Reklama

Niedziela Małopolska

Z Małopolski do Santiago

Niedziela małopolska 49/2012, str. 4

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Jacek Hołub

Przedstawiciele krakowskich pielgrzymów z abp. J. Barrio Barrio i bp. G. Rysiem

Przedstawiciele krakowskich pielgrzymów z abp. J. Barrio Barrio i bp. G. Rysiem

W 30. rocznicę wygłoszenia przez Jana Pawła II „Aktu Europejskiego”, 9-10 listopada br. odbyły się uroczystości zorganizowane w Santiago de Compostela przez jego metropolitę abpa Juliana Barrio Barrio. Na międzynarodowe wydarzenie przybyli wierni z całej Europy.

W gronie ponad 100 pielgrzymów, reprezentujących nasz kraj, znalazła się licząca ok. 80 osób grupa z Małopolski - przedstawiciele: Bractwa św. Jakuba Ap. w Więcławicach oraz krakowskiego Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Pielgrzymom z Polski przewodniczył, w imieniu zaproszonego przez abp. Juliána Barrio Barrio kard. Stanisława Dziwisza, bp Grzegorz Ryś.

Konferencja

Grupa pątników upamiętniła rocznicę, odbywając ponad stukilometrową pieszą pielgrzymkę. Drogą Portugalską zmierzała prawie 20-osobowa grupa z Bractwa św. Jakuba Ap. ze Szczyrku, a Drogą Angielską - 4 osoby z Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych. W tym samym czasie ponad 150 pielgrzymów przeszło wybrane odcinki polskich Dróg św. Jakuba.

Z informacji przekazanych przez przedstawicieli Bractwa św. Jakuba w Więcławicach (organizatora wyjazdu na uroczystości); ks. Ryszarda Honkisza, proboszcza parafii w Więcławicach Starych oraz dr. Franciszka Mroza, prezesa Bractwa, wynika, że 9 listopada polscy pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia w kaplicy Matki Bożej z Pilar, w katedrze w Santiago de Compostela. Następnie wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Seminarium Mayor, gdzie wysłuchali m.in. ks. Elisardo Temperán Villaverde. Kanclerz Metropolity Santiago przedstawił historię przybycia relikwii, powstania katedry i rozwój ruchu pielgrzymkowego w Santiago oraz jego dynamikę w ostatnim 30-leciu. Z kolei bp Grzegorz Ryś w wykładzie „Tożsamość i jedność Europy - w 30 rocznicę »Aktu Europejskiego«” powiedział m.in.: - Przyszłość Europy i chrześcijaństwa w Europie, to bez wątpienia jeden z najczęściej dyskutowanych dzisiaj tematów. 30. rocznica „Aktu Europejskiego” stanowi dobrą okazję, aby postawić je na nowo. W wygłoszonym wówczas w Composteli tekście Jan Paweł II uznał wszak chrześcijaństwo nie tylko za element konstytutywny tożsamości Europy, ale także kluczowy dla jej kulturowej i duchowej jedności... Biskup zakończył swe rozważania stwierdzeniem, że drogą do chrześcijańskiej jedności współczesnej Europy jest nowa ewangelizacja, ponieważ nasz kontynent cierpi na brak chrześcijan żyjących głęboko własnym chrztem.

Reklama

Eucharystia

Centralnym punktem uroczystości rocznicowych była odprawiona w południe, 10 listopada br. w katedrze w Santiago de Compostela Eucharystia, której przewodniczył abp Julian Barrio Barrio. W homilii Arcybiskup po raz kolejny przypomniał słowa wypowiedziane przez bł. Jana Pawła II przed 30 laty, w tym m.in.: „Cała Europa odnalazła się wokół tej «pamiątki» świętego Jakuba, w tych samych wiekach, w których budowała się jako kontynent jednorodny i zjednoczony duchowo”.

W czasie Mszy św. bp. Grzegorz Ryś, przekazał na ręce abp. Juliána Barrio Barrio relikwie bł. Jana Pawła II oraz relikwiarz ufundowany przez pielgrzymów z Polski. Kolejnym polskim akcentem uroczystości było podarowanie przez Bractwo Kurkowe z Krakowa pamiątkowej tablicy. Na zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja, a poświęconej przez kard. Stanisława Dziwisza, tablicy wyryto (w języku hiszpańskim i polskim) słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane 9 listopada 1982 r.: „Pielgrzymowanie zbliżało, umożliwiało kontakt i jednoczyło ludy, do których z upływem wieków docierało przepowiadanie świadków Chrystusa”. - Przekazanie tablicy to wspólny pomysł Bractwa św. Jakuba z Więcławic i krakowskiego Bractwa Kurkowego - mówi ks. Ryszard Honkisz. - Wiosną, podczas rozmowy z królem kurkowym, Kazimierzem Lorancem, wspomniałem o ważnej rocznicy i Bractwo postanowiło również uczcić Jana Pawła II, udając się z pielgrzymką do Santiago. Trzeba podkreślić, że Bractwo Kurkowe bardzo angażuje się w upamiętnianie życia i nauki bł. Jana Pawła II, a nowy król kurkowy z marszałkami podjął się realizacji w tym zakresie właśnie takiego zadania.

Reklama

- Druga tablica, która w tym dniu została odsłonięta, upamiętnia pielgrzymki do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela dwóch papieży: bł. Jana Pawła II (1982 i 1989 r.) oraz Benedykta XVI (2010 r.) - relacjonuje Franciszek Mróz i dodaje, że na zakończenie Mszy św. wszyscy zgromadzeni mieli okazję podziwiać rozkołysany, najbardziej okazały na świecie trybularz (kadzielnicę), tzw. botafumeiro, używany jedynie w czasie największych świąt i nabożeństw.

Wezwanie

- Powrót do słów bł. Jana Pawła II, że Europa rodziła się na drogach św. Jakuba, jest aktualny. To ważne, byśmy pielgrzymując nimi, pamiętali o chrześcijańskich korzeniach oraz o ponadczasowej prawdzie zawartej w Ewangelii - tłumaczy celowość udziału w wydarzeniach ks. Ryszard Honkisz, a Franciszek Mróz dodaje: - Osobiście uważam, że uroczystości wpisują się także w historię polskiego pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Było to drugie, duchowo niezwykle bogate (po I Polskiej Pielgrzymce w 2010 r.) spotkanie polskich pątników w Santiago de Compostela. Stojąc przy relikwiach bł. Jana Pawła II, mogliśmy kolejny raz usłyszeć wezwanie skierowane do Europy: „… Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie”.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubuska Droga św. Jakuba

Powstał portal www.lubuskadsj.pl dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, projekt: „Lubuska Droga św. Jakuba”.

W ramach przygotowań do ogólnoświatowego Jubileuszowego Roku Jakubowego (trwającego od 01.01.2021 do 31.12.2021 r.) przy wsparciu abp. Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego KEP oraz bp. Tadeusza Lityńskiego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powstał portal www.lubuskadsj.pl dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, projekt: „Lubuska Droga św. Jakuba”.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję