Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przysięga gwardzistów

„Aniołowie stróżowie” Papieża

Przysięgę wierności Papieżowi i Kościołowi złożyło 35 nowych gwardzistów szwajcarskich. 28 rekrutów pochodzi z niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii, 6 - z kantonów francuskojęzycznych, a 1 - z kantonu włoskojęzycznego.

Swych „aniołów stróżów” na specjalnej audiencji przyjął papież Franciszek. - Tegoroczne wasze święto wpisuje się w kontekst Roku Wiary, który Kościół przeżywa na całym świecie - mówił Papież. - Jestem pewien, że decyzja o oddaniu lat waszego życia w służbie papieżowi nie odbiega od waszej wiary. Wprost przeciwnie: najgłębsze motywacje, które popchnęły was do Rzymu, mają swój początek właśnie w wierze. Wierze, której nauczyliście się w rodzinach, którą umocniliście w parafiach, a która wyraża się także przywiązaniem szwajcarskich katolików do Kościoła. Pamiętajcie dobrze o tym, że wiara, którą Bóg was obdarzył w dniu chrztu, jest największym skarbem, jaki posiadacie! I także wasza misja w służbie papieżowi i Kościołowi w niej ma swe źródło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przysięga odbywa się tradycyjnie 6 maja, dla upamiętnienia śmierci 147 gwardzistów, którzy tego dnia oddali życie, broniąc Klemensa VII. Miało to miejsce, gdy wojska cesarza Karola V plądrowały Rzym w 1527 r.

Audiencja Generalna

Duch Święty źródłem życia Bożego w nas

Reklama

O znaczeniu Ducha Świętego dla życia chrześcijańskiego mówił 8 maja papież Franciszek podczas cotygodniowej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez związanych z Rokiem Wiary, podkreślił, że Duch Święty jest wielkim darem zmartwychwstałego Chrystusa, otwierającym nas na wiarę w Jezusa i prowadzącym do komunii z Bogiem.

Papież zaznaczył, że uroczystość Pięćdziesiątnicy, kiedy Kościół ponownie przeżywa zesłanie Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych na modlitwie w Wieczerniku, stanowi zwieńczenie okresu wielkanocnego. Powiedział, że Duch Święty jest naprawdę Bogiem, tak jak nim są Ojciec i Syn, jest trzecią Osobą Trójcy Świętej. Podkreślił, że Duch Święty jest niewyczerpanym źródłem życia Bożego w nas, jest „wodą żywą”, aby „nasze życie było prowadzone przez Boga, ożywiane przez Boga, karmione przez Boga”. Wskazał, że od naszego posłuszeństwa Duchowi Świętemu zależy, czy rzeczywiście możemy być nazywani ludźmi duchowymi.

Bractwa kościelne u Papieża

Ewangeliczność, kościelność, misyjność

Podczas Mszy św. w Watykanie 5 maja br. papież Franciszek zaapelował do bractw kościelnych: „Bądźcie misjonarzami miłości i czułości Boga!”. Ojciec Święty przypomniał w homilii, że przez wieki bractwa były miejscem, gdzie „wykuwała się świętość tak wielu ludzi, którzy żyli z prostą intensywną relacją z Panem”, i wskazał na trzy cele, którymi kierują się bractwa: ewangeliczność, kościelność i misyjność. Mimo deszczowej pogody na Placu św. Piotra zgromadziło się ok. 50 tys. członków bractw z całego świata, którzy przybyli do Rzymu z okazji Roku Wiary oraz Dnia Bractw i Pobożności Ludowej.

Reklama

Ojciec Święty przypomniał, że bractwa w Kościele są instytucją tradycyjną, która w ostatnich czasach zaznała odnowy i ponownego odkrycia. - Stanowczo zmierzajcie do świętości. Nie zadowalajcie się przeciętnym życiem chrześcijańskim, lecz wasza przynależność niech będzie bodźcem przede wszystkim dla was, aby bardziej kochać Jezusa Chrystusa - zachęcał papież Franciszek. Wskazał na wielką wagę i piękno pobożności ludowej, przejawiającej się w adoracji Krzyża - przez co wskazuje się na centralny charakter paschalnego Misterium Pana, Jego męki, śmierci i zmartwychwstania - głębokie nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, a także wspólne pielgrzymowanie do sanktuariów.

Do Wiecznego Miasta przybyły bractwa i stowarzyszenia m.in. z Francji, Polski, Włoch, Malty, Niemiec i krajów Ameryki Łacińskiej.

Papież Franciszek do Polaków

Trwajcie w wierze i miłości

Witam polskich pielgrzymów! Drodzy bracia i siostry, dziś Kościół w Polsce przeżywa uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Krakowa i wszystkich Polaków. Jego troska o człowieka, o zachowanie ładu moralnego w życiu społecznym niech będzie dla was przykładem i natchnieniem w działaniu dla dobra rodaków i Ojczyzny, a jego opieka i wstawiennictwo niech stale wam towarzyszą i będą źródłem łaski. Umocnieni Duchem Świętym, trwajcie w wierze i miłości. Niech Bóg wam błogosławi!
Podczas audiencji generalnej, 8 maja 2013 r.

2013-05-13 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan potrafi wydłużyć czas, który po ludzku wydaje się już utracony

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Opowiadanie o chorobie Ezechiasza ukazuje króla w chwili całkowitej bezradności. Izajasz przynosi mu słowo twarde. Król ma uporządkować sprawy domu, bo zbliża się śmierć. Nawet władca nie stoi ponad granicą życia. Słowo Boga wchodzi więc w samo centrum ludzkiej kruchości. Ezechiasz odwraca twarz do ściany oraz modli się. Gest ten odsłania modlitwę samotną, wolną od widowiska. Król płacze. Łzy nie oznaczają tu rozpaczy. Stają się modlitwą serca. Pan odpowiada natychmiast. Dodaje królowi piętnaście lat życia. Obiecuje także ocalenie miasta przed królem Asyrii. Uzdrowienie zostaje połączone z wybawieniem wspólnoty. Los króla oraz los Jerozolimy są złączone. W scenie pojawia się także prosty środek leczniczy. Na wrzód ma zostać położony placek z fig. Biblia nie przeciwstawia tu łaski oraz zwyczajnej troski o ciało. Bóg działa przez znak. Może działać także przez środek prosty. Znakiem dla Ezechiasza staje się cofnięcie cienia na stopniach Achaza. Czas, który zdawał się już domknięty, zostaje jakby cofnięty przez samego Boga. Pan okazuje władzę nad biegiem dni. Czytanie przygotowuje serce do pieśni wdzięczności, którą Ezechiasz wypowie dalej. Dobra nowina tego fragmentu jest wielka. W godzinie śmiertelnego lęku człowiek może wołać do Boga. Pan słyszy. Pan potrafi wydłużyć czas, który po ludzku wydaje się już utracony.
CZYTAJ DALEJ

Trener Hiszpanii: "Modlę się każdego dnia. Nie dlatego, że jestem na mundialu"

2026-07-15 07:42

[ TEMATY ]

świadectwo

PAP/EPA/SAM WASSON

Luis de la Fuente

Luis de la Fuente

Selekcjoner reprezentacji Hiszpanii, Luis de la Fuente, ujawnił we wtorek, że modli się do Boga i o co prosił przed półfinałem Mistrzostw Świata. Trener wygłosił te oświadczenia podczas konferencji prasowej przed meczem Hiszpanii na stadionie w Dallas.

Podczas publicznego wystąpienia hiszpański trener został zapytany o swoje głębokie przekonania religijne i sposób, w jaki modli się do Boga, niecałe 24 godziny przed meczem o miejsce w finale z reprezentacją Francji. Modlę się każdego dnia, ale nie dlatego, że gram na Mistrzostwach Świata lub dlatego, że zależy mi na dobrym wyniku – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Bliski Wschód: kolejne 23 mln dzieci zagrożone dramatem wojny

2026-07-18 08:22

[ TEMATY ]

Bliski Wschód

Vatican Media

W raporcie UNICEF-u oszacowano, że do końca 2026 r. konflikt na Bliskim Wschodzie i jego skutki dla światowej gospodarki mogą doprowadzić do ubóstwa ponad 23 mln dzieci. ONZ apeluje do rządów o wzmocnienie zabezpieczeń społecznych oraz zapewnienie opieki zdrowotnej, edukacji i wyżywienia - informuje Vatican News.

Wojna na Bliskim Wschodzie grozi katastrofalnymi skutkami wykraczającymi daleko poza granice regionu. Dotyczy to nie tylko kwestii humanitarnych i bezpieczeństwa, ale także sfery gospodarczej i społecznej, a jej skutki dotkną przede wszystkim dzieci znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję