectwa Danuty i Piotra Nalewajek, pary małżeńskiej z Nurca, uczestników I edycji URDD.

Reklama

Następnie prof. Małgorzata Mierzwa-Hudzik, psycholog i terapeuta z Lublina, przedstawiła wykład „Dojrzałość osobowości drogą do szczęścia małżeńskiego”, który przez kilkudziesięcioro słuchaczy został przyjęty z ogromnym zainteresowaniem. Prelegentka rozpoczęła od stwierdzenia, że do dojrzałości idzie się przez niedojrzałość, której nikt nie jest pozbawiony, a wiele trudnych sytuacji wynika z niewiedzy. Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu jako nauczyciela akademickiego, terapeuty, a także żony i matki, przekazała szereg wskazań. Ważne, żeby to, co dzieje się w rodzinie, szczególnie wszelkie niemożności, wzajemne pretensje, niekompetencje, objąć pewną refleksją. Uniwersytet Rodziny w tej refleksji może nam pomóc. Kiedy chcemy zmieniać innych i nie udaje nam się to, jesteśmy nieszczęśliwi. Przede wszystkim należy poznać siebie, zrozumieć, czego potrzebujemy, jaki jest nasz system wartości i dopiero wtedy możemy zmieniać się i doskonalić, stosując w życiu przykazanie miłości. Wtedy inni wokół nas też zaczną się zmieniać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto byłoby zapamiętać wiele krótkich refleksji i informacji przekazanych przez prof. Mierzwę-Hudzik. Oto niektóre z nich: „Dzieci są szczęśliwe, jeśli widzą, że mama jest szczęśliwa”; „Brak przebaczenia to wewnętrzny rak, który niszczy człowieka”; „W rodzinie powinniśmy ze sobą rozmawiać. Kiedy jest dialog między małżonkami – będzie dobrze, nawet, jeśli czasami ten dialog staje się kłótnią”; „Niech panowie będą otwarci i miłosierni – kobieta chce się wygadać”; „Mężczyzna ciągle krytykowany wycofuje się, nie angażuje się w życie rodzinne”; „Żona w sytuacji problemowej potrzebuje, żeby mąż był przy niej, natomiast mężczyzna w takiej sytuacji potrzebuje samotności”.

Zakończeniem wykładu było przesłanie: „Najważniejsze jest, żeby do drugiej osoby podchodzić ze zrozumieniem, z postawą miłości i akceptacji”.

Zajęcia URDD będą odbywały się przez 2 lata, raz na miesiąc, zawsze w sobotę, w budynku I LO w Sokołowie Podlaskim przy ul. Sadowej. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 23 listopada. Są jeszcze wolne miejsca. Ks. Arbaszewski zaprasza wszystkich dorosłych, którzy chcą pogłębić swoją postawę katolicką, wiedzę na temat małżeństwa i rodziny, rozwinąć umiejętności wychowawcze, a także szerzej uczestniczyć w życiu społecznym.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2018, str. I

[ TEMATY ]

uniwersytet

Szczecin

teologia

instytut

inauguracja

Alumn Łukasz Knapkiewicz

Msza św. na rozpoczęcie roku akademickiego

Msza św. na rozpoczęcie roku akademickiego

2 października kolejny rok akademicki 2018/2019 rozpoczął Wydział Teologiczny (WT) Uniwersytetu Szczecińskiego (US). To jego szesnasty rok pracy, gdyż powołany został 9 sierpnia 2003 r., za posługi biskupiej Zygmunta Kamińskiego. Dekret erygujący wydała wówczas Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego Stolicy Apostolskiej odpowiadająca za teologiczne wydziały uczelniane

Uroczystość rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele seminaryjnym w intencji społeczności akademickiej WT z prośbą o potrzebne łaski z udziałem biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej oraz księży profesorów – wykładowców. Liturgii przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński. Koncelebrowali z nim metropolita arcybiskup Andrzej Dzięga, biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, który wygłosił homilię, oraz biskupi pomocniczy Henryk Wejman i Marian Błażej Kruszyłowicz.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller ostrzega przed niebezpieczeństwem schizmy w Kościele

2025-04-28 12:07

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

schizma

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeśli nie wybierze papieża ortodoksyjnego, ostrzegł niemiecki kardynał Gerhard Müller w okresie poprzedzającym konklawe. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Po raz kolejny podkreślił, że terminy „liberalny” i „konserwatywny” nie są właściwe w odniesieniu do Kościoła katolickiego. Kard. Müller wyjaśnił, że podział w Kościele sięga głębiej. Powiedział, że nowy papież „musi być ortodoksyjny, ani liberalny, ani konserwatywny”.

77-letni niemiecki purpurat, który będzie głosował w nadchodzącym konklawe, wyjaśnił, że nie chodzi o konserwatystów i liberałów, ale o ortodoksję i herezję. Dodał: „Modlę się, aby Duch Święty oświecił kardynałów, ponieważ `heretycki` papież, który zmienia [swoje osądy] każdego dnia w zależności od tego, co donoszą środki masowego przekazu, byłby niszczycielski”. Następny papież, argumentował kard. Müller, nie powinien „liczyć na poklask świeckiego świata, który rozumie Kościół jako organizację humanitarną” z misją pracy społecznej.
CZYTAJ DALEJ

Kolejna debata prezydencka za nami. Wyścig wyborczy nabiera tempa

2025-04-28 23:29

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

Adobe Stock

Poniedziałkowa debata 13 kandydatów na prezydenta zorganizowana przez "Super Express" trwała prawie trzy godziny.

Debata podzielona została na dwie rundy. W pierwszej rundzie kandydaci zadawali pytania bezpośrednio swoim oponentom. Pytający miał 30 sekund, a odpowiadający 90 sekund. Było też 30 sekund na ripostę. W drugiej rundzie politycy mieli 90 sekund na swobodne wystąpienie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję