Reklama

W 100-lecie szpitala - z myślą o przyszłości

100-lecie Szpitala im. Ludwika Rydygiera, które obchodzono 7 i 8 czerwca br. w Częstochowie, uczczono w wymiarze historycznym, naukowym i duchowym. To była niezwykła uroczystość

Jubileusz, który zgromadził parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, byłych i obecnych pracowników szpitala, a także sławy naukowe z kraju i zagranicy, świętowano w salach Filharmonii i Ratusza Miejskiego, auli Politechniki Częstochowskiej oraz na Jasnej Górze - gdzie została odprawiona Msza św. kończąca jubileuszowe obchody.

Stulatek z Zawodzia

Pierwszą część jubileuszu stanowiła sesja historyczna, którą zainaugurowali lek. med. Beata Zawadowicz - prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, lek. med. Wojciech Konieczny - dyrektor Szpitala im. Rydygiera oraz Halina Synakiewicz - przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Dorobek sesji historycznej to wiele referatów, w których przedstawiona została historia szpitala oraz ludzie tworzący tę historię. Szpital, nazywany popularnie Szpitalem na Zawodziu, jest najstarszy w mieście. Inicjatorem budowy szpitala było Towarzystwo Dobroczynności dla Żydów, a działkę, na której się znajduje, Zarząd Miejski przekazał bezpłatnie. Tuż przed wojną szpital liczył ok. 100 łóżek i przyjmował pacjentów bez względu na wyznanie. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się tu w czasie okupacji - Niemcy po wtargnięciu do szpitala zaczęli strzelać do personelu i chorych, a budynki zostały przeznaczone na siedzibę Schutzpolizei.

Medycyna XXI wieku

Częstochowa nie ma uczelni medycznej, ale ma za to aktywne środowisko lekarskie, dzięki któremu możliwe są spotkania ze światowymi autorytetami. Również jubileusz szpitala stał się okazją do prezentacji wykładów naukowych na najwyższym światowym poziomie. Honorowym gościem konferencji był prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, biochemik, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla (w dziedzinie chemii oraz medycyny), który ma w swoim dorobku wiele fundamentalnych odkryć dotyczących roli tlenku azotu w organizmie i jest uznawany za pioniera nowego obszaru medycyny - nanomedycyny. Trzeba podkreślić, że Profesor utrzymuje bliskie kontakty z Ojczyzną i pełni rolę ambasadora polskiej nauki w świecie. Powołał do życia Muzeum Armii Krajowej w Orchard Lake w USA, jest także organizatorem Muzeum Jana Pawła II, znajdującego się obecnie w Waszyngtonie. Na częstochowskiej sesji prof. Tadeusz Maliński wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Medycyna XXI wieku - inżynieria serca”.

Reklama

W drugim dniu uroczystości obradowano w gościnnie udostępnionej auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie transmisji zabiegu wszczepiania stentów najnowszej generacji ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zabieg przeprowadził dr n. med. Michał Chyrchel, który również przedstawił wykład nieobecnego prof. Dariusza Dudka. Sesja zawierała również wiele wykładów dotyczących postępów w dziedzinie onkologii, kardiologii i chirurgii. Co prawda kontuzja uniemożliwiła przyjazd prof. Julio Palmazowi z USA, twórcy stentów, który jednak przedstawił swój wykład, korzystając z łączy internetowych. Interesujące, nie tylko dla lekarzy, wykłady wygłosili: prof. Krzysztof Składowski z Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Janusz Strzelczyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Kutarski oraz prof. Piotr Paluszkiewicz - obaj z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr n. med. Jacek Jóźwiak z Katedry Zdrowia Publicznego Politechniki Częstochowskiej.

Nie obyło się bez wspomnień. Prof. Krzysztof Bankiewicz, pracujący obecnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, dziękował swojemu mistrzowi, długoletniemu dyrektorowi Szpitala na Zawodziu i ordynatorowi Oddziału Chirurgii - Mieczysławowi Wyględowskiemu, pod którego kierunkiem wykonał przed laty pierwszą w życiu operację. Wykładowcy z uznaniem odnosili się do przebiegu sesji i jej poziomu naukowego. Prof. Andrzej Bochenek gratulował badań dotyczących historii Szpitala na Zawodziu oraz zgromadzonych materiałów. Natomiast prof. Stefan Kiesz z Uniwersytetu w San Antonio w USA dziękował przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego - Beacie Zawadowicz za „niesamowity napęd naukowy”. - Cieszę się, że w Częstochowie jest tak aktywne środowisko lekarskie. To przyjemność tu przyjeżdżać - powiedział prof. Kiesz.

Reklama

Nieść ulgę w cierpieniu

Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze pod przewodnictwem o. Sebastian Mateckiego - podprzeora klasztoru. - Jest wiele schorzeń, w których pacjent jest obolały, a jego cierpienia pogłębiają się przez obolałość wewnętrzną, dlatego tak bardzo potrzeba duszpasterstwa wśród chorych - powiedział w homilii o. Matecki. Dziękując lekarzom i pielęgniarkom, którzy profesjonalnie i z poświęceniem służą pacjentom, zaznaczył, że szpital jest miejscem, gdzie światła nie gasną przez całą noc. Dopełnieniem ich ofiarnej służby jest pogłębianie własnego życia wewnętrznego. - Możemy być przedłużeniem rąk Pana Boga w dziedzinie ratowania życia ludzkiego i niesienia ulgi w cierpieniu - podkreślił kaznodzieja.

W uroczystościach uczestniczyli lekarze z Polski, Mołdawii, Litwy, Białorusi i Czech.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do kleryków: Ciągle powtarzajcie tę samą Ewangelię

2022-10-04 08:50

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej zainaugurowali wczoraj rok akademicki i formacyjny. Mszy św. z tej okazji przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Na początku Mszy św. rektor seminarium ks. Michał Kania powiedział, że mottem na ten rok formacyjny jest werset z Dziejów Apostolskich: Dajemy temu świadectwo my właśnie oraz Duch Święty, którego Bóg udzielił tym, którzy Mu są posłuszni (Dz 5, 32). Podkreślił, że drogowskazem przez cały rok będą dwa słowa: „świadectwo” i „posłuszeństwo”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję