Reklama

Wiadomości

Osiemnastolatek z Gniezna objedzie Polskę rowerem, by zachęcać do ratowania starych ksiąg

Osiemnastoletni Bartosz Mróz z Gniezna rozpoczął dziś rowerową wyprawę dookoła Polski. Zamierza pokonać blisko 3 tysiące kilometrów w 21 dni. Wszystko po to, by zachęcać do wspierania akcji „Mecenat Skarbów Słowa”, której celem jest ratowanie bezcennych ksiąg i archiwaliów przechowywanych w gnieźnieńskim Archiwum Archidiecezjalnym.

[ TEMATY ]

akcja

josef.stuefer / Foter.com / CC BY

To będzie trzecia tak duża wyprawa Bartka. Dwa lata temu jechał wzdłuż polskiego wybrzeża, a w ubiegłym roku przejechał wschodnią granicę kraju. Wczoraj, wspólnie z rodzicami i przyjaciółmi modlił się o szczęśliwy przebieg przedsięwzięcia przed relikwiami św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. Dziś od granicy w Kostrzynie wyruszył w trasę. Każdego kolejnego dnia planuje pokonywać około 140 kilometrów.

„Gnieźnieńskie archiwum objęło patronatem moją wyprawę, a ja w zamian chcę mówić wszędzie o tym, co jest zasadniczym celem akcji Mecenat Skarbów Słowa: że każdy może przyłożyć rękę do ratowania starych, bezcennych ksiąg. Mecenat jest aktywną formą patriotyzmu, dzięki niemu chronimy nasze dobra kulturowe. Szkoda, że tak mało osób wie, że może w tym pomóc” – mówi Bartek.

Reklama

Osiemnastolatek długo przygotowywał się do wyprawy. Ma za sobą dwa obozy przygotowawcze: jeździł w górach i Borach Tucholskich podnosząc swoją kondycję, ale również testując sprzęt.

„Pełne obciążenie roweru z namiotem to około 15-18 kilogramów – tłumaczy. – Do tego dochodzi jeszcze ciężar roweru i mój własny. Przy pakowaniu stosować trzeba zasadę, że im mniej, tym lepiej. Są rzeczy niezbędne, jak kuchenka gazowa, ale już koszulki na zmianę wystarczy zabrać dwie i potem prać je po drodze. Wziąć też trzeba oczywiście podstawowe części zapasowe, jakieś dętki, kilka ogniw łańcucha, szprychy. Nocować będę pod namiotem albo – jeśli pogoda na to nie pozwoli – na kwaterach. Przygotowując się do wyjazdu, spotykałem wielu ludzi, którzy mi pomogli, polecali swoich znajomych, w ten sposób znajdowałem kolejne miejsca postojów” – dodaje. Wyprawę Bartka śledzić można na jego blogu www.dookolapolski.jimdo.com i Facebooku.

Mecenat Skarbów Słowa to zainaugurowana z początkiem 2012 roku akcja Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, której celem jest ratowanie zniszczonych zabytków piśmiennictwa polskiego, znajdujących się w zasobach placówki. Dzięki mecenasom – osobom prywatnym i instytucjom - udało zachować dla potomnych kilka cennych obiektów.

2014-08-01 17:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

diecezja

Marian Sztajner

90. rocznica promulgowania encykliki „Quas Primas” Piusa XI, papieża Akcji Katolickiej, 90. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej i 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, stały się okazją do zorganizowania Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się 21 listopada w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

O znaczeniu Dekretu „Apostolicam actuositatem” Soboru Watykańskiego II dla zaangażowania świeckich w Kościele w naszych czasach mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś – Zaangażowanie świeckich i budzenie tego olbrzyma, którym jest laikat dzisiaj Sobór Watykański II zostawił nam jako zadanie wciąż aktualne – mówił ks. Skubiś.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję