Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyka dla każdego

W kościele pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach (al. Jana Pawła II) trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy. We wszystkie środy lata, a nawet jeszcze we wrześniu można zupełnie za darmo nasycić serca wspaniałą muzyką.

Festiwal, zorganizowany pod artystyczną opieką Roberta Grudnia i przy znacznej pomocy proboszcza ks. kan. Ryszarda Juraka, upływa pod znakiem ważnych wydarzeń w życiu Kościoła i Ojczyzny. Dedykowany jest bł. Janowi Pawłowi II w 35. rocznicę wyniesienia na Stolicę Piotrową, a także walczącym o wolność Ojczyzny powstańcom styczniowym. Znamienite okazje, włączone w bogactwo przeżyć Roku Wiary, stały się okazją do zaprezentowania przed lubelską publicznością wybitnych artystów. Krzesimir Dębski, Alicja Węgorzewska, Jerzy Zelnik, Halina Łabonarska, Anna Romantowska, Ewa Uryga czy Krzysztof Herdzin to tylko niektórzy z tych, co postanowili spędzić część wakacji w Lublinie.

Koncertom towarzyszą prelekcje i wystawy. - Sztuka i historia od zawsze kroczyły ze sobą w parze, inspirując się wzajemnie. Tak było w przypadku powstania styczniowego, które chociaż nie doczekało się literatury równie wielkiej jak powstanie listopadowe, to stało się inspiracją imponującej kolekcji dzieł malarzy XIX i XX wieku; w literaturze na wielką skalę rozwinęło się pamiętnikarstwo, a muzyce dało całą plejadę pieśni wojskowych - mówi Robert Grudzień. Idąc za przykładem wielkich twórców, dyrektor festiwalu ukazuje ten niezaprzeczalny wkład w rozwój polskiej kultury narodowej, tak bliskiej bł. Janowi Pawłowi II.

Festiwal rozpoczął Krzesimir Dębski, któremu towarzyszyło Krakowskie Trio Stroikowe wraz z Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tydzień później w koncercie zatytułowanym „Każdemu marzy się wolność” utwory związane z powstaniem styczniowym recytowali Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska. Doniosłym wydarzeniem artystycznym było otwarcie wystaw „Powstanie 1863 - gorzka chwała”, przygotowanej przez Muzeum Nieodległości w Warszawie oraz „Artur Grottger - powstanie styczniowe”, na którą złożyły się fotokopie słynnych kartonów jednego z czołowych malarzy polskiego romantyzmu. Przypadające w tym roku 35-lecie wyniesienia bł. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową uhonorował ks. Krzysztof Ołdakowski, który wystąpił z prelekcją o dwóch papieżach - bł. Janie Pawle II i Franciszku. Ciekawostką był występ słynnej grupy ewangelizacyjnej Claret Gospel z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej oraz koncert, w którym Swietlana Kaliniczenko zaśpiewała najpiękniejsze romanse ukraińskie.

Chociaż festiwal zbliża się ku końcowi i spotkania z wieloma artystami przeszły już do historii, wciąż jeszcze można znaleźć w programie mnóstwo interesujących pozycji. Rok Wiary najpełniej ukazany zostanie 25 września podczas finału festiwalu, poświęconego trzem papieżom: bł. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi. Wówczas słowo wygłosi bp Mieczysław Cisło. Ciekawą propozycją, szczególnie dla melomanów, jest recital Wiesława Ochmana, zaplanowany na 11 września. Z kolei ci, którym drogie to, co polskie, nie powinni przegapić najbliższego koncertu (14 sierpnia), zatytułowanego „Marsz, marsz, Polonia”. Przed zgromadzonymi w papieskiej świątyni wystąpią artyści współpracujący z Filharmonią Lubelską: Mariola Zagojska (sopran), Dorota Szostak-Gąska (sopran), Jakub Gąska (tenor) oraz Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian). Jeszcze inny portret Polaka - patrioty ukaże koncert pt. „Fortepian Chopina”, oparty na utworach wielkiego kompozytora oraz poezji Cypriana Kamila Norwida, w którym przed publicznością zaprezentują się Anna Romanowska, Georgij Agratina i Robert Grudzień (28 sierpnia). Każdy koncert zaczyna się o godz. 19. Wstęp wolny - polecamy!

2013-08-07 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Krzeszowie wyśpiewali Boże Miłosierdzie – po raz 23.

[ TEMATY ]

festiwal

Legnica

Krzeszów

KM

„Miłosierdzie Boże wyśpiewajmy na wieki” – pod takim hasłem 2 maja 2016 r. odbył się 23. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie. Na scenie Domu Kultury wystąpiło 21 wykonawców w różnych kategoriach wiekowych, w sumie blisko 170 osób. Było bardzo religijnie i bardzo patriotycznie.

Festiwal rozpoczął się o godz. 10,00 w bazylice, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. dr Piotr Dębski, referent ds. Muzyki Kościelnej Legnickiej Kurii Biskupiej. Jak powiedział: „formuła festiwalu nie wyczerpała się. Wręcz przeciwnie, jest wciąż aktualna. 23 festiwal mówi sam za siebie. Jest zainteresowanie, są ludzie, którzy przyjeżdżają. Co więcej, są tu trzy pokolenia, dzieci, młodzież i dorośli. Istotny jest zarówno aspekt artystyczny, patriotyczny i religijny oraz integracja, bo te pokolenia poznają się wzajemnie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję