Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

II Festiwal Talentów

W Dolicach 15 sierpnia br. odbył się już II Festiwal Talentów im. Jana Pawła II „Wypłyń na głębię”. Po Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla przez ks. Mirosława Oliwiaka i ks. Mirosława Staroszczyka odbyła się cześć festiwalowa w Gminnym Centrum Integracji Społecznej i Profilaktyki (GCISiP). Ta wspaniała inicjatywa, wspólne dzieło GCISiP i parafii Chrystusa Króla na czele z ks. prob. kan. Tadeuszem Giedrysem, została wsparta honorowym patronatem: Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, Starosty Stargardzkiego oraz Wójta Gminy Dolice. Wśród 4 ośrodków medialnych była także nasza redakcja „KnOiB - Niedziela”.

Tegoroczny festiwal zgromadził 41 solistów z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a mianowicie ze: Szczecina, Choszczna, Bierzwnika, Polic, Recza, Marianowa, Radunia, Bierzwnika, Krzęcina oraz z Kołobrzegu i Sulęcina. Wykonawcy w czterech kategoriach wiekowych: klasy 0-3 SP, klasy 4-6 SP, gimnazajaliści i młodzież ponadgimnazjalna wykonali po jednym utworze do słów Jana Pawła II, o Janie Pawle II i nawiązujących do nauczania błogosławionego Papieża. Cennym było to, że wykonano aż 8 premier. Jury w składzie: dr Małgorzata Kowalik, adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie, Sandra Jakubowiak, wokalistka jazzowa, i Izabela Szczepaniak, muzyk i wokalistka „Deus Meus”, podkreśliło dobrą organizację i wysoki poziom wykonania. Dlatego niełatwo było wyłonić zwycięzcę.

Jury przyznało Grand Prix dla Adriana Kociuby z Recza za piosenkę „Tłum serc”, a za najlepszą premierową piosenkę „Świat” Krzysztofa Maciejowskiego uznało wykonanie Pauliny Stawiarskiej z Dolic.

W poszczególnych kategoriach wiekowych wyniki przestawiają się następująco:

Kategoria I, klasy 0-3 SP: 1. Agata Wasik ze Szczecina, 2. Oliwia Konstatynowicz z Recza, 3. Martyna Furman z Marianowa; wyróżnienie otrzymali: Anna Kuźniak z Bierzwnika i Oliwia Jadrysewicz z Choszczna;

Reklama

Kategoria II, klasy 4-6 SP: 1. Zuzanna Czerniak z Choszczna, 2. Wiktoria Saja z Choszczna, 3. Agata Janicka z Dolic; wyróżnienie otrzymali: Nikola Kurzyńka z Choszczna, Justyna Szmit z Dolic, Aleksandra Nahorska z Choszczna, Anna Trybuła ze Szczecina, Zuzanna Kowalska z Bierzwnika i Julia Chełstowska z Marianowa;

Kategoria III, szkoła gimnazjalna: 1. Natalia Szelinger z Kołobrzegu, 2. Marzena Jędrzejczyk z Dolic, 3. Małgorzata Domagała ze Szczecina, wyróżnienie otrzymał Adrian Szczypek z Dolic;

Kategoria IV, szkoły ponadgimnazjalne: 1. Katarzyna Zwolińska z Dolic, 2. Paulina Stawiarska z Dolic i 3. Klaudia Buczniewska z Kołobrzegu, a wyróżnienie otrzymała Dorota Langa z Dolic.

W podsumowaniu jury zwróciło uwagę na „wysoki poziom wielu prezentacji, duże umiejętności i interpretację, dużą muzykalność i radość muzykowania. Oprócz wyróżnionej na uwagę zasługują piosenki «Wróć Europo» i «Modlitwa za naród Polski». Podkreślić należy także duże zaangażowanie instruktorów w poziom i wyraz artystyczny. Idea festiwalu jest bardzo szczytna i warta rozwijania”. Należy się wielkie uznanie organizatorom, a także ks. kan. Tadeuszowi Giedrysowi, bo to on był duchem tej pięknej inicjatywy; dzielnie go wspomagał ks. Michał Mikołajczak. Cenne nagrody, ufundowane m.in. przez Waldemara Gila, starostę stargardzkiego, i Grzegorza Brochockiego, wójta dolickiego, oraz innych sponsorów (nagroda Grand Prix - wieża, a piosenka premierowa - rower oraz oczywiście festiwalowe statuetki), dały satysfakcję nagrodzonym. Zadowolony i szczęśliwy Ksiądz Proboszcz, iż wszystko się udało, radośnie zapraszał wszystkich za rok, na III już Festiwal Talentów im. Jana Pawła II.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka nowych świątyń

Niedziela toruńska 44/2017, str. 1

[ TEMATY ]

festiwal

Toruń

Jerzy Nowicki

Koncert „Iuxta crucem” odbył się w niekonsekrowanym jeszcze kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Koncert „Iuxta crucem” odbył się w niekonsekrowanym jeszcze kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Zakończyła się 2. edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej Musica Vera, odbywającego się w Toruniu pod hasłem: „Muzyka nowych świątyń”. Organizatorem festiwalu jest parafia rzymskokatolicka pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, a współtwórcami ks. kan. Mariusz Klimek, proboszcz, Ewelina Głowińska i Paweł Głowiński, który pełni funkcję dyrektora artystycznego. Tegoroczna edycja Musica Vera została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Założeniem festiwalu jest promowanie muzyki sakralnej w nowych, niegotyckich kościołach Torunia, które będąc w oddaleniu od centrum miasta, często są pomijane jako potencjalne miejsca organizacji koncertów. Musica Vera po raz drugi weszła do nowych świątyń i znów zebrała wspaniałe żniwo w postaci setek słuchaczy.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję