Reklama

Aula

Blask wiary w Chrystusie

Niedziela Ogólnopolska 49/2012, str. 19

[ TEMATY ]

książka

promocja

BM Sztajner

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania z nową książką i jej autorem zwykle się łączą ze sporą dawką emocji, ale takie same emocje są również udziałem autorów. - Czuję się, jakbym przeżywał drugi ingres - żartował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, podczas promocji swojej najnowszej książki „Blask wiary w Chrystusie”, która ukazała się w Wydawnictwie KUL. Uroczysta promocja odbyła się 19 listopada br. w auli „Niedzieli” w Częstochowie, z udziałem znakomitych gości, wśród których byli m.in.: abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, przedstawiciele Jasnej Góry - o. Józef Płatek i o. Zachariasz Jabłoński, parlamentarzyści oraz rektorzy częstochowskich uczelni: Akademii Jana Długosza - dr hab. inż. prof. AJD Zygmunt Bąk i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr Andrzej Przybylski.

- Ważne, że blask wiary świeci w Roku Wiary i towarzyszy nam zwłaszcza dzisiaj, gdy ludzie poszukują blasku, przy którym nie zginą, przy którym czują się pewnie i bezpiecznie - podkreślił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, rozpoczynając prezentację książki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wprowadzenie w treść publikacji przygotował ks. prof. Krzysztof Guzowski z Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL, recenzent książki. Tekst jego wykładu: „Osobowy charakter wiary chrześcijańskiej” odczytał ks. dr Włodzimierz Kowalik. W wykładzie znalazło się wiele myśli stanowiących tematy do osobistego przemyślenia: „Jako chrześcijanie nie jesteśmy w stanie poznać, czym jest wiara, nie poznając Jezusa Chrystusa i Jego wiary” - zauważył ks. Guzowski; „Wiary nie można nigdy posiąść, jak się posiada wiedzę z określonej dziedziny po odbyciu studiów specjalistycznych”, ponieważ „wiara jest codziennym wysiłkiem rozumu, woli i serca człowieka wierzącego, by być jak najbliżej Boga i by jak najdoskonalej, jak to tylko możliwe, naśladować Chrystusa” - stwierdził. Pomocą w tych przemyśleniach może być - zdaniem ks. Guzowskiego - książka abp. Wacława Depo, która prześwietla perspektywą wiary, jako łaski Ducha Świętego, różne obszary życia Kościoła i świata.

W książce zamieszczono 29 tekstów. - To zbiór moich wystąpień, moich zmagań z prawdą, ale przede wszystkim prezentacji tej prawdy, którą rozpoznawałem i przedkładałem ludziom w różnych miejscach naszego kraju czy nawet poza jego granicami - mówił abp Wacław Depo. Lektura tych tekstów, w połączeniu ze znajomością aktualnych wystąpień, daje pełniejszy obraz duszpasterskich wypowiedzi Autora. - Chętnie korzystam z całego bogactwa poezji - kontynuował abp Depo, dodając, że poeci, od Norwida poczynając, do Romana Brandstaettera, ks. Jana Twardowskiego i innych, uczą wrażliwości i pozwalają przełożyć język teologiczny na język komunikacji osobowej.

Jak zawsze, podczas spotkań promocyjnych, była możliwość zadawania Autorowi pytań. Z tej okazji skorzystało wiele osób, zarówno kapłanów - ks. dr Jarosław Grabowski, ks. dr Franciszek Dylus, ks. dr Ireneusz Skubiś - jak i świeckich. Autor odpowiadał chętnie i wyczerpująco. Każda odpowiedź stanowiła odkrywanie wielkiego skarbca wiary i była nagradzana oklaskami.

- To spotkanie widzę w kategoriach łaski, która została nam udzielona po przekroczeniu progu Roku Wiary - podkreślił abp Wacław Depo, który na zakończenie poprowadził wspólną modlitwę o umocnienie w wierze.

Spotkanie w auli „Niedzieli” prowadził Marian Florek, a głęboką, uroczystą oprawę muzyczną nadał całości występ Katarzyny Suskiej-Zagórskiej - solistki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, która wykonała utwory J. S. Bacha W. A. Mozarta, oraz G. F. Händla; towarzyszył jej przy fortepianie dr hab. prof. AJD Maciej Zagórski.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miałem wielkie szczęście

Niedziela Ogólnopolska 18/2013, str. 40-41

[ TEMATY ]

książka

spotkanie

WOJCIECH BEDNARSKI

Al Bano podpisujący swoją książkę w otoczeniu fanów

Al Bano podpisujący swoją książkę w otoczeniu fanów

Pod koniec marca 2013 r. w Krakowie gościł Al Bano – znany włoski piosenkarz. Jego koncerty cieszyły się wielką popularnością, szczególnie w drugiej połowie XX wieku, w Europie, Ameryce i Azji. Potwierdzeniem światowego sukcesu odniesionego przez artystę w muzyce jest m.in. 26 złotych i 8 platynowych płyt oraz wiele znaczących nagród, w tym dwukrotne odznaczenie prestiżową Austrian Award, przyznawaną najważniejszym muzykom świata. W Krakowie piosenkarz spotkał się z licznymi fanami zainteresowanymi jego książką (wydaną nakładem Wydawnictwa św. Stanisława BM) pt. „Wierząc, nie poddałem się nigdy”, którą napisał, zachęcony przez włoskiego dziennikarza watykanistę, aby opowiedział o swym stosunku do Boga.

Maria Fortuna- Sudor: – Pańska książka to swoiste wyznanie wiary...
CZYTAJ DALEJ

Jaskinia Słowa (27 Niedziela Zwykła)

2025-10-04 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Tłumy miłośników modlitwy różańcowej w Rokitnie

2025-10-04 17:47

[ TEMATY ]

Rokitno

Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca

Karolina Krasowska

Rokitno, Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

Rokitno, Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

Tłumy wiernych – miłośników modlitwy różańcowej z całej diecezji - przybyły 4 października do Rokitna na Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka. Spotkaniu przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Tegoroczna Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie była wyjątkowo liczna, gdy chodzi o frekwencję. Rozpoczęła się Różańcem z procesją pocztów sztandarowych. Później swoim świadectwem podzielił się Adrian Pakuła, twórca i koordynator rekolekcji ODDANIE33, który przyjechał z Poznania. Zwrócił uwagę, że modlitwy członków Żywego Różańca dopomagają Matce Bożej w ratowaniu dusz:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję