Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odpust w pierścieckim sanktuarium

Jedną ze świątyń diecezji bielsko-żywieckiej, w której w ciągu roku odbywają się aż dwa odpusty parafialne, jest sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Jeden odpust odbywa się po 6 grudnia, kiedy to przypada wspomnienie św. Mikołaja, a drugi - odnalezienie relikwii św. Mikołaja - ma miejsce w niedzielę przed 24 czerwca. W tym roku te uroczystości odpustowe przypadły na niedzielę 16 czerwca.

Pierścieckie sanktuarium św. Mikołaja słynie z różnych łask i cudów wyproszonych za wstawiennictwem tego patrona. Pielgrzymi cały rok nawiedzają to miejsce, przywożąc ze sobą chusteczki, które są pocierane o figurę Świętego. Przykładanie takiej chusteczki z wiarą i modlitwą w chore miejsce, może sprawić, że ciało zostanie uzdrowione. Pielgrzymi zjawili się także na czerwcowym odpuście odnalezienia relikwii św. Mikołaja, o czym wspomniał proboszcz parafii ks. Zbigniew Paprocki. - To jest wyjątkowy dzień, bowiem są tutaj z nami na ołtarzu relikwie św. Mikołaja, naszego patrona, którego czcimy w sposób szczególny. Cieszymy się, że jego relikwie są pośród nas. Bowiem każdego roku przychodzimy tutaj z terenu naszej diecezji, kraju, a nawet Europy, prosząc go tutaj o łaski. Powinniśmy więc dziś dziękować Bogu za te łaski, za wybór św. Mikołaja na patrona, za jego szczególne wstawiennictwo tutaj w tej parafii - powiedział ks. Paprocki.

W uroczystościach odpustowych uczestniczyli również wierni w strojach regionalnych, poczty sztandarowe, dzieci komunijne. Kazania podczas wszystkich Mszy św. głosił ks. prał. Grzegorz Skop - proboszcz parafii św. Anny w Zabrzu. - Gromadzimy się w tej świątyni, by oddać cześć św. Mikołajowi w ten święty czas. Papież Benedykt XVI wyznaczył ten rok, jako Rok Wiary, abyśmy się patrzyli na nasze wnętrze i wiarę. Św. Mikołaj i inni święci, są dla nas przykładem, jak dobrze przejść przez życie. Oni wskazują nam drogę, jak to życie przeżyć - mówił ks. G. Skop. Przytoczył historię gąsienicy, którą nie interesowało w przyszłości piękne życie motyla, ale wystarczyło tylko to, co zjada, czyli liście kapusty. I zauważył, że we współczesnym świecie są te same tendencje, żeby skupiać się tylko na tym, co doczesne, nie myśląc w ogóle o życiu wiecznym. - Mamy przemierzać ten świat, biorąc pod uwagę cele przyziemne, ale nigdy nie możemy stracić z oczu tego celu ostatecznego. A tu, w tej parafii, mamy świetlany przykład, jak przejść przez życie, dobrze czyniąc. To jest nasz cel - by sobie trochę pozawracać głowę niebem - stwierdził.

W ramach pierścieckiego odpustu nie zabrakło dziękczynnego „Te Deum”, a także nabożeństwa do św. Mikołaja z ucałowaniem jego relikwii. Uczestnicy mogli także nabyć domowe kołacze, z których datki parafia przeznaczy na kolonię w Rumii.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kinga przyciąga do Nowego Korczyna

Niedziela kielecka 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

parafia

odpust

św. Kinga

WD

Przy źródełku św. Kingi

Przy źródełku św. Kingi

Zachowanie do śmierci czystości, jak i troska o najuboższych i trędowatych – to wyróżniało najbardziej tę polską księżnę, która pochodziła z Węgier. Jak głoszą tradycje, księżna Kinga wykradała się w przebraniu chłopki z zamku, by karmić ubogich w przytułku przy ul. Farnej. Ufundowała tutejszy kościół św. Stanisława, była współzałożycielką Nowego Miasta, przebywała w nim w 1243 r. W Nowym Korczynie, na gorącą prośbę księżnej, jej mąż książę Bolesław zgodził się na rezygnację z przywilejów małżeńskiego pożycia. Choć najpierw, uniesiony gniewem, zamknął ją w zamku w samotności, to potem uległ jej prośbie, widząc miłość do Boga i heroiczne cnoty.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do kleryków: Ciągle powtarzajcie tę samą Ewangelię

2022-10-04 08:50

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowali wczoraj rok akademicki i formacyjny. Mszy św. z tej okazji przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Na początku Mszy św. rektor seminarium ks. Michał Kania powiedział, że mottem na ten rok formacyjny jest werset z Dziejów Apostolskich: Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni (Dz 5, 32). Podkreślił, że drogowskazem przez cały rok będą dwa słowa: „świadectwo” i „posłuszeństwo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję