Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jak dobrze jest grać naszemu Bogu (Ps 147,1)

Uroczystość odpustowa w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim połączona była z poświęceniem odnowionych organów i nowych obrazów

W dniu 5 sierpnia w kościele parafialnym w Głogowie Małopolskim odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Śnieżnej, podczas której nastąpiło poświęcenie odnowionych i wyremontowanych organów oraz poświęcenie sześciu nowych obrazów. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Wątroba, nowy ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Na początku uroczystości Ksiądz Biskup został przywitany przez przedstawicieli wspólnoty parafialnej i ks. proboszcza Adama Samela.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odbyła się prezentacja organów, która została przeprowadzona przez ks. Andrzeja Widaka. Mszy św. przewodniczył Biskup Ordynariusz, który wygłosił homilię. Przypomniał historię związaną z przeżywanym wspomnieniem Matki Bożej Śnieżnej. Wyraził uznanie i wdzięczność za trud i troskę o piękno świątyni, czego wyrazem są nowe obrazy oraz odnowione i rozbudowane organy. Zwrócił uwagę, że to wszystko jest wyrazem miłości do Pana Boga i do Matki Najświętszej. Na kanwie odczytanej Ewangelii o kobiecie wypowiadającej błogosławieństwo pod adres Matki Jezusa Ksiądz Biskup przypomniał, że miłość do Matki Najświętszej wyraża się w słuchaniu Bożego Słowa i posłuszeństwie Jezusowi.

Podczas Mszy św. śpiewał chór parafialny pod dyrekcją s. Huberty Buzor, która jest organistką w głogowskiej świątyni. Podczas Mszy św. zostały wykonane dwa krótkie utwory organowe: Aria 102 z „Arii Starosądeckich” (na przygotowanie darów) oraz chorał J. S. Bacha „O Mensch, beweindein Sündegroß” BWV 622 (na Komunię św.).

Krótki koncert organowy po Mszy św. wykonał dr Tomasz Zając. W programie zostały wykonane utwory Dietricha Buxtehudego: Toccata In d BuxWV 155, Jana Sebastiana Bacha: Preludium chorałowe „Schmückedich, o liebe Seele” BWV 654 oraz Gordona Younga „Preludium w klasycznym stylu”.

Odnowione i rozbudowane organy

Organy zostały wybudowane w latach 1983-85 przez Mariana Tetlaka z Rzeszowa. Remont generalny oraz rozbudowa o nowe cztery głosy została przeprowadzona w 2013 r. przez Pawła Ziaję z Chmielnika. Organy usytuowane są na murowanym chórze muzycznym, naprzeciw głównego ołtarza. Szafa organowa nowa, dębowa, przylegająca do tylnej ściany chóru, prospekt organowy stylizowany na neobarok. Projekt szafy i prospektu został wykonany przez mgr. inż. Romana Orlewskiego.

Reklama

Organy mają 20 głosów, dwa manuały i pedał. Kontuar jest wolnostojący, organista grając, siedzi zwrócony twarzą do ołtarza głównego. Zakres klawiatur: manuał C-a3 (58 klawiszy), pedał C1-f (30 klawiszy). Traktura gry i registrów jest pneumatyczna. Miech pływakowy o wymiarach 120x150 cm umieszczony jest wewnątrz szafy organowej. Dmuchawa elektryczna niemieckiej firmy Laukhuff.

Dyspozycja jest złożona z głosów należących do trzech rodzin głosowych: pryncypałów, fletów, smyczkowych. manuał I (7 głosów): pryncypał 8’, salicet 8’, burdon 8’, oktawa 4’, rurflet 4’, super oktawa 2’, mixtura 4x. manuał II (9 głosów): holflet 8’, gedakt 8’, aeolina 8’, prestant 4’, flet 4’, viola 4’, nasard 22/3’, picolo 2’, tercja 13/5’. pedał (4 głosy): subbas 16’, fletbas 8’, oktawbas 8’, chorałbas 4’. W organach zastosowano połączenia: I/P, II/P, II/I, super II/I. Urządzenia dodatkowe: automat pedału, jedna wolna kombinacja, tremolo (do całości organów). Registry zbiorowe: piano, forte, tutti. Z ciekawostek można dodać, że w organach znajduje się 1210 piszczałek.

Nowe dobudowane głosy to: rurflet 4’, super oktawa 2’ (manuał I), prestant 4’, tercja 13/5’ (manuał II). Został zmodyfikowany głos mixtura 3x: dostawiono dodatkowy rząd piszczałek oraz wprowadzono dodatkowe dwie repetycje. Wprowadzone zmiany poprawiły walory brzmieniowe instrumentu odpowiednio do warunków akustycznych świątyni.

Organy w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej wpisują się w katalog 146 organów piszczałkowych naszej diecezji. Pozostaje pogratulować parafii i jej proboszczowi ks. Adamowi Samelowi za trud włożony w remont i rozbudowę organów, a także ubogacenie świątyni nowymi obrazami.

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kościele kobiet

Niedziela sosnowiecka 33/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

odpust

Agnieszka Raczyńska/Niedziela

Dorocznym zwyczajem, 2 sierpnia na odpust Porcjunkuli do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej na swoją diecezjalną pielgrzymkę przybyły niewiasty naszej diecezji. Tegorocznej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wraz z nim uroczystą Mszę św. koncelebrował pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak

Biskup w serdecznych słowach powitał pielgrzymujące niewiasty, zaznaczając, że nawet upał sierpniowego południa nie był im straszny. Niestrudzone i niezawodne przybyły, by do ucha Tej, która wszystko rozumie, wyszeptać to, co boli, dręczy, ale i raduje oraz przynosi otuchę.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

UTALENTOWANY SALEZ

2023-01-27 19:07

GIO

Uzdolniona młodzież SALEZU

Uzdolniona młodzież SALEZU

Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu obchodził Dzień Patrona Szkoły. Święty Jan Bosco wyróżniony został w czasie Eucharystii, akademii, czy też Bosco Talent. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu, wpisanych w misję życia i powołania talentów, wciąż inspiruje i motywuje wszystkich związanych ze szkołami salezjańskim ludźmi.

Mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioł przewodniczył dyrektor wspólnoty salezjanów ks. Bolesław Kaźmierczak. To na jego ręce Samorząd Uczniowski liceum złożył podziękowanie za obecność i posługę salezjanów. W czasie kazania ks. Dawid Nowak, zwracając uwagę na znaczenie i rolę rąk w życiu człowieka, mówił: - Nasza szkoła to przestrzeń, w której nasze ręce mogą stać się rękami, które tworzą, które kochają, które pocieszają, które są rękami bożego człowieka. Tak jak ksiądz Bosko! Uroczystą liturgię, modlitwę i śpiew przeżywano w duchu dziękczynienia za wspaniały dar świętego patrona. Akademia, która była kolejnym punktem, stała się okazją niestandardowego przedstawienia przez licealistów postaci ks. Bosko. Podkreślono jego relację z mamą Małgorzatą, gdzie jej mądre, dzielne i pogodne wspieranie syna dało mu świetlaną przyszłość. Następnie świętowanie skoncentrowano na teletach. Na rozpoczęcie ich prezentacji dyrektor Salezu ks. Jerzy Babiak powiedział: -To, co najpiękniejsze, to co nas wszystkich bez wyjątku łączy z ks. Bosko, to talenty. Odkrywajmy je, rozwijajmy i dzielmy się nimi nie tylko teraz, ale przede wszystkim, potem w życiu dorosłym, w pracy, w powołaniu, zawsze. W pierwszym bloku swój występ zaprezentowały dwie bardzo utalentowane tancerki. Zofia Ćwiklinska, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Nadia Rosiak, trzykrotna Mistrzyni Świata w Tańcu Sportowym oraz Półfinalistka Mam Talent. Zaraz po nich Salez Drumiline przedstawił swój powiększony skład oraz nowy repertuar. Ostatnim pełnym emocji i radości był finał Bosco Talent. Blisko 40 wyłonionych finalistów prezentowało przed jury swoje talenty. Wśród nich przeważały muzyczne, śpiew oraz gra na różnych instrumentach, a także sportowe, filmowe, plastyczne i graficzne. Występujący uczniowie zachwycali, wzruszali i potwierdzali, jak ważne jest, aby pamiętać o talentach oraz aby nimi żyć. Dla Salezu dzień Patrona Szkoły był nie tylko czasem wspomnienia, ale także czasem promocji wartości św. Jana Bosko oraz talentów. To jeszcze bardziej potwierdziło wyjątkowość, rangę i znaczenie Salezu w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję