Reklama

Niedziela Sandomierska

Ewangelizacja, katechumenat, diakonia

Niedziela sandomierska 50/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Ks. Adam Stachowicz

Podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu

Podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Światło-Życie, znany powszechnie jako Oaza, to jeden z ruchów odnowy posoborowej w Kościele. Powstał w Polsce, założony przez ks. Franciszka Blachnickiego (obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny). Oaza gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów i siostry zakonne oraz całe rodziny.

Znak i cel

Znakiem Ruchu są skrzyżowane greckie słowa: światło i życie. Specyfiką metody oazowej jest realizacja zasady „życie z życia” (tylko osoba, która sama żyje dojrzałą wiarą, może ją przekazywać innym) i zasady organicznego wzrostu. Cel Ruchu Światło-Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik po ewangelizacji i osobistym opowiedzeniu się za Jezusem uczestniczy w formacji w grupie „uczniów Jezusa”, a następnie we wspólnocie - diakoni, podejmując konkretną służbę w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie dla każdego człowieka.

Oaza mocno zakorzeniona jest i oddana Maryi Niepokalanej, która jest patronką Ruchu i dlatego 8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - jest dla oazowicza szczególny. W tym dniu winno się świętować w każdej wspólnocie oazowej.

KWC

Nieodłącznie z Ruchem wiąże się Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC), polegająca na: powstrzymaniu się od spożywania napojów alkoholowych, nieczęstowania i niewydawania pieniędzy na alkohol. Członkowie i kandydaci KWC przeciwdziałają wszystkiemu, co prowadzi do zniewolenia człowieka. Każdego dnia ci co przynależą do KWC pamiętają o innych w modlitwie i modlą się za tych, którzy uwikłali się w uzależnienie. W czasie trwania turnusów wakacyjnych oraz przez liczne akcje trzeźwościowe, jak: rekolekcje wyzwolenia czy diecezjalne spotkanie KWC w sanktuarium św. Józefa w Nisku, działający w krucjacie chcą promować styl życia wolny od uzależnień. W czasie każdego Dnia Wspólnoty ponawiane i składane są nowe deklaracje kandydackie i członkowskie KWC.

Reklama

W diecezji

Wiele wspólnot parafialnych może się poszczycić grupami oazowymi. W tysiącach można liczyć młodzież, dzieci i dorosłych, którzy regularnie spotykają się w duchu oazowym. Zwieńczeniem roku formacyjnego są 15-dniowe rekolekcje przeżyciowe oparte na poszczególnych tajemnicach różańcowych, pomagających przeżywać cały cykl roku liturgicznego. Rekolekcje podzielone są na stopnie, aby uczestnicy poszczególnych turnusów byli do siebie zbliżeni wiekiem i stopniem rozwoju życia duchowego. Jak informuje ks. Marek Kuliński: - O prężności Oazy może świadczyć fakt, że na turnusach oazowych w ostatnie wakacje wypoczywało ponad 800 uczestników, którymi opiekowało się blisko 100 animatorów i 40 moderatorów z Ruchu Światło-Życie. Optymizmem napawa duże zaangażowanie animatorów, którzy przyjeżdżają pomagać moderatorom w prowadzeniu grup formacyjnych. Wzruszające są świadectwa podsumowujące wakacyjny wypoczynek - młodzi ludzie mówią wtedy o doświadczeniu spotkania z Bogiem na modlitwie czy w Piśmie Świętym - dodaje ks. Kuliński.

Posługa

W naszej diecezji posługę moderatora diecezjalnego pełni ks. Marek Kuliński, wspierany przez ks. Pawła Laska i s. Justynę Mikos. Wsparciem dla moderacji są moderatorzy poszczególnych diakonii. W parafiach natomiast wspólnotami opiekują się księża moderatorzy i opiekunowie grup parafialnych.

Grupą wspierającą moderatorów są animatorzy. Jak podkreśla an. Adrian Pieniążek, który wychował się w Oazie, a obecnie posługuje jako animator: - Rolą animatora jest być starszym bratem dla tych, których prowadzimy i tych, którym chcemy pokazać Boga. Nim zostałem animatorem przez wiele lat sam uczestniczyłem w turnusach oazowych oraz zdobywałem potrzebne umiejętności na zajęciach dla chcących posługiwać.

Inicjatywy

Inicjatywy jakie podejmuje Ruch, to akcje duszpastersko-charytatywne oraz formacja swoich członków. Poszczególne grupy parafialne, czy cała wspólnota diecezjalna, ewangelizuje przez czynne włączanie się w rekolekcje ewangelizacyjne czy marsze dla Jezusa. W ostatnim czasie wyrastają, jak grzyby po deszczu, młodzieżowe inicjatywy modlitw, czuwań czy różnego typu wieczorów uwielbienia, w których szczególną posługę pełni młodzież wychowana w duchu oazowym. Młodzież odwiedza starszych i chorych. Włącza się w kwesty czy festyny charytatywne. Organizuje i animuje zabawy, przeglądy i festiwale. Nieocenioną rolę nasi oazowicze spełniają podczas dorocznych dni młodzieży w poszczególnych miastach naszej diecezji.

Reklama

Diecezja dla członków oazy, animatorów i moderatorów posługujących w Ruchu organizuje szkolenia, dni skupienia czy różnorakie kursy: OM - Oaza Modlitwy, Szkoła Animatora I i II rok, spotkania formacyjne animatorów oraz spotkania w poszczególnych diakoniach. Kursy specjalistyczne, takie jak ORAE (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji), KODA (kurs oazowy dla animatorów), czy inne. Kolegium moderatorów i opiekunów grup parafialnych.

Dla grających i śpiewających organizowane są natomiast: SAM - Szkoła Animatora Muzycznego, KAMUZO - Kurs Animatora Muzycznego i kolędowe warsztaty muzyczne.

Obecnie głównym miejscem formacyjnym Oazy w naszej diecezji jest ośrodek „Golgota” przy parafii św. Barbary w Tarnobrzegu. Sporadycznie oazowicze mają swoje spotkania w ośrodku przy parafii w Gorzycach. W ostatnim czasie coraz bardziej dojrzewa myśl, aby wiele ofert oazowych organizowanych było w Młodzieżowym Ośrodku Turystycznym „Brama Bieszczad” w Olchowej k. Zagórza.

Fundacja Światło-Życie

Początki Fundacja Światło-Życie w Polsce sięgają 1989 r. W tym czasie wielki promotor i opiekun Ruchu Światło-Życie, bł. Jan Paweł II - uznając zasługi Ruchu w ewangelizacji, a równocześnie znając ekonomiczne potrzeby - obdarował Oazę pewną sumą pieniędzy. Po wielu analizach ludzie, którzy otrzymali rozmaite wsparcie ze środowisk oazowych i wychowankowie Ruchu postanowili utworzyć Fundację, która będzie narzędziem dla działań i służyć będzie organizacyjnym sprawom Ruchu. Ks. Adam Lechwar, prezes fundacji w naszej diecezji, wyjaśnia: - Fundacja podejmuje organizację różnych wydarzeń. Należą do nich: koncerty, warsztaty muzyczne, a także współorganizowanie wypoczynku wakacyjnego. Obecnie działania Fundacji koncentrują się nad doprowadzeniem do końca remontu Młodzieżowego Ośrodka Turystycznego „Brama Bieszczad” w Olchowej k. Zagórza. Fundacja prowadzi sprawy formalne, szuka sponsorów, a także będąc organizacją pożytku publicznego, pozyskuje środki z odpisu 1% podatku na cele statutowe: KRS 0000071891. Dzieło, które Fundacja tworzy w Olchowej w Bieszczadach, będzie służyć pomocą w organizowaniu wydarzeń Ruchu Światło-Życie, ale jest też otwarta na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, czy podmiotami mającymi za cel pomoc rodzinie i młodemu człowiekowi w kształtowaniu dojrzałej osobowości. Stąd wiele osób, widzących możliwość działania ku dobremu, angażuje się w Fundację, jako wolontariusze. Inni przez darowizny na cele statutowe odnajdują swój sposób pomocy rodzinom wielodzietnym, albo obarczonymi rozmaitymi przeciwnościami losu. Pragnę podziękować w tym miejscu parafiom, zakładom pracy, urzędom gmin i osobom prywatnym, głównie z terenu naszej diecezji, za współpracę i pomoc w prowadzeniu naszych dzieł. Zapraszam też do korzystania z tworzonej bazy w Olchowej przez różne grupy parafialne, szkolne, turystyczne - dodaje ks. Lechwar.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje coraz bliżej

Niedziela sandomierska 22/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

KSM

Ruch Światło‑Życie

wakacje

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Niebawem zabrzmi ostatni szkolny dzwonek i rozpoczną się wakacje. Czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale również formacji duchowej i zdobywania nowych umiejętności. Dziś pokazujemy część oferty jaką diecezja sandomierska daje dzieciom i młodzieży. Są to tylko te turnusy, które przygotowywane są centralnie przez Caritas, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży, Ruch Światło-Życie czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Caritas

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję