Reklama

Wiara

III niedziela zwykła

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

2025-01-23 08:53

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia (Łk 1, 1-4; 4, 14-21)

Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono. W owym czasie: Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».

Drodzy!

Reklama

1. Wszyscy się dziwią słowom, które płyną z ust Jezusa (Łk 4, 22). Wielu – może szczególnie dzisiaj – gotowych jest mówić, że „już nic ich nie dziwi” albo „nic ich już nie może zaskoczyć”, już tyle widzieli i tyle się dzieje, że nic nowego, nic nadzwyczajnego wydarzyć się nie może.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To źle, kiedy człowiek zatracił możliwość dziwienia się, kiedy nic i nikt go już nie zaskakuje, bo wtedy życie staje się szare i nudne. Kiedy nie zaskakują nas też osoby, nawet te najbliższe, swoją dobrocią czy miłością, swoim wyglądem i czynami, ale też kiedy nic i nikt nas już nie przeraża, kiedy nie przeraża nas cierpienie osób chorych, bieda osób ubogich, niesprawiedliwość, jaka wyrządzana jest ludziom słabym itd., to wówczas należy się martwić.

Zaskakiwać (pozytywnie) i czuć się zaskoczonym pięknem, dobrocią, miłością innych ludzi itd. jest – można by powiedzieć – rzeczą boską. W Księdze Rodzaju czytamy, że Stwórca czuł się zaskoczony pięknem stworzenia (Widział, że było dobre) i stwarzał nadal.

Podziel się cytatem

Zaskoczenie niesie w sobie mocny ładunek, który zmusza do działania: kiedy jestem zaskoczony czymś negatywnym, budzi się we mnie siła, aby reagować i zwalczać zło lub krzywdę, która się dzieje. Kiedy natomiast ktoś zaskakuje mnie czymś pozytywnym, budzi się we mnie chęć, aby mu się odwzajemnić również czymś pozytywnym. Pomnaża się w ten sposób dobre postawy czy dobre słowa.

Musimy prosić Boga, aby odświeżył w nas zdolność dziwienia się. W przypadku rzeczy złych zdziwienie staje się oburzeniem, bardziej lub mniej ostrym protestem przeciwko złu, które ma miejsce. Z kolei w przypadku rzeczy pięknych jest ono zachwytem, jakimś rodzajem duchowego uniesienia, a nawet wdzięczności względem Boga i ludzi, że mimo wszystko, mimo tylu trudności, nadal nie brakuje na świecie ludzi dobrych, życzliwych, przyjaznych, gotowych do poświęceń i służby.

Reklama

Ileż takich momentów zachwytu względem ludzkiej dobroci i życzliwości dostarczyła nam przeżywana pandemia. Zachwytu dla służby medycznej, dla bliskich, którzy opiekowali się chorymi w domach, ale też zachwytu dla tych, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa itd.

Czasami rzeczy proste, niepozorne zaskakują najbardziej. Kto ulega takim zaskoczeniom, daje świadectwo temu, że jest osobą bardzo wrażliwą, duchowo piękną.

Trzeba bronić się przed obojętnością na to, co dzieje się wokół. Wszelki rodzaj rutyny – w życiu osobistym, rodzinnym czy w przyjaźni – nie sprzyja rozwojowi, nie dynamizuje człowieka, nie pomaga przy przezwyciężaniu trudności, jakich sporo dostarcza codzienność.

2. Ewangelista pisze, że oczy wszystkich w synagodze były utkwione w Jezusie. Orygenes, kiedy komentuje Ewangelię wg św. Łukasza, zatrzymuje się na tym fragmencie i życzy swoim słuchaczom, aby i ich oczy były cały czas wpatrzone w Jezusa, aby były zawsze zdolne dostrzec Jego obecność. To bardzo ważne! Moc wiary sprawdza się wówczas, kiedy wierzący jest w stanie dostrzec obecność Jezusa w tym wszystkim, co go spotyka. Ale nie tylko: winien on widzieć obecnego i działającego Jezusa w tym wszystkim, co spotyka jego bliskich, co spotyka Kościół i świat.

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić dobro, które dzieje się wokół nas, dobrych ludzi, którzy nas otaczają – szczególnie tych, którzy są z nami zawsze i może nam się wydawać, że ich już znamy bardzo dobrze, że już niczym nie mogą nas zaskoczyć. A może się mylimy? Może jest w nich jeszcze wiele pokładów dobra, mądrości, miłości – musimy jedynie mieć dobre oczy, aby to dostrzec i pomóc im to ujawnić.

Podziel się cytatem

Reklama

Ale potrzeba tez mieć dobre oczy, aby dostrzec w nas samych dobre ziarna. Jakże często wmawiamy w siebie, że już na więcej (w domyśle: dobra) mnie nie stać, że nie nadaję się już do niczego, że nic mi nie wychodzi, że inni są zdolni, mądrzy, przedsiębiorczy, a ja – do niczego. Trzeba wówczas prosić Boga, aby dał mi dobre oczy, abym umiał dostrzec również dobro we mnie samym. Kiedy go odkryję, wraca entuzjazm, chęć do pracy, gotowość do dodatkowego wysiłku, do poświęceń.

3. Ewangelista mówi ponadto, że Jezus począł mówić do nich, a oni z uwagą Go słuchali. Ich uszy były wrażliwe, jakby spragnione Jego głosu.

Ważne są nie tylko oczy, które patrzą i widzą dobro i piękno, które dzieje się wokół, które widzą też, co naprawić, kogo wesprzeć, kogo pocieszyć. Ważne jest też, co się mówi – do kogo, kiedy, w jakim celu, po co? Jezus mówił w taki sposób, że oczy i uszy wszystkich skierowane były na Niego. Mowa napełnia nasze uszy, im więcej więc w mowie naszej dobra, tym bardziej napełnione są nim nasze uszy. Kiedy uszy napełnione są dobrymi słowami, wtedy – nawet kiedy jestem sam, kiedy jestem chory, kiedy niedomagam, kiedy muszę oddalić się z domu, wyjechać w podróż – dobre słowa, którymi napełnione są moje uszy, a które usłyszałem od tych, którzy w domu zostali, zabieram ze sobą. Rozbrzmiewają w moich uszach i mojej głowie, rozweselają moje serce, podnoszą na duchu w chwilach trudnych i zapraszają do powrotu – do rodziny, do kraju, do pracy.

Uszy napełnione dobrymi słowami „wlewać będą w jego serce więcej radości”, niż w czasie obfitych żniw (por. Ps 4,8).

Podziel się cytatem

Widzimy, że Ewangelia dzisiejsza mówi wiele o wielu częściach głowy: uszach, oczach, ustach. Nic nie jest bez znaczenia – dla wiary i dla życia. Trzeba nam zabiegać o wszystko, bowiem wszystko stać się może narzędziem pomnażania dobra lub jego odbudowania, kiedy zaczyna go ubywać.

Reklama

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak często brakuje Ci odwagi, aby stanąć w prawdzie przed Jezusem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 16-20.

Czwartek, 18 maja. Św. Jana I, papieża i męczennika, wsp. dow.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal hipokryzji Tuska w Parlamencie Europejskim

2025-01-22 18:57

[ TEMATY ]

festiwal

parlament europejski

Jadwiga Wiśniewska

Donald Tusk

hipokryzja

PAP/EPA

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

Bełkotliwe i populistyczne. Takie było dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Obserwowaliśmy swoistą „cudowną” przemianę Tuska. Gdyby ktoś go nie znał, to może by i uwierzył w te kłamstwa. Całe jego wystąpienie można określić, jako festiwal hipokryzji!

Usłyszeliśmy, że jako przewodniczący Rady Europejskiej Tusk przestrzegał przed nielegalną imigracją. Zapomniał chyba, że właśnie jako szef RE rugał rząd Prawa i Sprawiedliwości, że jeśli nie zgodzimy się na przymusową relokację migrantów to będzie się to wiązało z konsekwencjami, bo takie są zasady w Europie. Zapomniał chyba też, że 11 grudnia 2024 r. w ramach tzw. uzgodnień trzech najbliższych prezydencji UE wraz ze stroną duńską i cypryjską przyjął dokument, który nawołuje do przyjęcia Paktu Migracyjnego oraz szybkiej implementacji Zielonego Ładu. Nie wspomniał też o tym, że Europejska Partia Ludowa, polityczna rodzina Tuska, określa się partią Zielonego Ładu, a jego zapisy porównuje do swoistego przewrotu kopernikańskiego. Choć nie zrobił nic, żeby te dokumenty zatrzymać, dziś wychodzi i bezczelnie kłamie, że jest przeciwnikiem tych rozwiązań, prezentując postawę „za, a nawet przeciw”.
CZYTAJ DALEJ

Iga Świątek straciła szansę na finał Australian Open

2025-01-23 14:15

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Australian Open

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek

Wiceliderka światowego rankingu Iga Świątek przegrała z Amerykanką Madison Keys 7:5, 1:6, 6:7 (8-10) w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open. W finale Keys zagra z liderką listy WTA i najlepszą w dwóch poprzednich edycjach zawodów w Melbourne Białorusinką Aryną Sabalenką. To było szóste spotkanie tych zawodniczek i druga wygrana Keys. Świątek po raz drugi w karierze dotarła do półfinału AO; poprzednio w 2022 roku. Sabalenka wcześniej w czwartek wygrała z Hiszpanką Paulą Badosą 6:4, 6:2. Finał zaplanowano na sobotę.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję