Reklama

Z Watykanu

Papież Franciszek do FAO

Głód na świecie to skandal

W dniach 15-22 czerwca br. odbywała się w Rzymie 38. sesja Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Przemawiając do uczestników sesji, papież Franciszek zauważył, że choć wzrost produkcji jest wystarczający, to wciąż miliony ludzi na świecie umierają z głodu. - To prawdziwy skandal. Trzeba więc znaleźć sposoby na to, by wszyscy mogli korzystać z płodów ziemi - mówił Papież, tłumacząc, że wymaga tego sprawiedliwość i szacunek dla każdego człowieka. Tymczasem grozi nam, że osoba ludzka i jej godność „staną się abstrakcją” w sytuacji stosowania przemocy, wojny, niedożywienia, marginalizacji, łamania podstawowych praw czy spekulacji finansowych, które „obecnie warunkują ceny żywności, traktując ją jak każdy inny towar, zapominając o jej pierwotnym przeznaczeniu”. Dlatego trzeba uznać osobę ludzką i jej godność za filary, na których buduje się zasady i struktury, które „przezwyciężając pragmatyzm i podejście czysto techniczne, będą w stanie wyeliminować podziały i zasypać istniejące różnice”. Konieczne jest w tym celu „przezwyciężenie krótkowzrocznych interesów gospodarczych i logiki władzy nielicznych, które wykluczają większość populacji świata i generują ubóstwo i marginalizację, z ich niszczącymi skutkami dla społeczeństwa”. Podobnie niezbędne jest zwalczanie korupcji, „tworzącej przywileje dla niektórych i niesprawiedliwość dla wielu” - przestrzegał Ojciec Święty.

Proces kanonizacyjny Jana Pawła II

Uznanie cudu przez Komisję Teologów

Komisja Teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznała cud przypisywany wstawiennictwu bł. Jana Pawła II, do którego doszło już po jego beatyfikacji - doniósł portal watykanistów Vatican Insider. Do kanonizacji Jana Pawła II potrzebna jest jeszcze zgoda kardynałów i biskupów - członków Kongregacji, którzy - według Vatican Insider - mają zebrać, się w najbliższych tygodniach, oraz ostateczna decyzja papieża Franciszka.

Portal zauważa, że dopóki ta decyzja nie zapadnie, przedwczesne byłoby wskazywanie daty kanonizacji bł. Jana Pawła II. Polska prasa podała z kolei, że cud miał charakter spektakularny i że kanonizacji można się spodziewać w październiku br.

Reklama

Specjalny numer „L’Osservatore Romano”

50. rocznica wyboru papieża Pawła VI

Z datą 21 czerwca 2013 r. watykański dziennik „L’Osservatore Romano” przygotował numer specjalny, zatytułowany „Montini”, z okazji 50. rocznicy wyboru papieża Pawła VI. Numer zawiera biografię, mało znane zdjęcia oraz teksty samego papieża Pawła VI, w tym homilię z 29 czerwca 1978 r., w której dokonał on próby bilansu swego, trwającego 15 lat, pontyfikatu.

Paweł VI - Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini urodził się 26 września 1897 r. w lombardzkim miasteczku Concesio k. Brescii. Jego ojciec Giorgio był parlamentarzystą i dziennikarzem, propagował społeczną naukę Kościoła, działał we Włoskiej Akcji Katolickiej. Przyszły papież święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1920 r. w Brescii, po czym kontynuował naukę i studia w Mediolanie i Rzymie, m.in. w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich.

W maju 1923 r. rozpoczął pracę w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie jako sekretarz nuncjusza abp. Lorenzo Lauriego. W Polsce spędził prawie pół roku, poznawał kraj, nawiedził m.in. Jasną Górę, uczył się języka polskiego. Nie sprzyjał mu jednak polski klimat i musiał wrócić do Włoch.

Audiencja Generalna

Musimy pozwolić, aby działał w nas Jezus

O Kościele jako Ciele Chrystusa mówił papież Franciszek podczas audiencji ogólnej 19 czerwca na Placu św. Piotra w Watykanie. Przypomniał, że jedność Kościoła jest łaską, o „którą musimy prosić Pana, aby nas uwolnił od pokus podziału, walk między nami i egoizmu”, i przestrzegł przed szkodami, jakie wyrządzają Kościołowi podziały między chrześcijanami, partyjniactwo, małostkowe interesy.

Ojciec Święty, rozważając pojęcie Kościoła jako Ciała Chrystusa, zwrócił uwagę, że obraz ciała pomaga nam zrozumieć to głębokie powiązanie: Kościół - Chrystus. - Kościół nie jest stowarzyszeniem charytatywnym, kulturalnym czy politycznym, ale jest żywym organizmem, który podąża i działa w dziejach - zaznaczył Papież i wyjaśnił: - Ciało to ma Głowę - Jezusa, który je prowadzi, karmi i podtrzymuje. Chciałbym podkreślić ten punkt: jeśli oddziela się Głowę od reszty ciała, cała osoba nie może przeżyć. Tak też jest w Kościele: musimy pozostać połączeni coraz bardziej intensywnie z Jezusem. Ale nie tylko to: tak jak w ciele ważne jest, aby przepływała energia życiowa, żeby ono żyło, tak też musimy pozwolić, aby działał w nas Jezus, aby prowadziło nas Jego Słowo, aby karmiła nas, ożywiała Jego obecność eucharystyczna, aby Jego miłość dawała nam siłę do kochania bliźniego. I to zawsze!

Papież Franciszek do Polaków

Połączeni siłą miłości

Drodzy polscy pielgrzymi! Prośmy Boga, aby pomógł nam być członkami ciała Kościoła zawsze głęboko zjednoczonymi z Chrystusem. Módlmy się, abyśmy nie zadawali cierpień Kościołowi przez nasz egoizm, podziały i konflikty. Niech Pan nam pomoże być żywymi członkami połączonymi jedyną siłą miłości, jaką Duch Święty rozlewa w naszych sercach. Z serca wam błogosławię. Dziękuję.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja/ Media: Ałła Pugaczowa opuściła kraj wraz z dziećmi

2022-09-29 16:48

[ TEMATY ]

Rosja

piosenkarka

Pugaczowa

Wikipedia/autor: Serge Serebro, Vitebsk Popular News na licencji Creative Commons

Ałła Pugaczowa

Ałła Pugaczowa

Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa, która niedawno zwróciła się do władz Rosji, by uznały ją za "zagranicznego agenta", wyjechała z kraju razem ze swoimi dziećmi - podaje w czwartek rosyjski portal Izwiestija.

Portal pisze, powołując się na źródła, że Pugaczowa najpewniej wyleciała z Moskwy do Tel Awiwu. Artystka nie ma biletu powrotnego - dodano.

CZYTAJ DALEJ

Spowiedź czy psychoterapia?

Coraz wyraźniej widoczne są dzisiaj tendencje do dłuższych i „głębszych” spowiedzi. To zresztą dzisiaj swego rodzaju moda. Ludzie wychodzą poza sztampę i chętnie spowiadają się poza Mszą św., co widać choćby po kolejkach, jakie ustawiają się do konfesjonałów w kościołach, w których są całodzienne dyżury. Ale nawet taka spowiedź nie jest formą ani namiastką terapii. Podobnie jak wyznawanie grzechów u stałego spowiednika.

Dzisiaj istnieje coraz większe zapotrzebowanie na łączenie duchowości i psychologii. Ale czym innym jest spowiedź, a czym innym psychoterapia.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję