Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz 700-lecia parafii w Zgłobniu

Niedziela rzeszowska 26/2013, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Stanisław Włodyga

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu została założona w XIV wieku. Jako umowną datę jej początku przyjmuje się rok 1313. Kolejno wchodziła w skład diecezji: krakowskiej, przemyskiej i obecnie rzeszowskiej. Jej terytorium obejmowało początkowo nie tylko sam Zgłobień, lecz także okoliczne wsie: Błędową Zgłobieńską, Niechobrz z Mogielnicą, część Nosówki i Wolę Zgłobieńską. Obecnie parafia w Zgłobniu współtworzy dekanat boguchwalski.

Pierwsza świątynia pw. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu została wzniesiona prawdopodobnie w XIV wieku. Obecny kościół parafialny zbudowano w stylu barokowym w roku 1741. Pierwotnie był jednonawowy, a w latach 1913-23 został rozbudowany z inicjatywy ks. Mikołaja Dzierżyńskiego. Kolejni duszpasterze zadbali o jego właściwe doposażenie i upiększenie. Przy tej świątyni kapłani z poświęceniem prowadzili duszpasterstwo, głosili Słowo Boże, szafowali sakramenty, celebrowali nabożeństwa. Tu skupiało się życie religijne miejscowej wspólnoty wierzących. Tu też w ciągu wieków rodziły się i wzrastały powołania do służby Bożej.

W ostatnich latach podjętych zostało wiele prac związanych z odnowieniem kościoła. Wymieniono okna, osuszono fundamenty, pomalowano dach budynku i ocieplono sklepienie. Odrestaurowano również ołtarze i ambonę, feretrony i obrazy, przeprowadzono remont organów muzycznych, odnowiono polichromię ścian i sklepienia. Poprawiono nagłośnienie i wymieniono oświetlenie prezbiterium. Zorganizowano parking przy kościele i zadbano o obejście świątyni. Udało się sfinalizować również kapitalny remont połączony z wymianą dachu XVIII-wiecznej kaplicy pw. św. Marka na tzw. Pasterniku. Większa troska objęła też cmentarz parafialny. Jednocześnie trwała praca nad odnowieniem duchowym mieszkańców zgłobieńskiej parafii, której głównym akordem będą misje św. głoszone przez ks. dr. Józefa Szymańskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jubileusz stanowił też motyw opracowania całości dziejów kościelnych Zgłobnia przez ks. dr. Sławomira Zycha i dr. Bartosza Walickiego i wydania w formie książkowej.

Te wszystkie starania mają swoje zwieńczenie w Jubileuszu 700-lecia parafii zgłobieńskiej przeżywanym w roku 2013. Centralne obchody rocznicowe planowane są na sobotę 29 czerwca br. na godz. 11 i połączone zostaną z uroczystościami odpustowymi ku czci współpatronów parafii, Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas Mszy św. dziękczynnej do świątyni zostaną wprowadzone relikwie bł. ks. Władysława Findysza. Zamknięcie Jubileuszu planowane jest w uroczystość patrona parafii św. Andrzeja Apostoła 30 listopada. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tych wydarzeniach wszystkich dawnych i obecnych parafian, wiernych dekanatu boguchwalskiego i wszystkich chętnych. Żywię też głęboką nadzieję, że Jubileusz ten będzie stanowić motyw ożywienia miłości wiernych do Kościoła i obecnego w nim Jezusa Chrystusa.

2013-06-26 14:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kudowa - Zdrój. 60-lecie ślubów zakonnych elżbietanki

[ TEMATY ]

jubileusz

elżbietanki

Kudowa Zdrój

s. Teresa Kumoś

Magdalena Stwertetschka

Diamentowa jubilatka wyraziła słowa wdzięczności za przygotowanie uroczystości

Diamentowa jubilatka wyraziła słowa wdzięczności za przygotowanie uroczystości

Przez lata s. Teresa Kumoś pracowała jako pielęgniarka w Środzie Śląskiej. Zarówno tam, jak i w Kudowie-Zdroju wierni ją pokochali za dobre serce i życzliwość.

Uroczystej Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego przewodniczył bp Marek Mendyk, który nawiązując do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie zauważył, że taką posługę – nie tylko wobec chorych – ale też potrzebujących pomocy spełniała przez 60 lat i spełnia nadal siostra.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Prawosławny kapelan: Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina to żadna nowość

2022-09-30 17:09

[ TEMATY ]

Rosja

rosyjska agresja na Ukrainę

aneksja

PAP/YURI KOCHETKOV

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

„Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego to żadna nowość” – podkreśla ks. Serhij Dmitrijew, kapłan Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). W rozmowie z KAI główny kapelan obrony terytorialnej Ukrainy i szef organizacji charytatywnej „Eleos” podkreśla, że ukraińska armia systematycznie prze do przodu.

Wikipedia/autor: Jako Jellema na licencji Creative Commons

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję