Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Wspólnota polskich serc w 80. rocznicę powstania warszawskiego

Apele pamięci, minuta ciszy i dźwięk syren w godzinę W – 1 sierpnia, punktualnie o 17:00, kraj się zatrzymał, by uczcić pamięć powstańców warszawskich w 80. rocznicę zrywu.

[ TEMATY ]

Świdnica

Powstanie Warszawskie

Hubert Gościmski

Apel pamięci wraz z modlitwą za poległych w obronie Warszawy poprowadził ks. Tadeusz Faryś, kapelan Solidarności (na zdjęciu wraz z Tadeuszem Grabowskim, w tle grupa rekonstrukcyjna).

Apel pamięci wraz z modlitwą za poległych w obronie Warszawy poprowadził ks. Tadeusz Faryś, kapelan Solidarności (na zdjęciu wraz z Tadeuszem Grabowskim, w tle grupa rekonstrukcyjna).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wspólną chwilę refleksji i modlitwy w centrum biskupiego miasta zaprosiło Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne wraz ze świdnickim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz lokalnych, związkowcami, członkami stowarzyszeń patriotycznych i kibicami, a o ducha tamtych czasów zadbała grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki.

– Czasem słyszymy powątpiewania, czy to powstanie było potrzebne, tylko że one padają z perspektywy historycznej, wiążąc się z oceną zniszczeń dokonanych przez Niemców. Pamiętajmy, że ci młodzi ludzie wówczas nie kalkulowali. Oni porywali się, aby walczyć o ustanowienie wolnej Polski w Warszawie – podkreślił Ireneusz Zyska, poseł na sejm RP. – My dzisiaj, następne pokolenia żyjące w wolnej Polsce, jesteśmy im dozgonnie wdzięczni i winni pamięć oraz cześć. Dlatego dzisiaj, spotykając się na świdnickim rynku, poprzez wspólnotę polskich serc zjednoczonych w uniesieniu patriotycznym stajemy się małą Warszawą – dodał, zwracając się do zebranych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego, w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wskazał na ponadczasowe przesłanie powstania.

Reklama

– Takimi wydarzeniami chcemy pokazać, że pamięć o powstańcach jest wpisana w polską tożsamość, zaś ich historia obrazuje ciąg działań naszego społeczeństwa, które przeciwstawiało się złu w myśl dewizy Bóg, honor, ojczyzna. To uczy nas patriotyzmu, który powinien być widoczny w nas każdego dnia: poprzez dbałość o historię, stosunek do drugiego człowieka i kultywowanie wartości, które są dla nas ważne.

Tę myśl rozwinął ks. Tadeusz Faryś, wskazując na ponadczasowy obowiązek pamięci.

– Patriotyzm rodzi się w sercu i umyśle, rozumieniu wartości ojczyzny. Bohaterstwo powstańców uczy, że miłość do naszego kraju nie tylko nie może gasnąć, ale wręcz powinna się wzmacniać i rozwijać, stąd przekazywanie ich historii z pokolenia na pokolenie jest tak ważne.

2024-08-02 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica/Wałbrzych/Kłodzko Święto kapłanów

[ TEMATY ]

Świdnica

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Kłodzko

neoprezbiterzy

bp Adam Bałabuch

zmiany kapłańskie 2023

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani dekanatów centralnych podczas dnia skupienia w Świdnicy

Kapłani dekanatów centralnych podczas dnia skupienia w Świdnicy

1 czerwca w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Kłodzku, Świdnicy i Wałbrzychu biskupi spotkali się z prezbiterami diecezji świdnickiej.

Wydarzenie miało charakter dnia skupienia, w czasie którego księża wspólnie adorowali Najświętszy Sakrament, pod przewodnictwem biskupa sprawowali Eucharystię oraz mieli okazję do braterskich rozmów.
CZYTAJ DALEJ

8 kwietnia wspominamy św. Dionizego z Koryntu

2025-04-08 07:54

[ TEMATY ]

patron dnia

aciprensa.com

Co roku 8 kwietnia wspominamy świętego Dionizego z Koryntu, biskupa pierwszych wieków Kościoła, którego nie należy mylić ze świętym Dionizym Areopagitą, pierwszym biskupem Aten.

Dokładna data jego narodzin nie jest znana, wiadomo jednak, że był już dojrzałym mężczyzną około 171 roku, jedenastego roku panowania cesarza rzymskiego Marka Aureliusza. Dionizjusz mieszkał w mieście Korynt w Grecji i został biskupem tej metropolii, co odnotowano w Martyrologium Rzymskim.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wojewódzkie Obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

2025-04-08 20:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

katastrofa smoleńska

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbędą się Wojewódzkie Obchody Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które co roku organizuje Pani Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczystości odbędą się 9 kwietnia (środa), w wigilię XV Rocznicy, o godz. 18.30, w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Mszę Św. w intencji Ofiar odprawi Metropolia Częstochowski arcybiskup dr Wacław Depo. Po Mszy św. odbędzie się modlitwa i złożenie kwiatów pod Epitafium Smoleńskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję