Reklama

Pierwszy w Polsce pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich

Pamiętajcie o Smoleńsku!

W Radomiu odsłonięto i poświęcono pierwszy w Polsce pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystość odbyła się 18 czerwca br., w dniu urodzin braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Mszę św. za śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu sprawowali m.in.: metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup radomski Henryk Tomasik oraz biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, który również wygłosił homilię. W uroczystościach wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz liczna grupa parlamentarzystów.

- A w Radomiu stanie pomnik narodowej chwały i ten będzie ponad wszystkie Polaków podziały. Dla was, coście fałszywie płakali, krzyżem, cmentarzem i trumnami kłamali, to na świadectwo dla was, bezbożnych bluźnierców, cynicznych szyderców... - mówił w homilii bp Zawitkowski. Podkreślił, że pomnik stanął na ziemi bohaterów, którzy życie poświęcili służbie Ojczyźnie, ale i ziemi doświadczonej przez bolesne dzieje naszej historii. Mówiąc o katastrofie z 10 kwietnia 2010 r., apelował: - Pamiętajcie o Smoleńsku! Lecieliśmy po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie, i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą. To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. (....) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają - mówił bp Zawitkowski, podkreślając rozmiary dramatu, jaki dotknął naszą Ojczyznę, i konieczność troski o pamięć historyczną.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy ul. Żeromskiego, w pobliżu gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Widnieje na nim napis „Dla Ciebie, Polsko”, a na tablicach upamiętnione są nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Autorem 2,5-metrowej rzeźby jest Andrzej Renes. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Uroczystościom w Radomiu towarzyszyła także wystawa plenerowa „Warto być Polakiem” oraz koncert z udziałem m.in. Jana Pietrzaka i zespołu „De Press”.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Franciszek - uczeń Chrystusowy

Postać św. Franciszka z Asyżu wciąż zadziwia, oczarowuje współczesnego człowieka, który - choć tak niepodobny do Biedaczyny - na samo wspomnienie średniowiecznego świętego poety przystaje i uśmiecha się życzliwie.

Franciszek to chyba jedyny święty w całym katolickim panteonie, który nie ma wrogów, nawet wśród rozmaitych fundamentalistów wiary i ideologów - „zbawców świata”. Jest osobą powszechnie akceptowaną. Nikt nie oskarża go ani o tanią dewocję, ani o przesadną pobożność. Franciszek jest zupełnie współczesny, choć zarazem tak bardzo różny od swych „rówieśników” z XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Rosa Cháveza

2022-10-04 12:30

[ TEMATY ]

kardynałowie

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji San Salvador (Salwador) przedstawioną przez Jego Eminencję kardynała Gregorio Rosa Cháveza – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 2 października b.r. salwadorski purpurat ukończył 80 rok życia.

Kardynał Gregorio Rosa Chávez był bliskim współpracownikiem świętego Oskara Arnulfa Romero (1917-1980), arcybiskupa San Salvadoru, obrońcy praw człowieka, świętego i męczennika Kościoła katolickiego. 17 lutego 1982 św. Jan Paweł II mianował ks. Rosę Cháveza biskupem pomocniczym San Salvadoru. Na konsystorzu 28 czerwca 2017 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i był to jedyny w swoim rodzaju przypadek, że purpurę otrzymał nie biskup diecezjalny, ale jego biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję