Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2013, str. 8

Arcybractwo Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa

Niech żyje Jezus!

Pod hasłem: „Dar i zobowiązanie” 15 czerwca odbyła się 28. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestniczyło w niej ok. 4 tys. osób z ośrodków w całej Polsce, duszpasterze oraz siostry wizytki. To w ich krakowskim klasztorze znajduje się główna siedziba Arcybractwa. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego z Sandomierza. Obecny był ks. Walerian Swoboda SCJ, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej. - 150 lat temu, 13 marca 1863 r., we francuskim klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Sióstr Wizytek zakwitła Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa, ukochane dzieło siostry Marii od Najświętszego Serca Jezusowego. Już pięć lat później to piękne dzieło zakwitło także na ziemi polskiej i jakże wspaniale się rozwija. Stało się to dzięki siostrom z klasztoru Sióstr Wizytek w Krakowie - mówił w homilii bp Frankowski.

Jasnogórska premiera

„Wojciech Kilar. Credo” - film dokumentalny

Jasnogórska premiera filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar. Credo” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego miała miejsce 19 czerwca w Kaplicy Różańcowej. Film jest szczerym wyznaniem Wojciecha Kilara, światowej sławy kompozytora. Ukazuje osobowość artysty od lat podążającego indywidualną, niezależną drogą. Mówi o jego życiowych i twórczych wyborach. W filmie zostały wykorzystane unikatowe, niepublikowane dotąd materiały.

W jasnogórskiej premierze uczestniczyli: główny bohater filmu Wojciech Kilar, twórcy filmu, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła wraz z małżonką, ks. Jarosław Paszkot, proboszcz Parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie, rodzimej parafii Wojciecha Kilara, ojcowie paulini, ludzie związani ze światem kultury i sztuki oraz dziennikarze. - Nie byłoby tego filmu, gdyby nie było Jasnej Góry - podkreślił Zdzisław Sowiński. - To film o wspaniałym człowieku, o moim przyjacielu i przede wszystkim przyjacielu Jasnej Góry i Matki Bożej. Violetta Rotter-Kozera podziękowała Wojciechowi Kilarowi za szczerość, odwagę, za to, że zechciał o sobie tak wiele powiedzieć.

Reklama

Jubilat z Wadowic

Emerytowany proboszcz Parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach ks. inf. Jakub Gil 16 czerwca dziękował na Jasnej Górze za 50 lat kapłaństwa. Wraz z nim przybyli wadowiczanie, którzy każdego 16. dnia miesiąca pielgrzymują do jasnogórskiego sanktuarium w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. Mszy św. jubileuszowej, odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, przewodniczył jubilat. Pielgrzymów z Wadowic i ks. inf. Jakuba Gila powitał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Wierni z Wadowic wraz z jubilatem uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim.

Ks. inf. Jakub Gil święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Karola Wojtyły 23 czerwca 1963 r. w katedrze wawelskiej.

Krótko

10 czerwca modlili się na Jasnej Górze księża duszpasterze rolników. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Obecny był też ks. Stanisław Sojka, przedstawiciel KEP ds. dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

14 czerwca na Jasnej Górze miała miejsce 22. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik, który przybył do sanktuarium z neoprezbiterami diecezji radomskiej. Eucharystię koncelebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

15-16 czerwca odbyła się 32. Ogólnopolska Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Rodzin pod hasłem: „Rola ojca jako świadka wiary i trzeźwości”. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zapowiedzi

6 lipca - 48. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

7 lipca - 19. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa

7 lipca - 11. Pielgrzymka Bezrobotnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

2022-10-04 11:55

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że oboje zgodzili się, że obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję