Reklama

Ze świata

Kanada

Modlitwa w ratuszu miejskim obroniona

Burmistrz kanadyjskiego miasta Saguenay w prowincji Québec odniósł zwycięstwo przed sądem w sprawie modlitwy przed zebraniem rady miejskiej. Za jej odmawianie wcześniej został ukarany wysoką grzywną. Po 2-letniej batalii sądowej sąd apelacyjny unieważnił niekorzystny dla katolika, Jeana Tremblaya, wyrok Trybunału Praw Człowieka Québecu, i uznał, że odmawianie modlitwy oraz obecność symboli religijnych w ratuszu nie naruszają zasady religijnej neutralności władzy.

Sędzia prowadzący rozprawę, Guy Gagnon podkreślił w orzeczeniu, że neutralność nie wymaga, by „dokonywać czystki życia społecznego z rzeczywistości wyznaniowej, w tym tej, która mieści się w jego historii kulturowej”. Zwrócił też uwagę, że wiele symboli związanych z historią tego regionu, wciąż obecnych w wymiarze publicznym, odwołuje się do znaczeń religijnych. Zapewnił, że nie znalazł dowodu na to, jak sugerowali skarżący burmistrza ateiści, by Saguenay znajdowało się „pod jarzmem religii katolickiej”.

Wyrok sądu pochwalił metropolita Québecu abp Gérald Cyprien Lacroix, określając go jako „mądrą decyzję”.

Włochy

Ogromne zaufanie do Papieża

Pierwszy Papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej po trzech miesiącach swego pontyfikatu cieszy się zaufaniem 85 proc. Włochów.

Popularność papieża Franciszka wśród katolików wynosi 96 proc., a wśród niekatolików i niewierzących - 66 proc. Ta druga liczba porównywalna jest z popularnością bł. Jana Pawła II ze szczytowego okresu jego pontyfikatu.

Ponadto 55 proc. mieszkańców Włoch uważa, że papież Franciszek jest w stanie odnowić Kościół - wynika z danych Instytutu Demopolis. Ponad 80 proc. ankietowanych cieszy się też z wyboru przez Ojca Świętego - po raz pierwszy w dziejach Kościoła - imienia Franciszek. Najbardziej cenią oni jego słowa: „Chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich” oraz fakt, że mówi prosto i spontanicznie oraz chce być blisko ludzi, zwłaszcza najsłabszych. Wszystko to sprawiło, że o ile na początku 2013 r. zaufanie Włochów do Kościoła katolickiego wynosiło 46 proc., to obecnie wzrosło aż o 18 punktów procentowych - do 64 proc.

Reklama

Sycylia

Mafiosi bez pogrzebu

Ordynariusz diecezji Acireale na Sycylii bp Antonino Raspanti wkrótce podpisze dekret zakazujący kościelnego pogrzebu osobom skazanym uprawomocnionym wyrokiem za przynależność do mafii. Inicjatywa ma na celu udowodnienie, że Kościół współpracując z instytucjami świeckimi, przyczynia się do budowy „autentycznej cywilizacji praworządności, której celem jest promocja godności człowieka”. Od połowy XX wieku Episkopat Sycylii wielokrotnie potępiał „postawy i struktury mafijne, uważane za nie do pogodzenia z Ewangelią, należące do królestwa grzechu”.

Ludzie

Bp Marcelo Sánchez Sorondo

Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk bp Marcelo Sánchez Sorondo uważa, że papież Franciszek proponuje wielobiegunową perspektywę chrześcijaństwa. Argentyński hierarcha jest przekonany, że Ojciec Święty da nowy impuls Kościołowi i takie doświadczenie odnowy, jakie nastąpiło w czasie II Soboru Watykańskiego. - Jest człowiekiem całkowicie ewangelicznym. A Ewangelia zawsze jest rewolucyjna - wskazał bp Sánchez.

Na sugestię, że Papież z Argentyny wznosi się ponad kryzys wiary świata zachodniego, bp Sánchez odpowiedział, iż „typowa perspektywa papieży z Europy” była zawsze związana z bliskim im wymiarem terytorialnym. - Ale ktoś, kto, jak papież Bergoglio, przybywa z „końca świata”, przekracza ten wymiar (nie negując go) wielobiegunową perspektywą chrześcijaństwa. Troską papieża Franciszka jest nie tylko ponowne nawrócenie Europy, ale konieczność głoszenia Ewangelii Jezusa w tych częściach świata, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość i gdzie żyją w warunkach kulturowych odmiennych od Pierwszego Świata.

Cudzysłów

Ten, kto dopuszcza się zamachu na wolność religijną, stopniowo będzie likwidował wszelkie formy wolności.
Kard. Dominik Duka OP

Krótko

Dekret o włączeniu wezwania do św. Józefa do modlitw eucharystycznych II, III i IV Mszału Rzymskiego ogłosiła 19 czerwca br. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W USA Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę zabraniającą aborcji po 20. tygodniu ciąży. Ustawa jednak nie ma szans na wejście w życie. Na pewno nie przegłosuje jej senat, gdzie Demokraci mają większość. Przeciwny ustawie jest także Barack Obama.

W Iranie wybory prezydenckie wygrał umiarkowany kandydat Hasan Rowhani. Zaraz po zwycięstwie zapowiedział, że Iran nie zrezygnuje ze swego programu atomowego.

W Lourdes słynne sanktuarium maryjne znowu znalazło się pod wodą. W wyniku obfitych opadów deszczu w południowo-zachodniej Francji wylała rzeka Gave. W grocie objawień było 140 cm wody, czyli tyle samo, co w październiku ub.r. Wówczas szkody wyrządzone przez powódź oszacowano na 1,3 mln euro.

Petr Neèas, premier czeskiego rządu, podał swój gabinet do dymisji. Ma to związek ze skandalem korupcyjnym, który wybuchł nad Wełtawą. Na czele mafijno-korupcyjnego układu stała Jana Nagyova, szefowa biura premiera.

Chorwaci zebrali już 750 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum przeciwko „małżeństwom homoseksualnym”. Dla porównania, w kraju mieszka 4,3 mln mieszkańców.

Awaryjnie lądował w Newark w stanie New Jersey dreamliner linii United Airlines, lecący 20 czerwca z Londynu do Houston w Teksasie, ponieważ na wskaźniku pojawiła się informacja o spadku poziomu oleju silnikowego. To kolejne kłopoty z najnowszym produktem Boeinga.

Ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej na świecie pada ponad jedna trzecia kobiet, co stanowi globalny problem zdrowotny na skalę epidemii - podała w raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Styrny

2022-10-04 10:51

[ TEMATY ]

biskup

pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny odbyły się w dniach 2-3 października 2022 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Emerytowany biskup elbląski zmarł 27 września w wieku 81 lat.

Mszy żałobnej w dniu 2 października przewodniczył bp Wojciech Skibicki, bp. pomocniczy diecezji elbląskiej. W wygłoszonym kazaniu przypomniał o gorliwości duszpasterskiej zmarłego bp. Styrny, która nawet po odejściu na emeryturę objawiała się poprzez systematyczne wielogodzinne słuchanie spowiedzi w elbląskiej katedrze. – Konfesjonał był dla bp. Jana pierwszym miejscem jego ewangelizacji – mówił bp Skibicki. W koncelebrze uczestniczyło ponad 50 księży, w tym m.in. ks. kan. prof. Marek Żmudziński (dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie), a także Kapituła Katedralna Elbląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję