Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomóż usłyszeć więcej

Dobry słuch jest niezbędny do prawidłowego wykształcenia umiejętności mówienia i ogólnego rozwoju. Tymczasem problemy ze słyszeniem ma coraz więcej Polaków. Według specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, wiodącej w Polsce placówce zajmującej się tego rodzaju schorzeniami, co 4 dziecko ma wadę słuchu lub mowy. Natomiast seniorzy, tracąc słuch, tracą komfort życia i możliwość pełnej aktywności

Niedziela częstochowska 26/2013, str. 7

[ TEMATY ]

senior

Bożena Sztajner/Niedziela

Wady słuchu można nabawić się w prozaiczny sposób, np. podczas infekcji laryngologicznej; powikłania mogą prowadzić do stanów zapalnych uszu. Jeśli stan taki potrwa dłużej może dojść do częściowej utraty słuchu. Takie zdarzenie, czasem przebiegające niemal bezboleśnie, może dotknąć zarówno dziecko, jak i osobę dorosła, a także seniora. Ważne, by poszukać wtedy pomocy u specjalistów. A ci zalecają, by sprawy nie lekceważyć, nie zbywać problemu stwierdzeniem, że wiek niesie ze sobą ograniczenia, tylko pójść na badania. Konieczne jest też zbadanie słychu dzieciom, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że słuch naszej pociechy jest bez zarzutu.

W Częstochowie i okolicach nie ma wielu gabinetów zajmujących się kwestiami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem uszu. Warto więc zwrócić uwagę na działający w podjasnogórskiej Dolinie Miłosierdzia Gabinet Słuchu i Mowy „Anava”. Placówka prowadzi konsultacje audiologiczne i diagnozuje choroby uszu oraz prowadzi dobór i sprzedaż aparatów słuchowych renomowanej firmy Oticon. Wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i zatrudnia wykwalifikowaną kadrę medyczną. Dzięki podpisaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, można tu nie tylko zbadać swój słuch, ale także - w razie potrzeby - zyskać możliwość powrotu do świata dźwięków, dzięki rozmaitym protezom i aparatom.

Tych kilka informacji w praktyce może dotyczyć każdego gabinetu wad mowy i słuchu w Polsce. Wobec tego, dlaczego „Anava” przykuła naszą uwagę? Ponieważ dotarły do redakcji niezwykle pozytywne opinie na temat placówki. O przemiłej, profesjonalnej i pomocnej obsłudze, o unikalnym traktowaniu podopiecznych. O tym, że personel placówki nie tylko konsultuje i diagnozuje pacjenta, ale także - gdy sytuacja tego wymaga - otacza opieką, niespotykaną w polskiej służbie zdrowia. Umawia wizyty u lekarzy specjalistów i zawozi tam pacjenta, pomagaj w wypełnianiu dokumentów dla uzyskania grupy inwalidzkiej, pilnuje terminów, odwozi do domu, gdy pacjent jest starszy i nieco nieporadny. Wprowadzenie takiego standardu usług to niewątpliwie zasługa szefującej gabinetowi Barbarze Dunowskiej, osobie pełnej pasji, energii i oddania pacjentowi.

Reklama

„Anava” jest zapraszana przez szkoły i przedszkola, by tam zbadać słuch dzieci. Możliwe jest to dzięki systemowi przenośnemu OAE - sprzętowi zapewniającemu bardzo dokładną diagnostykę uszu nawet u noworodków czy niemowląt. Coraz częściej o profilaktyczne badania słuchu zwracają się do placówki niektóre gminy. W wielu wypadkach dopiero wtedy okazuje się, że u części dzieci występują nieprawidłowości. Podejmowane są wówczas przez gabinet kompleksowe działania, które dają szansę na zniwelowanie opóźnienia dziecka w nauce, w przyswajaniu języka czy też w rozwoju społecznym. Rodzice i wychowawcy mogą sobie bowiem nie zdawać sprawy, że kłopoty z nauką, z zapamiętywaniem, z kontaktem z otoczeniem mogą być efektem właśnie dysfunkcji słuchu.

Bardzo często problemy ze słuchem dotykają osoby niepełnosprawne intelektualnie. Ze względu na utrudnioną komunikację z otoczeniem problemy te zostają dostrzeżone zbyt późno. U tych osób badanie słuchu powinno być wykonywane częściej, ponieważ pogorszenie się słuchu wpływa bardzo dotkliwie na jakość życia, zmniejsza się możliwość i tak zaburzonego kontaktowania się ze światem. Niezdiagnozowane w porę problemy prowadzą także do osłabienia pamięci i koncentracji słuchowej, a potem nawet zaburzenia mowy.

Wizyty w gabinecie są realizowane w ramach NFZ, natomiast niektóre badania z zakresu audiometrii impendancyjnej są odpłatne.

Gabinet Słuchu i Mowy „Anava” mieści się w Częstochowie przy ul. Kordeckiego 49, w Dolinie Miłosierdzia Księży Pallotynów. Zapisy na wizyty i konsultacje przyjmowane są także telefonicznie: 34 344-86-61 lub 660-047-695.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarstwo na samotność

Kluby seniora to jedna z najpopularniejszych form aktywności osób starszych. Powstają przy ośrodkach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych, radach osiedli czy coraz częściej - w parafiach. Zakładane są spontanicznie, jako efekt pomysłu i chęci działania kilku starszych osób, dawnych kolegów ze szkoły czy z pracy, sąsiadów, znajomych. W opinii uczestników stanowią skuteczne lekarstwo na samotność. Dlaczego więc uczęszcza do nich znikoma część polskich emerytów? Maria z Olszyny, babcia dwójki wnuków, do bielskiego Klubu Seniora uczęszcza od dwóch lat, należy do sekcji: naukowej, biblijnej i turystycznej. - Przez całe życie byłam nauczycielką chemii w szkole podstawowej - mówi. - Aż do emerytury organizowałam wycieczki szkolne, zabawy, rajdy. Wychowano mnie w przekonaniu, że życie ma sens, gdy się pomaga, uczestniczy w jakiejś konkretnej rzeczywistości. A tu emerytura i pssst - jakby zeszło ze mnie powietrze… Cisza, spokój i oceany wolnego czasu. Moja znajoma mówi opisowo: „za długie dni, za krótkie lata”. Uchodziło ze mnie życie. Co mam ze sobą robić, pytałam, z tą resztą czasu, jaki da mi dobry Bóg? Mam uczepić się kurczowo życia dzieci i wnuków? Nie, to nie ja… Zresztą, każdy człowiek, bez względu na wiek, powinien mieć choćby kawałek własnego, wyłącznie swojego, życia. A im więcej lat, tym większa pokusa, by z tego zrezygnować. Czym jest klub seniora? No właśnie tym. Miejscem, gdzie spotykają się ludzie, którzy sobie nie odpuszczają. Można zamknąć się w świecie seriali telewizyjnych, sąsiedzkich plotek, a można jeszcze pożyć jak człowiek, prawda? O moim klubie przeczytałam na tablicy ogłoszeń, gdy w spółdzielni mieszkaniowej płaciłam czynsz. Poszłam tam od razu, zajrzałam niepewnie, a w środku Ala, nasza dobra dusza, złapała mnie za łokieć i dosłownie wciągnęła do środka.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na konferencję: Aktualność objawień gietrzwałdzkich

2022-10-04 09:17

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Adobe.Stock

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Bractwo Przedmurza-Olsztyn zaprasza na konferencję naukową pt. Aktualności objawień gietrzwałdzkich. Organizatorzy chcą przypomnieć o ideałach społecznie zapomnianych i wdrażać je w obszar aktywności społeczno-narodowej. A są nimi takie postawy jak: modlitwa prywatna i publiczna na Różańcu, narodowa ofiara i pokuta, ekspiacja i wynagrodzenie, odnowa moralna narodu polskiego. Takie postawy i wartości, które dzisiaj są pomijane w życiu publicznym, należy niezmiennie wdrażać.

W konferencji wezmą udział:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję