Reklama

Niedziela Podlaska

Kamień węgielny od św. Stanisława Biskupa i Męczennika

W poniedziałek 17 czerwca delegacja sarnackich parafian na czele z ks. prał. dr. Andrzejem Jakubowiczem, proboszczem sarnackim, udała się do Krakowa, do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałkę, by odebrać kamień węgielny do nowo budowanej świątyni, gdyż wezwanie tego świętego parafia Sarnaki nosi od 1430 r., czyli od momentu powstania.

Uczestnicy tej wyjątkowej pielgrzymki mieli też możliwość zwiedzenia targów sakralnych SACROEXPO w Kielcach właśnie pod kątem wyposażenia i urządzenia nowego kościoła. Po wizycie na targach kolejnym punktem pielgrzymowania była katedra wawelska. Modlitwa przy ołtarzu Ojczyzny, u stóp relikwii św. Stanisława, następnie „Zdrowaś Maryjo” przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej śp. Marii i prof. Lecha Kaczyńskich, tchnęła w uczestników delegacji ducha męstwa i odwagi na czas trudu budowy i wszystkich przeciwności czyhających dookoła.

Reklama

Po Wawelu przyszedł czas na odebranie kamienia węgielnego z rąk ojców paulinów, kustoszy tego świętego miejsca, wraz z poświadczeniem jego pochodzenia. Na Skałce Ksiądz Prałat odprawił Mszę św. przy ołtarzu męczeństwa św. Stanisława w intencji wszystkich parafian, o Boże błogosławieństwo w budowie, o jedność parafii, o siły dla budowniczych i wszystkich w jakikolwiek sposób wspierających budowę.

Kolejnym punktem pielgrzymowania było sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. U grobu św. s. Faustyny płynęła modlitwa o łaski miłosierdzia, którego dziś tak bardzo nam potrzeba, by dobre dzieło, Boże dzieło, mogło rosnąć w sercach parafian sarnackich, jak i fizycznie, jako mury nowej świątyni, na którą czekały pokolenia ludzi na sarnackiej ziemi.

Uroczystości wmurowania kamienia węgielnego będą miały miejsce 11 sierpnia, w odpust Przemienienia Pańskiego, pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, ordynariusza drohiczyńskiego.

W delegacji pielgrzymowali: ks. prał. dr Andrzej Jakubowicz; Teresa Karwacka z Hołowczyc; Marzena Pietruczuk i Tadeusz Czarnocki z Chlebczyna; Zygmunt Karwacki i Szczepan Kasperuk z Hołowczyc; Jan Jaszczuk z Klimczyk; Janusz Kołtuniak, organista z Sarnak; Tadeusz Radzikowski z Chybowa; Kazimierz Mikiciński, Szczepan Miroński, Tadeusz Terlikowski, Mariusz Dudziuk oraz Mirosław Kołaczkowski z Sarnak; Maciej Wasiluk z Lipna; Zbigniew Artyszuk z Bonina, murarz pracujący przy budowie naszej nowej świątyni.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: polonijna parafia uczci swojego patrona - św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

parafia

Adam Rak

17 maja polska parafia personalna w Pradze, pod wezwaniem św. Jana Pawła II uczci swojego patrona, św. Jana Pawła II. W dniu kanonizacji Papieża-Polaka, 27 kwietnia metropolita praski, kard. Dominik Duka wydał dekret o ustanowieniu św. Jana Pawła II patronem tej szczególnej parafii.

Uroczystość pod hasłem "Karolki", w przeddzień 94 rocznicy urodzin Karola Wojtyły organizuje Polska Rzymskokatolicka Parafia w Pradze pw. św. Jana Pawła II przy współpracy z innymi polskimi instytucjami i środowiskami. Do udziału w świętowaniu w klasztorze dominikanów na Starym Mieście w Pradze, przy ul. Husovej 8, rozpoczynających się o 14.30 zaproszono także osoby innych narodowości.
W refleksyjny nastrój wprowadzi "Medytacja o prawdzie i wolności" w wykonaniu Dariusza Kowalskiego (recytacje) i Petra Chaloupskiego (organy). O 15.15 Mszę świętą odprawi metropolita praski i prymas Czech, kard. Dominik Duka OP, który jako prowincjał dominikanów był inicjatorem duszpasterstwa polskiego w stolicy Czech. Następnie przewidziano agapę w krużgankach klasztornych, na którą składać się będą polskie potrawy, koncert kapeli góralskiej „Śleboda”. Przewidziano też specjalny program dla dzieci, kiermasz książki oraz rozdanie nagród uczestnikom konkursu plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży.
Organizatorami święta są Polska Rzymskokatolicka Parafia w Pradze p.w. św. Jana Pawła II, Ambasada RP w Pradze, Instytut Polski w Pradze, Klub Polskiego Biznesu w Republice Czeskiej, Stowarzyszenie „TramPOLina”, Szkoła Polska w Pradze, Klub Polski w Pradze oraz Teatr trAKTOR.
Polską parafię personalną w Pradze erygował w roku 2005 kard. Miloslav Vlk, ale duszpasterstwo Polaków w Pradze istnieje już od roku 1990. Gromadzą się w niej Polacy z terenu archidiecezji praskiej, a liturgia sprawowana jest w niedzielę o godz. 12.00 w kościele pw. św. Idziego (sv. Jiljí).
„Karolki” mają być świętem nie tylko religijnym, ale też okazją do spotkania i integracji Polaków mieszkających w Pradze i okolicach.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję