Reklama

Kościelne prawo publiczne

Nakładem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ukazała się nowa publikacja ks. prof. Józefa Krukowskiego „Kościelne prawo publiczne. Prawo konkordatowe” (s. 308).

W pierwszej części publikacji scharakteryzowane zostały systemy relacji między państwem a Kościołem w aspekcie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem relacji państwo - Kościół w Unii Europejskiej. Autor omówił stanowisko Kościoła wobec UE oraz wyjaśnił problem poszanowania wartości chrześcijańskich w porządku prawnym UE. W celu wyjaśnienia nieporozumień, jakie pojawiają się we współczesnej debacie politycznej, ks. Krukowski wyjaśnia, co należy rozumieć przez wartości chrześcijańskie, jakie są ich rodzaje i w jakim sensie powinny być one respektowane w prawie stanowionym przez organy władzy państw świeckich.

W części drugiej zostały przedstawione współczesne zasady relacji państwo - Kościół, zawarte w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i papieży posoborowych, w szczególności Jana Pawła II.

Reklama

W trzeciej części omówiona została pozycja Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych, obejmująca podmiotowość Stolicy Apostolskiej w stosunkach międzynarodowych, która wyróżnia Kościół od wszystkich innych społeczności religijnych, oraz zdolność Stolicy Apostolskiej do utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi podmiotami prawa międzynarodowego - państwami i organizacjami międzynarodowymi, jak ONZ i UE. Stosunkowo najwięcej uwagi autor publikacji poświęcił praktyce zawierania przez Stolicę Apostolską umów międzynarodowych: dwustronnych, jakimi są konkordaty, i wielostronnych. Okazuje się, że wbrew opinii forsowanej przez ośrodki laickie Stolica Apostolska zawiera coraz to nowe konkordaty z państwami należącymi do różnych kręgów kulturowych. Nie tylko z państwami europejskimi, ale również amerykańskimi i afrykańskimi, a nawet azjatyckimi, jakkolwiek większość ich mieszkańców stanowią muzułmanie.

Lektura powyższej publikacji może ułatwić czytelnikowi zajęcie stanowiska wobec błędnych zarzutów pod adresem Kościoła i ludzi wierzących.

Publikację można zamawiać pod adresem: Towarzystwo Naukowe KUL, ul. Gliniana 21, 20-616 Lublin, skr. poczt. 123, tel. (81) 525-01-93, mail: tnkul@kul.lublin; Dział Marketingu i Kolportażu, tel. (81) 524-51-71.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Szefowa MSZ: przepracowywanie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostaje ważnym zadaniem

2022-10-03 20:23

[ TEMATY ]

historia

Wikipedia

"Przepracowywanie i upamiętnianie niezmierzonych cierpień, jakie Niemcy sprowadzili na ludzi w Polsce, pozostają ważnymi zadaniami również dla naszego i dla kolejnych pokoleń – nie da się tego przekreślić i nigdy się od tego nie odetniemy" - oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w poniedziałek przed wylotem do Warszawy.

"Zjednoczenia Niemiec nie moglibyśmy sobie wyobrazić bez odważnych Polek i Polaków, którzy z determinacją strajkowali, walczyli i demonstrowali na rzecz wolności i prawdziwego, demokratycznego współdecydowania" - podkreśliła Baerbock, cytowana w komunikacie prasowym niemieckiego MSZ.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

2022-10-04 11:55

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że oboje zgodzili się, że obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję