Reklama

Niedziela Małopolska

Miejsce szczególne

Niedziela małopolska 26/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Archiwum Centrum „Nie lękajcie się!”

Święcimy tę nową świątynię, gdyż jesteśmy przekonani, że to szczególne miejsce, które wybrał Bóg, aby przez wstawiennictwo błogosławionego Jana Pawła II obdarzyć nas łaską przebaczenia, udzielać nam swojego miłosierdzia - powiedział ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas homilii wygłoszonej 23 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” do zebranych na uroczystości poświęcenia górnego kościoła pw. bł. Papieża Polaka.

Eucharystię, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, koncelebrowali również kardynałowie: Franciszek Macharski, Stanisław Ryłko, Marian Jaworski, Christoph Schönborn i abp Paolo Romeo. W wydarzeniu wzięli udział biskupi uczestniczący w 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski, na czele z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem oraz prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Na uroczystość przybyli licznie przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, wojewódzkich i parlamentarnych, a nade wszystko wierni z archidiecezji krakowskiej.

Reklama

Przed obrzędem poświęcenia kościoła i ołtarza kard. Stanisław Dziwisz mówił, że wzniesiona świątynia i powstające Centrum przygotowują do kanonizacji bł. Jana Pawła II, o co modlono się w czasie Eucharystii. - Centrum „Nie lękajcie się!” jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, a także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił - wyjaśniał Metropolita Krakowski. Nawiązując do duchowego testamentu Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz zapowiadał: - Tu będziemy zawsze wolni od lęku, tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęków i zagrożeń współczesnego świata. Równocześnie Ksiądz Kardynał wyraził nadzieję, że to miejsce wpisze się w duchowy pejzaż Krakowa i Polski.

Wymieniając powstającą Świątynię Opatrzności w Warszawie i budowany przez Rodzinę Radia Maryja kościół bł. Jana Pawła II w Toruniu, Metropolita Krakowski wyraził radość z realizowanych w naszym kraju inicjatyw zmierzających do uczczenia pamięci bł. Papieża: - Razem chcemy dziękować Bogu za ten wielki pontyfikat i razem chcemy iść drogą uczniów Chrystusa, jaką nam wskazał Jan Paweł II na XXI wiek - mówił Ksiądz Kardynał.

Niedzielne uroczystości zbiegły się z jubileuszami krakowskich Księży Biskupów. 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich obchodzili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. W tym roku przypada również 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Z kolei jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził bp Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa - bp Damian Muskus.

Reklama

Odnosząc się do jubileuszu, bp Tadeusz Rakoczy, podczas homilii, powiedział m.in.: - W ciągu 50 lat w naszym świecie i w kraju zmieniło się niemal wszystko, ale pozostała miłość oraz wierność do Chrystusa i jego Kościoła. Któż z nas mógł przewidzieć, że wraz z pontyfikatem bł. Jana Pawła II zmieni się sytuacja społeczno-polityczna w Polsce i na świecie? - pytał Ksiądz Biskup i podkreślał: - Oto stoimy przez nowymi trudnościami i nowymi problemami, ale Jezus Chrystus jest ten sam; wczoraj, dziś i jutro, i zawsze! I to nam daje pewność, wskazuje drogę ku przyszłości, która nas czeka.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum bł. Jana Pawła II, gdzie zebrano pamiątki związane z pontyfikatem Papieża Polaka. Zbiory mają przypominać i przybliżać postać bł. Jana Pawła II. - Najlepszą pamiątką są żyjący ludzie. Oni mają też klucz do tych pamiątek i mogą powiedzieć, co tak naprawdę te eksponaty wywołują. Wszystkim tego życzę, żeby wchodząc tu, spotykając się z tymi eksponatami, potem stawali się żywymi pamiątkami, najlepszymi możliwymi po Janie Pawle II - mówił bp Grzegorz Ryś, dokonując otwarcia Muzeum.

Z myślą o rodzinach odwiedzających coraz liczniej Centrum „Nie lękajcie się!” w godzinach popołudniowych zorganizowano na terenie parku Piknik Rodzinny z licznymi atrakcjami.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w Genui poświęcono nowy most na autostradzie – „dziecko tragedii”

[ TEMATY ]

poświęcenie

Włochy

autostrada

wikipedia

W obecności prezydenta Włoch Sergio Mattareli i premiera Giuseppe Conte, 3 sierpnia został poświęcony nowy most na autostradzie w Genui. „Ponte Genova San Giorgio” poświęcił arcybiskup tego portowego miasta Mario Tasca. Obecny był też jego poprzednik, kard. Angelo Bagnasco.

Rozpoczynając uroczystość odczytano nazwiska 43 śmiertelnych ofiar zawalenia się poprzedniego mostu 14 sierpnia 2018. Pochodzący z Genui wybitny architekt Renzo Piano nazwał most „dzieckiem tragedii i żałoby”. Podkreślił jednocześnie, że ten dzień jest nie tylko wspomnieniem wstydu z powodu tragedii sprzed dwóch lat, ale też dniem dumy z pracy około 1 200 osób, które bez wytchnienia odbudowywały tę arterię.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję