Reklama

Niedziela Świdnicka

Odpust św. Stanisława

Kult św. Stanisława BM jest obecny w Świdnicy co najmniej od XIII wieku, o czym dowiadujemy się z listów odpustowych wydanych w latach 1288-1303. Wraz z powstaniem diecezji świdnickiej patronat kościoła katedralnego rozciągnięto na całą diecezję. Od tego też czasu obchody odpustowe ku czci patrona katedry rozpoczynają Nieszpory z kanonikami Kapituły Katedralnej śpiewane w kościele św. Józefa, następnie procesyjne przejście przez miasto wraz z relikwiami świętego i wieńczy całość uroczysta Eucharystia. 8 maja tego roku świętowano właśnie tak.

Oprócz kanoników Kapituły Katedralnej w kościele św. Józefa zgromadzili się także kanonicy Kapituły Kolegiackiej w Wałbrzychu, członkowie Bractwa św. Józefa, członkowie Kapituły Orderu św. Stanisława, siostry zakonne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy oraz niezbyt liczna, bo około 200-osobowa grupa wiernych świeckich.

Reklama

Po oddaniu czci relikwiom świętego patrona Ksiądz Biskup ustanowił ks. Piotra Śliwkę, proboszcza parafii katedralnej dziekanem Kapituły Katedralnej. Ks. Zbigniewa Wolanina, proboszcza parafii św. Marcina w Piławie Górnej, ks. Jana Gargasewicza, wicedyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. Radosława Kisiela, dyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej, ustanowił kanonikami Kapituły Katedralnej, natomiast ks. Wiesława Rusina, ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej.

Mszy św. przewodniczył bp Adam Bałabuch, dla którego była to 5. rocznica sakry biskupiej, natomiast homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Na wstępie Ksiądz Biskup odwołał się do postaci św. Stanisława i przypomniał najważniejsze fakty z jego życia. Wspomniał jego niezłomność i wskazał na wzór, jaki wraz ze św. Wojciechem utworzyli dla kolejnych pokoleń niezłomnych pasterzy, którzy swoje życie kładli na szali i nie wahali się podnosić głosu, wtedy gdy Ewangelia była zagrożona. Zauważył też podobieństwo, mimo różnicy wieków, między Stanisławem a bł. ks. Jerzym Popiełuszką, zamordowanym za przypominanie prawdy niesprawiedliwej władzy. Dziękując Biskupowi pomocniczemu za 5-letnią posługę, wypełnioną modlitwą i życzliwością dla ludzi, prosił zgromadzonych wiernych o modlitwę w intencji Jubilata.

Na koniec w imieniu członków Kapituły Katedralnej i nowo mianowanych kanoników przemówił ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. Życzył świętującemu rocznicę biskupowi Adamowi siły i odwagi w głoszeniu Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne wizyty kard. Grocholewskiego w Świdnicy

[ TEMATY ]

Świdnica

kard. Zenon Grocholewski

Archiwum: WSD Świdnica

Kard. Zenon Grocholewski w świdnickim seminarium w 2010 roku.

Kard. Zenon Grocholewski w świdnickim seminarium w 2010 roku.

Zmarły wczoraj były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej bliski współpracownik ostatnich trzech papieży w ostatnich latach dwukrotnie odwiedził Świdnicę.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję