Reklama

Niedziela w Warszawie

Naśladujcie Papieża Franciszka

Archidiecezja warszawska ma dwudziestu nowych kapłanów. W wypełnionej po brzegi archikatedrze św. Jana Chrzciciela, diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk kard. Kazimierza Nycza

Święcenia kapłańskie to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu lokalnego Kościoła. - To bardzo radosny dzień dla Was, dla Kościoła i całej archidiecezji. Dokonało się bowiem to, po co przyszliście do seminarium. Dziś rozpoczęło się wasze kapłaństwo - mówił do neoprezbiterów kard. Kazimierz Nycz.

Liturgia sakramentu kapłaństwa jest ściśle określona i za każdym razem ma taki sam przebieg. Piękna i wzruszająca była chwila, gdy księża oraz wszyscy wierni śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, a diakoni leżeli krzyżem na posadzce prezbiterium. Jednak najważniejszą częścią ceremonii był moment, kiedy to Arcybiskup odmawiając modlitwę konsekracyjną nałożył ręce na głowy przyszłych księży - to właśnie wtedy 20 diakonów kolejno stało się prezbiterami. W chwilę później nowo wyświęceni kapłani ubrali się w ornaty, aby pierwszy raz w życiu sprawować Eucharystię.

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wzorem dla nowowyświęconych księży powinien być Papież Franciszek. - On mówi stanowczo, że władza kapłańska nigdy nie może być panowaniem, tylko musi być służbą - mówił.

Papież na każdym kroku pokazuje swoją bezpośredniość i zwyczajność. - Proszę was o to byście byli zwyczajnymi, prostymi i pokornymi księżmi. Nigdy nie celebrujcie siebie, tylko głoście i celebrujcie Ofiarę Chrystusa - podkreślił Kardynał. - Nie tylko słuchajcie Franciszka, ale także osobiście go naśladujcie.

Podczas uroczystości święceń kard. Nycz dziękował wychowawcom, ojcom duchownym oraz profesorom pracującym w seminarium. Jednak szczególne słowa skierował do rodziców, bo to właśnie oni byli pierwszą i najważniejszą szkołą. - Syn wybrał najpierw studia historyczne. Dopiero później dojrzało w nim powołanie - mówi „Niedzieli” Ewa Demczyszak, mama ks. Grzegorza Demczyszaka. - Przyznaje, że na początku miałam wątpliwości, czy dobrze robi. Jednak przez wszystkie jego lata w seminarium zdążyłam przywyknąć do myśli, że będę matką księdza. Dziś jestem wzruszona i bardzo szczęśliwa.

Reklama

Ks. Demczyszak, jako absolwent historii, nie jest wyjątkiem. Coraz więcej jest bowiem młodych księży, którzy przed wstąpieniem do seminarium pracowało i studiowało. Wśród tegorocznych neoprezbiterów jest m. in. doktor prawa, inżynier, biolog, historyk sztuki, polonista oraz dziennikarz. Nowi księża, tak jak inni młodzi ludzie, mają także swoje nietypowe pasje. Jeden z nich uprawia sporty ekstremalne i skacze ze spadochronem, inny zaś jest drużynowym mistrzem Polski w szermierce do lat 20.

Po zakończeniu obrzędów sakramentu święceń oraz Eucharystii, neoprezbiterzy dostali dekrety z nominacjami na swoje pierwsze parafie. Spotkali również nowych przełożonych, czyli księży proboszczów, którzy teraz będą dla nich najbliższą rodziną.

Neoprezbiterzy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela

Ks. Mariusz Białęcki
pochodzi z Płońska, został skierowany do parafii św. Stanisława BM w Sobikowie k. Góry Kalwarii

Ks. Paweł Antoni Chyra
pochodzi z Olkusza k. Katowic, został skierowany do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku

Ks. Rafał Dariusz Dawidowicz
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie

Ks. Grzegorz Rafał Demczyszak
pochodzi z Piastowa, został skierowany do parafii św. Elżbiety w Warszawie-Powsinie

Ks. Michał Wojciech Gąsiorowski
pochodzi Bramek k. Błonia, został skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP w Michałowicach-Opaczy k. Raszyna

Ks. Krzysztof Łuniewski
pochodzi z Płońska, został skierowany do parafii św. Jana Kantego na Sadach Żoliborskich

Ks. Piotr Krzysztof Hejna
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii Zwiastowania NMP w Ojrzanowie k. Tarczyna

Ks. Rafał Łukasz Kaniecki
pochodzi z Torunia, został skierowany do parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście

Reklama

Ks. Piotr Kucharczyk
pochodzi z Nieznamierowic k. Radomia, został skierowany do parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie

Ks. Tomasz Lis
pochodzi z Lublina, został skierowany do parafii MB Królowej Meksyku w Laskach k. Warszawy

Ks. Aleksander Jan Michalak
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej

Ks. Łukasz Andrzej Urbanek
pochodzi z nadmorskiej Ustki, został skierowany do parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Woli

Ks. Karol Masicz
pochodzi z Puław, został skierowany do parafii św. Zygmunta na Bielanach

Ks. Paweł Sobociński
pochodzi z Legionowa, został skierowany do parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie

Ks. Marcin Piotrowski
pochodzi z Przybyszewa k. Grójca, został skierowany do parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

Neoprezbiterzy z Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater

Ks. Damian Arkadiusz Skiba
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce

Ks. Bartłomiej Szymon Urbanowicz
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii Narodzenia NMP w Komorowie

Ks. Tommy Josué Al Varado Bustillo
pochodzi z Hondurasu, został skierowany do parafii Dobrego Pasterza na Woli

Ks. Jacek Grabowski
pochodzi z Nowego Miasta Lubawskiego, został skierowany do parafii NMP Matki Kościoła na Mokotowie

Ks. Dariusz Marcin Grzywa
pochodzi z Krakowa, został skierowany do parafii św. Zygmunta na Bielanach

(oprac. AS)

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Zieliński przyjął święcenia biskupie

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum nominata

Kilka tysięcy wiernych 24 października uczestniczyło w konsekracji bp. Zbigniewa Zielińskiego, która odbyła się w katedrze oliwskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Tadeusz Gocłowski. W uroczystości wzięło udział wielu biskupów diecezjalnych i pomocniczych oraz kapłani archidiecezji gdańskiej. Konsekracja biskupia zgromadziła także przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów, służb mundurowych, władz wyższych uczelni, grup duszpasterskich oraz parafian bp. Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie synodalne w Pradze: apel o przejrzystość języka i terminologii synodalnej

2023-02-08 17:38

Grzegorz Gałązka

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły trzeciego pytania zadanego w watykańskim dokumencie na etap kontynentalny, a dotyczącego tematów, jakimi powinni się zająć zgromadzenie Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie. Wysłuchano także relacji z prac grup roboczych z udziałem 390 delegatów, którzy brali udział w zgromadzeniu online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję