Reklama

Niedziela Rzeszowska

Warto... Wierzyć, uwierzyć, zawierzyć...

Nie prezydent, nie bernardyni, ty decydujesz” - tak głosił baner, który w nocy z wtorku na środę (2½2 maja) pojawił się na najbardziej rozpoznawalnym miejscu Rzeszowa, czyli Pomniku Walk Rewolucyjnych. Odsyłał do daty 23 maja i strony internetowej www.wuz.rzeszow.pl. W czwartek został zamieszczony na tej witrynie program Festiwalu, zaś na pomniku zawisł nowy baner z wizerunkiem Chrystusa nauczyciela i napisem: „Ja jestem i chcę cię uzdrowić. Ty decydujesz” i drugi - „Festiwal Wiary. 30 maja - 2 czerwca. WUZ albo przewóz”. Tą akcją informacyjną i czwartkową konferencją, zorganizowaną przez ruch społeczny pod nazwą „WUZ albo przewóz”, została zapoczątkowana ewangelizacja Rzeszowa.

Festiwalowi Wiary przyświecało hasło: „Wierzyć, Uwierzyć, Zawierzyć”. „Wszystko jest możliwe w Tym, który nas umacnia” - mówili ci, którzy dzielili się świadectwem swego życia z uczestnikami Festiwalu. Na trzydniowe spotkanie ewangelizacyjne w stolicy Podkarpacia składały się koncerty, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania ze znanymi ludźmi. Święto Wiary obok 5 kościołów stacyjnych odbywało się w miejscach „niekoniecznie świętych”, jak park, rynek, hala sportowa. - Chodziło nam o to, aby z ewangelizacją wyjść w świeckość - podkreśla ks. Daniel Drozd. - Park Sybiraków, w którym od 11 lat odbywają się koncerty „Jednego Serca Jednego Ducha” rokrocznie gromadzi tysiące ludzi i dlatego od tej przepięknej inicjatywy zaczęliśmy Festiwal - tłumaczy. Kolejny koncert, tym razem zespołu „New Life’s” odbył się na rzeszowskim Rynku. - To „serce miasta” okazało się doskonałym miejscem, żeby wyjść z Dobrą Nowiną do człowieka, który przychodzi spędzić tu wolny czas - tłumaczy ks. Drozd. Innym miejscem ewangelizacji Rzeszowa, kojarzonym z wydarzeniami sportowymi była hala na Podpromiu. I właśnie frekwencja wiernych w tym obiekcie przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów Festiwalu Wiary. Ok. 2,5 tys. osób obejrzało film o cudach eucharystycznych pt. „Ja jestem”, a także wysłuchało świadectwa życia jego reżysera, Lecha Dokowicza. - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, życia Kościoła i życia każdego chrześcijanina - powiedział do uczestników spotkania bp Kazimierz Górny. - Eucharystia łączy nas z Chrystusem i całym Kościołem, i uwrażliwia nas potrzeby bliźnich - podkreślił. Sobotni wieczór ewangelizacyjny zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie. Wielu wiernych określiło to spotkanie, jako najpiękniejsze przeżycie w swoim życiu. - Moja wiara się umocniła. Uzyskałam spokój ducha. Wielokrotnie doświadczyłam w swoim życiu Bożej pomocy. Dzisiaj przyszłam osobiście podziękować Bogu za otrzymane łaski, a było ich wiele - mówiła Zofia z Rzeszowa. - Ten wieczór na zawsze pozostanie w moim sercu. Doświadczyłam tu obecności Pana Jezusa. Przekonałam się, że Pan Jezus jest w każdym człowieku - mówiła poruszona Ewelina.

Reklama

Święto Wiary w Rzeszowie zakończyła w niedzielę, 2 czerwca Msza św. w rzeszowskiej katedrze, której przewodniczył Ordynariusz Rzeszowski. Po Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w łączności z Ojcem Świętym w Roku Wiary. - Festiwal Wiary był zaproszenie do umocnienia wiary - podkreśla ks. Paweł Tomoń. W tym wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy. Ewangelizację Rzeszowa poprzedziło sympozjum naukowe pt. „Wiara i Kościół”, które odbyło się 24 maja w rzeszowskim Instytucie Teologiczno-Pastoralnym. - Wiara jest czymś naturalnym dla człowieka. Człowiek nie może nie wierzyć - wierzy w Boga lub wierzy, że Go nie ma - podkreślił jeden z prelegentów, ks. Jacek Uliasz, dyrektor Instytutu Teologicznego we Lwowie. - Chodzi o to, abyśmy naszą wiarę w Kościele traktowali jako godną naszej ludzkiej natury. Odpowiadać wiarą tzn. chcieć w pełni żyć - mówił. I Festiwal Wiary w Rzeszowie niewątpliwie okazał się sukcesem. Uczestniczyły w nim także osoby, które pewnie nigdy nie zajrzałyby do Kościoła. Niewątpliwie wielką wartością Festiwalu była ewangelizacja prowadzona przez ludzi świeckich. Anita i Arkadiusz Gemra, dzieląc się doświadczeniem obecności Boga w życiu, podkreślili, że zostali rodzicami 2 synów, po 7 latach oczekiwania na dziecko. - Lekarze powiedzieli nam, że nie mamy szans na naturalne poczęcie potomka. Byliśmy już w trakcie procedury adopcyjnej, kiedy okazało się, że jestem w stanie błogosławionym - mówiła Anita.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne Święto Wiary. Pytani jak pielęgnować wiarę w tym okresie poprzedzającym kolejny festiwal, mówią: - Włączyć się w życie żywotnych wspólnot parafialnych. Trzeba znaleźć wspólnotę, która będzie nam odpowiadać, która żyje i umocni naszą wiarę. W Internecie funkcjonuje baza wspólnot na Podkarpaciu: www. wspólnoty.rzeszow.pl. Na tym portalu każdy może znaleźć coś znaleźć dla siebie - uważa o. Wiktor Tokarski.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premiery na festiwalu

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2018, str. V

[ TEMATY ]

wywiad

festiwal

BCK

The Real Rogers z Atlanty śpiewający gospel to jedna z propozycji festiwalu „Sacrum in Musica” w tym roku

The Real Rogers z Atlanty śpiewający gospel to jedna z propozycji festiwalu „Sacrum in Musica” w tym roku

Mariusz Rzymek: – Co będzie można usłyszeć w ramach festiwalu?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Szefowa MSZ: przepracowywanie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostaje ważnym zadaniem

2022-10-03 20:23

[ TEMATY ]

historia

Wikipedia

"Przepracowywanie i upamiętnianie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostają ważnymi zadaniami również dla naszego i dla kolejnych pokoleń – nie da się tego przekreślić i nigdy się od tego nie odetniemy" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w poniedziałek przed wylotem do Warszawy.

"Zjednoczenia Niemiec nie moglibyśmy sobie wyobrazić bez odważnych Polek i Polaków, którzy z determinacją strajkowali, walczyli i demonstrowali na rzecz wolności i prawdziwego, demokratycznego współdecydowania" - podkreśliła Baerbock, cytowana w komunikacie prasowym niemieckiego MSZ.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

2022-10-04 11:55

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że oboje zgodzili się, że obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję