Reklama

Aspekty

Seminarium to nie fabryka księży

Nie bój się być znakiem obecności Jezusa w świecie! - pod tym hasłem odbywa się rekrutacja na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2013/2014 w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu

Nie da się ukryć, że powołań jest coraz mniej - a może po prostu coraz mniej ludzi idzie za głosem Boga? Czy już powinniśmy się bać tego spadku? - Myślę, że przede wszystkim powinniśmy ufać Panu Bogu, że zawsze będzie się troszczył o swoje dzieci - uważa ks. Marek Ogrodowiak, diecezjalny duszpasterz powołań. - A oprócz tego możemy sami zacząć się troszczyć o powołania. Polecam zwłaszcza drogę szczególnej modlitwy w tej intencji oraz wychowywania młodych ludzi tak, by nie bali się Boga. Wtedy będą zdolni odkryć, do czego On ich rzeczywiście powołuje - czy do kapłaństwa, czy do małżeństwa, czy wreszcie do życia w pojedynkę.

Trzeba stwarzać atmosferę

Zdaniem ks. Ogrodowiaka obowiązkiem świeckich jest stwarzanie atmosfery, w której młody człowiek nie będzie zagłuszał w sobie głosu powołania. Powiedzmy sobie szczerze - wyśmiewanie wartości chrześcijańskich, nieuzasadnione oskarżanie duchownych o ciężkie przestępstwa, nieustanna krytyka Kościoła nie sprzyjają otwarciu się na Boże wezwanie. A z drugiej strony niczym dobrym nie będzie przekonanie, że człowiek wstępujący w seminaryjne mury na sto procent wyjdzie stamtąd jako kapłan. Seminarium to nie fabryka księży! - Trzeba zmienić to stereotypowe myślenie. Człowiek, który wkracza w progi seminarium, wchodzi na drogę rozeznania powołania i umocnienia go. Jeśli ktoś tu przyjdzie, ma zagwarantowane tylko to, że będzie mógł bardzo zbliżyć się do Chrystusa - tłumaczy ks. Marek. Nie jest też powiedziane, że seminarium jest otwarte tylko na świeżo upieczonych maturzystów. Każdy ma swoją drogę odkrywania powołania. - To daje się zauważyć. Wśród kandydatów coraz częściej pojawiają się ludzie, którzy np. już skończyli inne studia, już gdzieś pracowali, zaznali życia tym światem. Przychodzą, bo głos Chrystusa jest mocny, silny, konkretny i prawdziwy - mówi ks. Marek.

Chrześcijanin jest znakiem

Tegoroczny plakat ogłaszający rekrutację jest pełen znaków drogowych, wśród których jeden wyróżnia się szczególnie... - Chodzi o to, że chrześcijanin, a tym bardziej ksiądz, ma być czytelnym znakiem. Przyjmując Chrystusa, robię to w całości, a w to wlicza się też świadectwo mojego życia. Przyjmuję Chrystusa, więc niosę Go światu, ogłaszam Go moim braciom i siostrom. Ludzie, patrząc na wierzącego, mają widzieć Jezusa. Muszą Go widzieć, kiedy patrzą na księdza - podkreśla duszpasterz.

Reklama

Jeśli się zastanawiasz

Każdy kandydat musi stawić się w seminarium na rozmowę wstępną z księdzem rektorem (3 lipca mija pierwszy termin rekrutacji, drugi termin trwa do 3 września).

Trzeba zabrać ze sobą:
- podanie o przyjęcie do seminarium (pisane własnoręcznie);
- podanie o przyjęcie na Uniwersytet Szczeciński (WSD w Paradyżu jest sekcją Wydziału Teologicznego US; formularz jest dostępny na stronie www.univ.szczecin.pl);
- świadectwo maturalne (oryginał i odpis);
- świadectwo ukończenia szkoły średniej;
- metrykę chrztu św. (z adnotacją o bierzmowaniu i I Komunii św.);
- życiorys (pisany własnoręcznie);
- świadectwo ukończenia katechezy w zakresie szkoły średniej;
- świadectwo moralności od proboszcza i opinię od katechety;
- świadectwo lekarskie stwierdzające możliwość podjęcia studiów;
- 7 fotografii (wymagania jak do dowodu osobistego);
- dowód uiszczenia opłaty rekrutacyjnej (do wglądu).

Kandydaci, którzy pomyślne przejdą rekrutację, uczestniczą w dniach 31 sierpnia - 18 września w 3-tygodniowym kursie integracyjno przygotowawczym w Łagowie Lubuskim.

Kontakt: Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
Gościkowo 3, 66-200 Świebodzin
Tel. (68) 381-10-21
www.paradisus.pl

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny Jubileusz Wyższego Seminarium Duchownego

25 lat temu św. Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae populus” powołał do istnienia m.in. diecezję zamojsko-lubaczowską. Trzy dni później decyzją biskupa ordynariusza Jana Śrutwy powstała jedna z ważniejszych instytucji dla naszego lokalnego Kościoła – Seminarium Duchowne w Lublinie, którego pierwszym rektorem został ks. Adam Firosz.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na konferencję: Aktualność objawień gietrzwałdzkich

2022-10-04 09:17

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Adobe.Stock

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Bractwo Przedmurza-Olsztyn zaprasza na konferencję naukową pt. Aktualności objawień gietrzwałdzkich. Organizatorzy chcą przypomnieć o ideałach społecznie zapomnianych i wdrażać je w obszar aktywności społeczno-narodowej. A są nimi takie postawy jak: modlitwa prywatna i publiczna na Różańcu, narodowa ofiara i pokuta, ekspiacja i wynagrodzenie, odnowa moralna narodu polskiego. Takie postawy i wartości, które dzisiaj są pomijane w życiu publicznym, należy niezmiennie wdrażać.

W konferencji wezmą udział:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję