Reklama

Niedziela Rzeszowska

VI Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia, odbył się kolejny, już szósty, Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości.

Marsz rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, której w koncelebrze dziesięciu kapłanów przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii Ksiądz Biskup skierował do uczestników Marszu słowa pełne głębokiego patriotyzmu i osobistego zaangażowania. Nakreślił historię naszych zmagań o wolność zewnętrzną i wewnętrzną. Przypomniał śluby naszego Narodu: Króla Jana Kazimierza oraz Śluby Jasnogórskie. Mówiąc o różnego rodzaju zniewoleniach m.in. alkoholowego czy zniewoleń ostatnich dziesięcioleci, np. od Internetu, stwierdził, że można je pokonać przez modlitwę i wyrzeczenie (post). Jedną z form takiego wyrzeczenia jest abstynencja od alkoholu.

Po Mszy św. ks. prał. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża, odmówił modlitwy nawiązujące do Ślubów Jasnogórskich i polecające Maryi trzeźwość naszego Narodu.

Reklama

Spod kościoła ponad 500 uczestników Marszu przeszło na Rynek rzeszowski śpiewając pieśni i skandując hasła wzywające do trzeźwości. Na Rynku miały miejsce wystąpienia przedstawicieli różnych organizacji, m.in. duszpasterza trzeźwości naszej diecezji ks. Macieja Figury, ks. prał. Jana Młynarczyka oraz senatora Kazimierza Jaworskiego. Przewodniczący Marszu Waldemar Sikora przedstawił Listy Otwarte skierowane do najwyższych władz państwowych, władz samorządowych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Apel do Wszystkich o rozpoczęcie walki o trzeźwość Narodu.

W trakcie spotkania na Rynku zebrani podpisywali deklaracje abstynenckie i abstynencko-trzeźwościowe na okres roku do sierpnia 2014 r. zgodnie z przesłaniem Marszu - Abstynencki sierpień podaje rękę trzeźwemu całemu rokowi.

Organizatorem Marszu było Rzeszowskie Porozumienie na Rzecz Trzeźwości.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Bieszczadzkie Trzeźwe Wesele

[ TEMATY ]

trzeźwość

trzezwewesele.pl

Zaproszenie kierujemy do rodzin, małżeństw, narzeczonych, dzieci i wszystkich zainteresowanych promowaniem zdrowego, trzeźwego i odpowiedzialnego stylu życia.

trzezwewesele.pl

trzezwewesele.pl

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję