Reklama

Bliźniacy?

Do którego swojego poprzednika jest podobny papież Franciszek? - nie chodzi tu, oczywiście, o podobieństwo fizyczne. Zdaniem brytyjskiego tygodnika „The Tablet”, Franciszek przypomina bł. Jana XXIII. Obydwaj - i kard. Roncalli, i kard. Bergoglio - zostali wybrani na Stolicę Piotrową w wieku 76 lat. Jan XXIII bezsprzecznie zmienił Kościół, zwołując Sobór Watykański II. Czy podobnie zmieni Kościół papież Franciszek?

Jakie są pozostałe podobieństwa? Autor tekstu dostrzegł je choćby w wyborze imienia. Kard. Roncalli zerwał ze 175-letnią tradycją, kiedy papieże wybierali wśród takich imion, jak: Pius, Leon, Benedykt i Grzegorz. Podobnie było z kard. Bergoglio, który wybrał nieużywane dotąd na Stolicy Piotrowej imię Franciszek. - Nikt nigdy nie czuł się na tyle odważny albo wystarczająco wartościowy, aby wybrać imię powszechnie szanowanego i umiłowanego świętego z XIII wieku - podkreślił autor artykułu.

Papież Jan XXIII jest inicjatorem dialogu interreligijnego, w tym także z muzułmanami. Papież Franciszek w 9. dniu swojego pontyfikatu, przemawiając do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Watykanie, również dostrzegł przedstawicieli świata islamu i zapowiedział zintensyfikowanie dialogu między religiami, w tym w sposób szczególny z muzułmanami. Należy przypomnieć, że pionierem dialogu z islamem był sam św. Franciszek, którego kard. Bergoglio obrał za swojego patrona na Stolicy Piotrowej.

Reklama

Generalnie dialog jest cechą obydwu postaci. Autor artykułu przypomniał też, że Jan XXIII jako pierwszy zaadresował swoją encyklikę do „wszystkich ludzi dobrej woli”. Podobną otwartość da się łatwo zauważyć w postawie Franciszka. Na inauguracji jego pontyfikatu, po raz pierwszy w historii, był ekumeniczny patriarcha Konstantynopola i armeński katolikos.

Kolejną cechą łączącą obydwu papieży jest skromność, w tym przywiązanie do prostoty liturgii, a nie wielkich ceremonii.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo młodego Kościoła

2022-10-03 13:07

[ TEMATY ]

KSM

młodzież

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

bierzmowani

Małomice

ks. Marcin Bobowicz

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Przedstawiciele KSM naszej diecezji spotkali się 1 października z kandydatami do bierzmowania w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małomicach.

Spotkania z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania to jedna z propozycji, które diecezjalny KSM kieruje do parafii. To ważne, by młodzi ludzie przychodzący do kościoła widzieli, że wśród osób w podobnym wieku są ludzie prawdziwie kochający Pana Boga i chcący Mu służyć. Takie spotkania to czas świadectw, opowieści o działaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz integracji.

CZYTAJ DALEJ

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu

2022-10-04 09:52

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego.

Franciszek przypomina, że tworzenie synodu zakłada wzajemne słuchanie, rozeznanie pod kierunkiem Ducha Świętego oraz udział wszystkich ochrzczonych w misji Kościoła, zgodnie z właściwym charyzmatem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję