Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak do swoich kapłanów

Będziemy pionierami

Klerycy sosnowieccy będą od nowego roku akademickiego studiować w Częstochowie. Aktualnie są wypracowywane zasady współpracy między seminarium sosnowieckim a seminarium częstochowskim - powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podczas spotkania z księżmi diecezji sosnowieckiej, 17 czerwca wieczorem w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Spotkanie odbyło się w uroczystość św. Brata Alberta Chmielowskiego, głównego patrona diecezji sosnowieckiej. Poprzedziła je wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Biskup sosnowiecki omówił komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski z 15 czerwca br. Powstał on po spotkaniu nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore, metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i bp. Grzegorza Kaszaka w Kielcach. Na spotkaniu omawiano ogólne ramy współpracy między seminariami, przedstawiając jej uzasadnienie mediom we wspomnianym komunikacie.

Bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że wyłącznym uzasadnieniem współpracy dwu seminariów są dwie kwestie: sprawa własności budynku, który musiał zostać oddany archidiecezji częstochowskiej, bo bezwzględnie stanowi jej własność, oraz kwestia spadku liczby powołań. Aktualnie w Krakowie, w naszym seminarium studiuje 36 kleryków, a kilka, kilkanaście lat temu było ich dwa razy więcej - podkreślił Biskup sosnowiecki. Bp Grzegorz Kaszak powiedział również, że Stolica Apostolska traktuje tę umowę między dwoma diecezjami jako modelową, a w przyszłości będzie dochodziło do podobnej współpracy podejmowanej przez inne polskie diecezje. - Będziemy pionierami - powiedział bp Kaszak.

W celu wyrobienia modelu współpracy powołano dwie komisje: jedną do spraw konwencji, czyli jakby umowy programowej, a drugą do spraw ekonomicznych. Obydwie już pracują i widać postępy w uzgodnieniach.

Biskup sosnowiecki odniósł się także do publikacji w części prawicowych mediów, które zarzucały, że prawdziwym powodem był „skandal obyczajowy”. Odrzucił stanowczo te oskarżenia informując, że gdy tylko, trzy lata temu pojawiły się takie plotki, podjął stanowcze działania w ramach obowiązującego prawa, m.in. powołał komisję przy sądzie biskupim ds. zbadania sprawy i ewentualnych zarzutów. Ponieważ zarzuty w publikatorach były anonimowe, a konkrety dochodziły do niego na zasadzie plotki, poinformował środowisko diecezjalne, seminaryjne i uniwersyteckie, że do komisji można kierować oficjalne zarzuty w sprawie. - Do dziś nie wpłynął żaden - podkreślił mocno Biskup.

Reklama

Zacytował również papieża Franciszka, który w homilii podczas Mszy św. w Domu św. Marty przestrzegł przed plotką w Kościele: „Plotka to po prostu obdzieranie ze skóry, wyrządzanie komuś krzywdy. To tak, jakby się chciało umniejszyć drugą osobę (...), że ten drugi staje się mniejszy ode mnie, a ja czuję się wielki” - powtarzał za Papieżem bp Kaszak i dodał również za papieżem Franciszkiem: „tak być nie może”, „plotki są destrukcyjne w Kościele”.

Wbrew doniesieniom części prawicowych mediów, dzisiejsze spotkanie biskupa diecezjalnego z prezbiterium sosnowieckim nie było niczym nadzwyczajnym, ani tym bardziej tajemniczym. Duchowni sosnowieccy przynajmniej raz do roku spotykają się z biskupem w pierwszym z kościołów diecezji dla omówienia najważniejszych spraw diecezji.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: 25. rocznica poświęcenia gmachu Wyższego Seminarium Duchownego

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum seminarium

Ojciec Święty wpisuje się do kroniki seminaryjnej

Ojciec Święty wpisuje się do kroniki seminaryjnej

Dwadzieścia pięć lat temu, 15 sierpnia 1991 r., św. Jan Paweł II dokonał poświęcenia nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. To był szczególny dzień, który zapisał się na katach kronik seminaryjnych i w dziejach Kościoła częstochowskiego.

Kiedy ponad milionowa rzesza młodych z całego świata, uczestników VI Światowego Dnia Młodzieży, opuszczała jasnogórskie błonia, św. Jan Paweł II przybył na ul. św. Barbary, by zrealizować jeszcze jeden ważny punkt swojego pobytu w Częstochowie i poświęcić nowy gmach seminarium duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Franciszek z Asyżu

Dzisiaj chciałbym przedstawić postać Franciszka, prawdziwego „giganta” świętości, który nie przestaje fascynować wielu osób w każdym wieku i wszystkich religii.

CZYTAJ DALEJ

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu

2022-10-04 09:52

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego.

Franciszek przypomina, że tworzenie synodu zakłada wzajemne słuchanie, rozeznanie pod kierunkiem Ducha Świętego oraz udział wszystkich ochrzczonych w misji Kościoła, zgodnie z właściwym charyzmatem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję