Reklama

Polska

"Papieska" młodzież wypoczywa w Szczecinie

[ TEMATY ]

wakacje

RADOSŁAW KUCHA

Ponad 1200 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia rozpoczęło 10-dniowy obóz integracyjny w Szczecinie.

W poprzednich latach uczestnicy wypoczywali już m.in. w Warszawie, Krakowie, w Trójmieście, w Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi. Tym razem gimnazjaliści i licealiści przyjechali do kolejnego miasta papieskiego: w Szczecinie św. Jan Paweł II gościł 11 czerwca 1987 r.

Stypendyści rozpoczęli letni obóz od mszy św. w szczecińskiej katedrze, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

- Uczestnicy są jak tchnienie pontyfikatu świętego papieża Jana Pawła II - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Mariusz Kądziołka, zastępca prezydenta Szczecina zwrócił się do stypendystów: "Mam nadzieję, że jak już będziecie u siebie w domu, to spojrzycie na miasto, w którym gościliście i zastanowicie się czy może warto przyjechać i zacząć tu studiować".

W trakcie obozu zaplanowano m.in. wyjazd "papieskiej" młodzieży do Świnoujścia. "Dla bardzo wielu z nich to będzie pierwszy pobyt nad morzem, bo to młodzież np. z Ustrzyk Górnych, z miejscowości spod Rzeszowa i Podlasia" - zaznaczył zastępca prezydenta Szczecina.

Ks. Jan Drob, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wyjaśniał, że organizując coroczne obozy integracyjne wybierane są miasta największe i najważniejsze dla historii i kultury Polski "Chcemy, żeby stypendyści w przyszłości studiowali na dobrych i renomowanych uczelniach" - dodał.

Organizatorem letniego wypoczynku dla stypendystów są: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska, Urząd Miasta w Szczecinie, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i wyższe uczelnie Szczecina.

Stypendyści Fundacji, gimnazjaliści i licealiści, pochodzą z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Dzięki dobrym wynikom w nauce otrzymują finansowe wsparcie na dalsze kształcenie. W organizację obozu są też zaangażowani studenci - wychowankowie Fundacji.

Reklama

Podopieczni Fundacji, która działa już 14 lat, mają stanowić "żywy pomnik" świętego Jana Pawła II. Co roku kwestują w całej Polsce w Dzień Papieski. W ubiegłym roku na swoją edukację zebrali w ciągu jednej niedzieli ponad 7,5 mln złotych. Stypendia otrzymuje rocznie 2,5 tys. osób.

Najniższe dofinansowanie w miesiącu wynosi 300 złotych. - Za stypendium możemy kupić np. jedzenie, ale także rozwijamy swoje zainteresowania. To duży zastrzyk dla budżetu domowego - podkreśla Mateusz, którego stypendium stanowi 1/3 pensji jego mamy.

2014-07-21 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Goście z Kresów w Domu Miłosierdzia

W czerwcu przez dziesięć dni w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim przebywała 45-osobowa grupa dzieci i młodzieży z obwodu żytomierskiego na Ukrainie

Dzięki Caritas Diecezji Drohiczyńskiej potomkowie Polaków z Żytomierszczyzny na czele z Ludmiłą Korbut, prezesem Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków im. Jana Pawła II w Emilczynie, rokrocznie przyjeżdżają do ojczyzny przodków. Współpraca, zapoczątkowana przez ks. Józefa Kosteckiego, byłego proboszcza parafii w Emilczynie, który studiował w drohiczyńskim Wyższym Seminarium Duchownym, istnieje od 8 lat. W tym roku organizacja kolonii była możliwa dzięki pomocy Senatu RP. Caritas skorzystała z oferty: Realizacja zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą pt. „Cztery pory roku w polskiej tradycji ludowej – Mazowsze i Podlasie”. Kierownikiem wypoczynku ze strony Caritas była Urszula Krzymowska, która bardzo chwaliła dzieci z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Franciszek z Asyżu

Dzisiaj chciałbym przedstawić postać Franciszka, prawdziwego „giganta” świętości, który nie przestaje fascynować wielu osób w każdym wieku i wszystkich religii.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent odwoła Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN

2022-10-04 21:28

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Przekazała, że Soloch zostanie powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta.

"Prezydent RP Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła Ministra Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - podano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję