Reklama

Aspekty

Zostali wybrani

Dziewięciu alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu. Uroczystościom odbywającym się 18 maja w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Droga, którą idziecie, zwłaszcza od teraz, kiedy przyjmujecie święcenia diakonatu, ma być służbą pełnioną z wdzięcznością i radością. Cieszcie się i bądźcie wdzięczni, ale nie triumfujcie! - przypominał w homilii bp Tadeusz Lityński, który podkreślał szczególny charakter wybrania przez Boga oraz jego konsekwencje. - Z tych święceń nikt Was nie zwolni, nawet wtedy, gdy przyjmiecie kapłaństwo czy biskupstwo. Zawsze będziecie diakonami, czyli tymi, którzy służą. Diakonat to nie ucieczka od świata, od problemów, od człowieka, to gotowość do służenia, dlatego potrzebna jest konsekracja, dar Ducha Świętego, aby to w Jego mocy głosić Ewangelię życia współczesnemu człowiekowi.

W tym roku święcenia diakonatu przyjęli alumni: Damian Drop - parafia pw. św. Mikołaja w Głogowie, Łukasz Grzendzicki - parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), Paweł Grzesiak - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą, Tomasz Janczewski - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp., Norbert Lasota - parafia pw. Trójcy Świętej w Gubinie, Łukasz Mielnik - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Dychowie, Dawid Siwak - parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Józef Suchan - parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie oraz Maciej Żurawski - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. Jako diakoni będą oni jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium, przygotowując się do święceń kapłańskich.

Podczas ceremonii kandydaci zostali przedstawieni zgromadzonym wiernym, publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań - w tym postanowienie dozgonnego życia w celibacie i przyrzeczenie czci i posłuszeństwa swojemu biskupowi. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup w milczeniu nakładał ręce na głowy kandydatów oraz odmawiał specjalną modlitwę. Nowo wyświęceni diakoni otrzymali strój liturgiczny - stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę.

- W jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym Komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby - przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rokitno: Święcenia diakonatu - fotogaleria

[ TEMATY ]

diakonat

święcenia

Katarzyna Krawcewicz

11 maja w Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu.

Relacja w papierowym wydaniu. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję