Reklama

Niedziela Podlaska

„Kapłan jest wartościowy, gdy jest w nim Chrystus”

W sobotę 25 maja, w 19. rocznicę śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka, w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modłów o Świętość Kapłanów

Spotkanie kapłanów pracujących w diecezji drohiczyńskiej rozpoczęło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Poruszono podczas niego bieżące spawy życia Kościoła, w szczególności najbliższe plany i zadania duszpasterskie.

Metody walki z Kościołem

Zebrani wysłuchali następnie wystąpień ministra Stanisława Iwanickiego z Warszawy i prokuratora Włodzimierza Blajerskiego z Lublina, którzy ukazali metody obecnych ataków na Kościół katolicki, a w szczególności na Kościół w Polsce.

Reklama

Minister Iwanicki mówił w swym wystąpieniu o strategii lewackich ideologii. Celem ich jest rozbicie systemu wartości, których ostoję stanowią wiara i Kościół katolicki. Dążą one do osłabienia ludzkich sumień przez skłócenie wiernych i podziały w Kościele, kreowane często przez środowiska będące daleko on niego.

Mecenas Blajerski natomiast przypomniał historię walki z Kościołem w Polsce po II wojnie światowej. Przypomniał prześladowania, procesy, szykany, a także świadectwo wiary licznych biskupów, kapłanów i wiernych, który nie dali się złamać. Na koniec ukazał on również obecny antyklerykalizm, ujawniony w naszym kraju po odejściu z tego świata bł. Jana Pawła II, posługujący się często także metodami dawnych struktur komunistycznego MSW z jego kryminalnymi komórkami zwalczania Kościoła.

W intencji kapłanów

Najważniejszym punktem tego dnia była Eucharystia w intencji świętości kapłanów koncelebrowana w katedrze drohiczyńskiej. Przewodniczył jej biskup drohiczyński Antoni Dydycz, obecny był też biskup pomocniczy z Białegostoku Henryk Ciereszko. Bp Dydycz powiedział, że święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, które ma być obchodzone w każdy pierwszy czwartek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w tym roku wypadło 23 maja, czyli dwa dni przed naszym Dniem Modłów, gdyż od kilkunastu lat każdego 25 maja, w rocznicę śmierci śp. bp. Władysława Jędruszuka, pierwszego pasterza drohiczyńskiego, wszyscy kapłani, którzy tylko mogą, starają się uczestniczyć we wspólnych modlitwach i rozważaniach w stolicy diecezji.

Reklama

Prosił on o modlitwę w intencji wszystkich księży, zarówno zmarłych, jak też żyjących, zwłaszcza chorych i przeżywających duchowe problemy, oraz za przyszłych kapłanów. Homilię podczas tej Eucharystii wygłosił ks. inf. Jan Sikorski z Warszawy. Podkreślił w niej wielką siłę, jaką posiada modlitwa wspólna tak wielu kapłanów. Nawiązując zaś do łacińskich słów oznaczających kapłanów „sacerdos” oraz „pontifex”, powiedział, że kapłani powinni rozumieć, że są tymi, którzy dają świętość i stanowią dla ludzi łącznik pomiędzy Bogiem a sprawami ziemskimi.

Czas życzeń, nagród i nominacji

Na zakończenie Eucharystii zostały złożone życzenia zarówno bp. Antoniemu Dydyczowi, jak też innym tegorocznym jubilatom, obchodzącym 50-lecie i 25-lecie kapłaństwa. W tym roku złotymi jubilatami w diecezji drohiczyńskiej są: bp Antoni Dydycz, ks. Stanisław Kozłowski, ks. Eugeniusz Moczulski, ks. Edward Chętnik oraz o. Klaudiusz Pryzmont OFMCap. Srebrnym jubilatami natomiast: ks. Andrzej Gałęzowski, ks. Mirosław Łaziuk, ks. Andrzej Witerski i ks. Kazimierz Zalewski. Obecni jubilaci otrzymali z rąk Biskupa Drohiczyńskiego papieskie błogosławieństwa, a zaproszeni na tę uroczystość jubilaci z diecezji siedleckiej życzenia z pasterskim błogosławieństwem.

Podczas uroczystości bp Dydycz odebrał też „Nagrodę Społeczną im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Jej Kapituła, złożona z przedstawicieli: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytutu Prymasowskiego, reprezentanta Metropolity Warszawskiego, Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, Instytutu Chrześcijańsko-Demokratycznego im. Ignacego Paderewskiego i Fundacji „SPES”, na czele której stoi prof. dr hab. Jan Żaryn, przyznała mu tę nagrodę „za szczególne świadectwo miłości ojcowizny, Kościoła, Ojczyzny i rodziny oraz za obronę prawdy i patriotyzmu na miarę wyzwań współczesności i przewodnictwo narodowi w chwilach trudnych, szczególnie po 10 kwietnia 2010 r.”. Biskup Drohiczyński podał również do wiadomości nominacje kanonickie. W Kolegiackiej Kapitule Węgrowskiej kanonikami gremialnymi mianował: ks. Tadeusza Olszewskiego, ks. Stanisława Bogusza, ks. Antoniego Sieczkiewicza, ks. Zbigniewa Rycaka i ks. Zygmunta Bronickiego. Honorowymi zaś kanonikami tej kapituły zostali: ks. Andrzej Chludziński, ks. Andrzej Puchalski, ks. Henryk Kosz, ks. Zbigniew Średziński i ks. Waldemar Górski. W Podlaskiej Kapitule Kolegiackiej kanonikiem gremialnym został ks. Walenty Wojtkowski, zaś honorowymi kanonikami ks. Jarosław Rzymski i ks. Łukasz Gołębiewski.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: prośmy o miłosierdzie Boże za grzechy przeciwko stworzeniu

[ TEMATY ]

modlitwa

orędzie

stworzenie

Episkopat.news

Do poszukiwania miłosierdzia Bożego za grzechy przeciwko stworzeniu, których dotychczas nie potrafiliśmy uznać i wyznać wzywa Franciszek w orędziu z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia. Pod hasłem: "Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu" jest 1 września po raz drugi obchodzony w Kościele katolickim wraz z Kościołami prawosławnymi oraz członkami innych wspólnot kościelnych. Za winy przeciwko stworzeniu papież proponuje dokonanie rachunku sumienia, aktu skruchy i wyznania grzechów za zło, jakie wyrządzamy wspólnemu domowi poprzez konsumpcjonizm i poddanie się logice zysku za wszelką cenę, nie bacząc na wykluczenie społeczne lub niszczenie natury.

Bądźmy miłosierni wobec naszego wspólnego domu

CZYTAJ DALEJ

Urodziny bł. Karoliny Kózkówny

Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny - dziewicy i męczennicy obchodzimy 18 listopada, ale dziś przypada rocznica jej urodzin.

To młoda dziewczyna, która poniosła śmierć z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swojej czystości. Historia jej krótkiego, ale pięknego życia zachwyca tych, którzy do niej sięgną. Bł. Karolina jest patronką diecezji rzeszowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie - mieć przed Bogiem taką orędowniczkę. Choć od jej śmierci mija ponad 100 lat, jednak Jej postawa jest coraz bardziej aktualna i potrzebna dzisiejszym katolikom. Zwraca bowiem uwagę na jeden z największych problemów współczesnego świata, szczególnie świata młodych ludzi - na wartość czystości, o którą dziś trzeba stoczyć nie mniejszą walkę, niż córka Kózków z Zabawy stoczyła z żołdakiem, choć może częściej tej obrony trzeba się podjąć w sercu, w zaciszu domu, niż w sytuacji tak ekstremalnej, w jakiej znalazła się bł. Karolina.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję