Reklama

Niedziela Podlaska

Koncert jubileuszowy w Sokołowie Podlaskim

Ulubioną pieśnią Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej „Polesia Czar” w wykonaniu zespołu „Voci Cantati” rozpoczął się koncert z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Uroczystość zorganizowano 12 czerwca w wypełnionej po brzegi konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim

Niedziela podlaska 26/2013, str. 6

[ TEMATY ]

jubileusz

koncert

Ks. Artur Płachno

Słowo wstępu rozpoczynające jubileusz wygłosili ks. prał. Andrzej Krupa, proboszcz parafii konkatedralnej, Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, i Bogusław Karakula, burmistrz Sokołowa Podlaskiego. Koncert prowadzili aktorzy Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik, prywatnie wieloletni przyjaciel bp. Antoniego Dydycza. Zaproszenie na uroczystości jubileuszowe było skierowane do wszystkich, dlatego mógł na nie przyjść każdy, kto choć w małym stopniu chciał podziękować Księdzu Biskupowi za długoletnią posługę kapłańską. Całość przybrała formę podziękowań, które Jubilatowi w imieniu ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich składali ich przedstawiciele. Jako pierwsi głos zabrali członkowie Akcji Katolickiej. Następnie Księdzu Biskupowi dziękowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegacje ze wspólnoty maryjnej, Służby Liturgicznej oraz Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła. Na uroczystości stawili się też harcerze i młodzież, którą Pasterz upodobał sobie w szczególności. Byli też członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Słowa uznania i szacunku skierowali również wolontariusze i podopieczni Caritasu, katecheci, pielgrzymi, członkowie wspólnoty neokatechumenalnej oraz organizatorzy koncertu jubileuszowego - Sokołowski Ośrodek Kultury, Kuria Diecezjalna w Drohiczynie i Parafia Konkatedralna w Sokołowie Podlaskim. Niemal każda z delegacji w swych podziękowaniach zaznaczała, jak duży wpływ wywiera na nich osoba bp. Antoniego - pasterza obdarzonego niezwykłym darem przekazu, mówiącego zawsze w sposób jasny i zdecydowany, ale zawsze też oparty na Słowie Bożym.

Spotkanie w Sokołowie Podlaskim stało się okazją do zaprezentowania księgi jubileuszowej wydanej z okazji jubileuszu, ukazującej Księdza Biskupa takiego, jakiego nie znamy, począwszy od jego dzieciństwa. Publikacja pt. „Brat i Biskup” jest pracą zbiorową ludzi bliskich życiu i posłudze Księdza Biskupa, pod redakcją ks. dr. Pawła Rytela-Andranika oraz o. prof. dr. hab. Andrzeja Derdziuka OFMCap. Z racji jubileuszu nakładem Biblioteki Drohiczyńskiej została również wydana zbiorowa praca naukowa pod redakcją ks. prof. Edwarda Jarmocha, poświęcona bp. Antoniemu Dydyczowi, a zatytułowana: „Idąc na cały świat”. Bp. Dydyczowi za dotychczasową współpracę podziękowało także Katolickie Radio Podlasie, którego kapituła postanowiła uhonorować go statuetką Platynowego Mikrofonu w kategorii „Wkład w rozwój regionu”. Statuetkę, mającą stanowić uznanie zasług dla rozwoju i promocji naszej małej Ojczyzny, wręczyli dyrektor rozgłośni ks. kan. Sławomir Kapitan oraz dyrektor strategiczny Radia Podlasie Grzegorz Skwarek. Na koniec należy także wspomnieć o oprawie muzycznej koncertu jubileuszowego, którą przygotowali laureaci Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2013, zespoły działające przy Sokołowskim Ośrodku Kultury - „Voci Cantati” i „Sokołowianie” oraz solistki z Sokołowskiego Ośrodka Kultury - Anna Filipek i Paulina Toczyska. Jedną z pieśni wykonał też z chórzystami osobisty sekretarz Jubilata ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski. Bp Antoni Dydycz, dziękując za wielką życzliwość, która była widoczna podczas tego wyjątkowego spotkania, zauważył wysoki poziom artystyczny, w którym ujawniło się otwarcie na piękno wykonawców.

Po koncercie ustawiła się długa kolejka tych, którzy zechcieli osobiście złożyć życzenia Pasterzowi Kościoła drohiczyńskiego w tym wyjątkowym dla niego czasie.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozostał człowiekiem bardzo skromnym

[ TEMATY ]

jubileusz

ks. prof. dr hab. Jan Związek

Marian Florek/ TV Niedziela

ks. prof. dr hab. Jan Związek

ks. prof. dr  hab. Jan Związek

Z okazji jubileuszu 50 - lecia uzyskania przez ks. prof. dr hab. Jana Związka tytułu doktora historii Kościoła 27 lutego 2020 r. w auli Wyższego Instytututu Teologicznego w Częstochowie odbyła się promocja XII tomu serii wydawniczej „Veritati et Caritati” dedykowanego dostojnemu jubilatowi.

Ksiądz profesor doskonale pamiętał szczegóły związane z obroną pracy doktorskiej, której recenzentem był wybitny polski historyk Janusz Tazbir, publikujący wówczas na łamach pisma wojujących ateistów Euhemer

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu

2022-10-04 09:52

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego.

Franciszek przypomina, że tworzenie synodu zakłada wzajemne słuchanie, rozeznanie pod kierunkiem Ducha Świętego oraz udział wszystkich ochrzczonych w misji Kościoła, zgodnie z właściwym charyzmatem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję