W związku z dramatyczną sytuacją powodziową parafie Archidiecezji Łódzkiej uruchomiły zbiórki darów i środków materialnych dla najbardziej poszkodowanych regionów Polski.
W kilka godzin po rozpoczęciu zalewania miast i wsi na południu Polski zbiórkę darów i środków finansowych rozpoczęła Caritas Archidiecezji Łódzkiej. - W związku z powodziami na południu Polski prowadzimy zbiórkę pieniężną na pomoc powodzianom. Zebrane środki za pośrednictwem Caritas Polska będą przekazane powodzianom – na zakup żywności, wody do picia oraz artykułów niezbędnych do zabezpieczenia i porządkowania miejsc zalanych w wyniku powodzi – zachęcają Pracownicy Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Caritas Polska przekazała już 200 000 zł, które trafiły do diecezjalnych ośrodków Caritas na zalanych terenach na pilną pomoc interwencyjną. Firmy również mogą włączyć się w pomoc rzeczową, zgłaszając darowizny hurtowe. Potrzebne są m.in. osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności.
Reklama
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego na łódzkiej Retkini od wtorku, 17 września, uruchamia punkt przyjmowania darów dla powodzian w Kotlinie Kłodzkiej. Po konsultacji z księżmi z parafii dotkniętych katastrofą powodzi niezbędne są następujące środki: woda butelkowana, środki chemiczne i czyszczące narzędzia do sprzątania, rękawiczki gumowe, kalosze oraz żywność zamknięta, najlepiej z dłuższym terminem ważności. Punkt odbioru przy parafii będzie czynny od wtorku, 17 września, w godz. 8.30-10.00 oraz 16.00-18.00. W pomoc powodzianom włącza się także Łódzka chorągiew ZHR, która jest w stałym kontakcie z Zarządami Okręgów Dolnośląskiego i Górnośląskiego.
- Wspólnie ze sztabami kryzysowymi określane są potrzeby, których realizację gotowi są wesprzeć łódzcy harcerze. Na chwilę obecną trwa wnikliwa analiza – po jej zakończeniu podjęta zostanie służba tam, gdzie będzie ona potrzebna i skuteczna. W pomoc powodzianom włączą się harcerze, którzy ukończyli 16 lat i będą w stanie w perspektywie kilku/kilkunastu zaangażować się w służbę na terenie dotkniętym powodzią. Do ich zadań należeć będą m.in. likwidacja skutków powodzi, dystrybucja pomocy humanitarnej, prowadzenie punktów pomocowo-noclegowych, opieka nad dziećmi – tłumaczą przedstawiciele ZHR.
Powodzianom pomagają też łódzcy strażacy z PSP m.in. 43 strażaków z plutonu kompanii specjalnych z jednostki ratowniczo-gaśniczej. Do Wrocławia wyjechało 3 ratowników wysokościowych do ewakuacji ludzi ze śmigłowców. 3 zastępy z kompani gaśniczej 20 zostały zadysponowane do wypompowania wody. Łódzkie służby od piątku zajmowały się także budowaniem i monitorowaniem stanu wałów przeciwpowodziowych, ewakuacja ludności, zwierząt, usuwaniem drzew, udrażnianiem ciągów komunikacyjnych.
Zbiórki darów dla powodzian organizowane są już m.in. w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Ozorkowie i innych. Cały czas przybywa nowych punktów i serc, chętnych i gotowych pomóc, którzy nierzadko utracili dorobek całego życia. W zbiórki włączyły się także łódzkie szkoły, fundacje i stowarzyszenia.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC ogłosił, że
najbliższa niedziela, 22 września, będzie w Kościele katolickim w Polsce dniem zbiórki
na pomoc powodzian. Abp Wojda zaapelował o hojność i wsparcie. Zebrane środki zostaną
przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.