Reklama

Niedziela Małopolska

Miejsce szczególne

Niedziela małopolska 26/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Archiwum Centrum „Nie lękajcie się!”

Święcimy tę nową świątynię, gdyż jesteśmy przekonani, że to szczególne miejsce, które wybrał Bóg, aby przez wstawiennictwo błogosławionego Jana Pawła II obdarzyć nas łaską przebaczenia, udzielać nam swojego miłosierdzia - powiedział ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas homilii wygłoszonej 23 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” do zebranych na uroczystości poświęcenia górnego kościoła pw. bł. Papieża Polaka.

Eucharystię, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, koncelebrowali również kardynałowie: Franciszek Macharski, Stanisław Ryłko, Marian Jaworski, Christoph Schönborn i abp Paolo Romeo. W wydarzeniu wzięli udział biskupi uczestniczący w 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski, na czele z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem oraz prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Na uroczystość przybyli licznie przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, wojewódzkich i parlamentarnych, a nade wszystko wierni z archidiecezji krakowskiej.

Przed obrzędem poświęcenia kościoła i ołtarza kard. Stanisław Dziwisz mówił, że wzniesiona świątynia i powstające Centrum przygotowują do kanonizacji bł. Jana Pawła II, o co modlono się w czasie Eucharystii. - Centrum „Nie lękajcie się!” jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, a także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił - wyjaśniał Metropolita Krakowski. Nawiązując do duchowego testamentu Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz zapowiadał: - Tu będziemy zawsze wolni od lęku, tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęków i zagrożeń współczesnego świata. Równocześnie Ksiądz Kardynał wyraził nadzieję, że to miejsce wpisze się w duchowy pejzaż Krakowa i Polski.

Wymieniając powstającą Świątynię Opatrzności w Warszawie i budowany przez Rodzinę Radia Maryja kościół bł. Jana Pawła II w Toruniu, Metropolita Krakowski wyraził radość z realizowanych w naszym kraju inicjatyw zmierzających do uczczenia pamięci bł. Papieża: - Razem chcemy dziękować Bogu za ten wielki pontyfikat i razem chcemy iść drogą uczniów Chrystusa, jaką nam wskazał Jan Paweł II na XXI wiek - mówił Ksiądz Kardynał.

Reklama

Niedzielne uroczystości zbiegły się z jubileuszami krakowskich Księży Biskupów. 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich obchodzili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. W tym roku przypada również 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Z kolei jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził bp Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa - bp Damian Muskus.

Odnosząc się do jubileuszu, bp Tadeusz Rakoczy, podczas homilii, powiedział m.in.: - W ciągu 50 lat w naszym świecie i w kraju zmieniło się niemal wszystko, ale pozostała miłość oraz wierność do Chrystusa i jego Kościoła. Któż z nas mógł przewidzieć, że wraz z pontyfikatem bł. Jana Pawła II zmieni się sytuacja społeczno-polityczna w Polsce i na świecie? - pytał Ksiądz Biskup i podkreślał: - Oto stoimy przez nowymi trudnościami i nowymi problemami, ale Jezus Chrystus jest ten sam; wczoraj, dziś i jutro, i zawsze! I to nam daje pewność, wskazuje drogę ku przyszłości, która nas czeka.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum bł. Jana Pawła II, gdzie zebrano pamiątki związane z pontyfikatem Papieża Polaka. Zbiory mają przypominać i przybliżać postać bł. Jana Pawła II. - Najlepszą pamiątką są żyjący ludzie. Oni mają też klucz do tych pamiątek i mogą powiedzieć, co tak naprawdę te eksponaty wywołują. Wszystkim tego życzę, żeby wchodząc tu, spotykając się z tymi eksponatami, potem stawali się żywymi pamiątkami, najlepszymi możliwymi po Janie Pawle II - mówił bp Grzegorz Ryś, dokonując otwarcia Muzeum.

Z myślą o rodzinach odwiedzających coraz liczniej Centrum „Nie lękajcie się!” w godzinach popołudniowych zorganizowano na terenie parku Piknik Rodzinny z licznymi atrakcjami.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rondo im. Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego

W Policach rondo u zbiegu ulic Stefana Roweckiego i kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymało imię Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego. Inicjatorem takiego upamiętnienia drugiego biskupa szczecińsko-kamieńskiego jest proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Policach ks. kan. Waldemar Gasztkowski, który z odpowiednim pismem wystąpił do Rady Miejskiej w Policach. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraziły Rada Osiedla 6 „Księcia Bogusława” oraz Rada Osiedla 7 „Anny Jagielonki”, a także burmistrz Polic Władysław Diakun. Na tej podstawie Rada Miejska podjęła odpowiednią uchwałę 23 kwietnia br., zaś 31 maja doszło do uroczystego osłonięcia nowego ronda. Dokonali tego: abp Andrzej Dzięga, ks. kan. Waldemar Gasztkowski, ks. dr Wiesław Jankowski, Władysław Diakun - burmistrz Polic, Witold Król - przewodniczący Rady Miejskiej oraz państwo Anna i Maciej Zaśko wraz z dziećmi, mieszkańcy Polic.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent odwoła Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN

2022-10-04 21:28

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Przekazała, że Soloch zostanie powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta.

"Prezydent RP Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła Ministra Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - podano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję