Reklama

Z kraju

Zmarł o. Medard Parysz OFMCap

Odszedł 100-letni kapelan Powstania Warszawskiego

W Nowej Soli 20 czerwca 2013 r. w wieku 100 lat zmarł ostatni kapelan Powstania Warszawskiego o. Medard Parysz, kapucyn. Stanisław Parysz wstąpił w wieku kilkunastu lat do zakonu i przyjął imię Medard. W 1939 r. został wyświęcony na kapłana. Podczas Powstania Warszawskiego był kapelanem na Starym Mieście. Z narażeniem życia odprawiał Msze św., udzielał sakramentów. Wspierał mieszkańców powstańczej Warszawy, docierając do ukrywających się podczas bombardowań w schronach i piwnicach. Był ranny, ale wytrwał na Starówce do końca powstania. - Nie liczą się trupy, nie liczy się spalona stolica, liczy się duch Narodu, niepodległy, polski. Trupy zawsze będą, bo będziemy umierać, kamienie też się mogą rozsypać, ale duch naszego Narodu… Niech sobie inni będą potęgą gospodarczą, niech inni się zbroją aż po zęby. My jesteśmy silni i bogaci naszą wiarą w Chrystusa Zmartwychwstałego i naszą nadzieją Zmartwychwstania - mówił o. Medard 4 lata temu w kościele Ojców Kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie, podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. Prezydent Lech Kaczyński w 2009 r. odznaczył o. Medarda Parysza Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

Diecezja rzeszowska

Obraz Opiekunki Ludzkich Dróg ukoronowany

W Sokołowie Małopolskim na Podkarpaciu od XVIII wieku rozwija się kult Matki Bożej związany z łaskami słynącym obrazem Królowej Świata, którego koronacja odbyła się 8 czerwca br. Uroczystości zgromadziły ok. 7 tys. czcicieli Bogarodzicy. Przybyło blisko 300 kapłanów. Obchody rozpoczęło wyprowadzenie obrazu z kościoła i procesyjne przeniesienie na teren Zespołu Szkół, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne, połączone z modlitwą różańcową.

Mszy św. koronacyjnej przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu, który wraz z bp. Kazimierzem Górnym oraz bp. Edwardem Białogłowskim dokonał aktu nałożenia złotych koron. Świadkami koronacji byli m.in. biskupi: Jan Niemiec, Edward Frankowski i Stanisław Jamrozek. Słowo Boże wygłosił bp Adam Szal z Przemyśla. Integralną część liturgii stanowiło ślubowanie kustosza sokołowskiego ks. kan. Jana Prucnala. Kapłanów diecezji rzeszowskiej zawierzył Madonnie Sokołowskiej bp Kazimierz Górny. Pani Sokołowska przyzywana była jako szczególna opiekunka emigrantów.

Reklama

Bartosz Walicki

Chrystus w Starym Mieście

Wspólnota z Krakowa poprowadzi adorację w Rio de Janeiro

Międzynarodowa wspólnota Youth 2000, która w czasie Światowych Dni Młodzieży koordynuje adorację w jednym z ważniejszych kościołów Rio de Janeiro - gospodarza ŚDM, zaprosiła do prowadzenia godzinnej modlitwy krakowską grupę Chrystus w Starym Mieście. Polacy będą animowali adorację w bazylice Niepokalanego Serca Maryi w czwartek 25 lipca od godz. 14.00 do 15.00 lokalnego czasu, czyli dokładnie wtedy, kiedy odbywa się ona w bazylice Mariackiej (w godzinach 19.00-21.00).

Chrystus w Starym Mieście to wspólnota nowej ewangelizacji działająca przy kościele Mariackim w Krakowie. Od ponad roku, w ostatni czwartek miesiąca, ewangelizatorzy wychodzą na Rynek Główny i zapraszają młodzież, spotykającą się pod Empikiem czy pomnikiem Adama Mickiewicza, na adorację przed Najświętszym Sakramentem.

Cudzysłów

Czuwajmy, aby nie skamieniały nam serca, aby miłość rodziła błogosławione owoce czynów w codziennym życiu!

Najważniejsze jest to, abyśmy ostatecznie zdolni byli powiedzieć: Ojcze, nie jako ja chcę, ale jako Ty! Nie jako ja rozumiem, ale jako Ty rozumiesz! Nie jako ja planuję, ale jako Ty planujesz! To daje oddech pełną, swobodną piersią.

Zwierzchnicy to przede wszystkim słudzy. Mają obowiązek nie tylko uszanować człowieka, jego prawa osobowe i stać w ich obronie, ale mają mu służyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Notowania rządu i premiera spadają. Aż 79 proc. Polaków źle ocenia ekipę Donalda Tuska. Od ostatniego badania przybyło jej 7 proc. przeciwników.

Blisko 60 proc. Polaków ufa Kościołowi katolickiemu - wynika z badań CBOS. W większości analizowanych grup, zbadanych przez CBOS w czerwcu, dominują dobre oceny działalności Kościoła katolickiego. Poziom akceptacji utrzymuje się więc na przybliżonym poziomie od kilku lat.

NSZZ „Solidarność” szykuje się do strajku generalnego. Na wrzesień planowana jest wielka manifestacja w Warszawie przeciw polityce obecnego rządu.

Spółka Wieczorna.pl konkurująca z Telewizją Trwam o miejsce na multipleksie dla kanału społeczno-religijnego została odrzucona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ze względów formalnych. Tym samym - jak podał pressserwis.pl - w konkursie pozostała już tylko jedna stacja - Telewizja Trwam.

W motocyklowym rajdzie do Smoleńska wzięło udział ok. 30 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Uczcili oni pamięć ofiar katastrofy Tu-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

PSL sprzeciwia się pomysłowi nowej ustawy, która znosiłaby subwencje dla partii politycznych. Niektórzy posłowie Stronnictwa grożą, że ewentualne parcie ku takiemu prawu będzie oznaczało koniec koalicji.

Co z budżetem? Czy grozi nam zapaść? Według oficjalnych danych, na koniec maja deficyt budżetu państwa wyniósł 31 mld zł, czyli 87 proc. planu na cały rok.

TVP jest mocno krytykowana za emisję serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Niemiecka produkcja ukazuje żołnierzy AK jako antysemitów. PiS domaga się odwołania prezesa TVP Juliusza Brauna.

Słabym echem odbił się Kongres Lewicy Polskiej, sztandarowej imprezy SLD. Na kongresie nie było żadnego z zapowiadanych trzech byłych prezydentów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Franciszek - uczeń Chrystusowy

Postać św. Franciszka z Asyżu wciąż zadziwia, oczarowuje współczesnego człowieka, który - choć tak niepodobny do Biedaczyny - na samo wspomnienie średniowiecznego świętego poety przystaje i uśmiecha się życzliwie.

Franciszek to chyba jedyny święty w całym katolickim panteonie, który nie ma wrogów, nawet wśród rozmaitych fundamentalistów wiary i ideologów - „zbawców świata”. Jest osobą powszechnie akceptowaną. Nikt nie oskarża go ani o tanią dewocję, ani o przesadną pobożność. Franciszek jest zupełnie współczesny, choć zarazem tak bardzo różny od swych „rówieśników” z XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwszy w historii video mapping na fasadzie Bazyliki św. Piotra

2022-10-03 07:00

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch /Niedziela

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, na fasadzie Bazyliki Watykańskiej można oglądać wieczorami ośmiominutową sekwencję video mappingu, zatytułowaną "Pójdź za Mną. Życie Piotra" i poświęconą patronowi świątyni. Przy okazji niedzielnej inauguracji wydarzenia, nie zabrakło stanowczych apeli o pokój na Ukrainie.

Tysiące osób zebrały się w niedzielę wieczorem na Placu św. Piotra, by wziąć udział w premierowym pokazie video mappingu "Pójdź za Mną. Życie Piotra", który poprzez połączenie nowoczesnych technik animacji, wizualizacji dzieł sztuki przedstawiających św. Piotra i krótkiej narracji, przybliża postać pierwszego następcy Chrystusa. Inauguracyjny pokaz poprzedził krótki recital Andrei Bocellego, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Londynu, a także krótkie wystąpienia współtwórców projektu: archiprezbitera Bazyliki św. Piotra kard. Maura Gambettiego oraz aktora Flavia Insinny, który użyczył głosu narracji, towarzyszącej video mappingowi. Obaj skorzystali z okazji, by zaapelować o dialog, jako remedium na trwającą na Ukrainie wojnę.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Styrny

2022-10-04 10:51

[ TEMATY ]

biskup

pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny odbyły się w dniach 2-3 października 2022 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Emerytowany biskup elbląski zmarł 27 września w wieku 81 lat.

Mszy żałobnej w dniu 2 października przewodniczył bp Wojciech Skibicki, bp. pomocniczy diecezji elbląskiej. W wygłoszonym kazaniu przypomniał o gorliwości duszpasterskiej zmarłego bp. Styrny, która nawet po odejściu na emeryturę objawiała się poprzez systematyczne wielogodzinne słuchanie spowiedzi w elbląskiej katedrze. – Konfesjonał był dla bp. Jana pierwszym miejscem jego ewangelizacji – mówił bp Skibicki. W koncelebrze uczestniczyło ponad 50 księży, w tym m.in. ks. kan. prof. Marek Żmudziński (dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie), a także Kapituła Katedralna Elbląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję