Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Eucharystia źródłem miłości

„ Malarstwo jest sposobem na życie, wielką pasją. Chcę, by moje malarstwo zachęcało do koncentracji, wciągało, niosło radość dla oczu” - mówi Elżbieta Tyszko, która w br. obchodzi 35-lecie pracy twórczej. Z tej to okazji 20 października br. Katolickie Stowarzyszenie„ Civitas Christiana” w Zamościu, przygotowało wystawę malarstwa religijnego artystki pt. „Eucharystia źródłem miłości”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2012, str. 7

[ TEMATY ]

malarstwo

Łukasz Kot

Elżbieta Tyszko z rodziną

Elżbieta Tyszko z rodziną

Na otwarcie wystawy przybyli m.in.: ks. prał. Adam Firosz - kanclerz Kurii diecezjalnej, proboszcz parafii katedralnej, ks. dr hab. Czesław Galek, ks. Adam Dworzycki, Maria Gmyz - przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Jan Wojciech Matwiejczuk - przewodniczący Rady Miasta Zamość, Jerzy Tyburski - dyrektor BWA Galerii Zamojskiej oraz liczne grono znajomych i przyjaciół.

Reklama

Przewodniczący Stowarzyszenia - Łukasz Kot przedstawił sylwetkę artystyczną malarki. Poprosił o okolicznościowe słowo Jerzego Tyburskiego. - Uczestniczyłem w zajęciach artystycznych prowadzonych przez panią Profesor w piwnicy przy ul. Ciepłej w lokalu Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego - wspominał Dyrektor BWA. - Było tam mnóstwo inspiracji. Bardzo ciepło wspominam te chwile. Utkwiły mi one głęboko w pamięci. To były moje pierwsze spotkania z plastyką. Myślę, że wtedy zaczęła się moja pasja malarska i jestem za to bardzo wdzięczny”. Głos zabrał także ks. prał. Adam Firosz: „Wystawa «Eucharystia źródłem miłości» wpisuje się w Rok Wiary, który przeżywamy. Pani Elżbieta wcześniej niż Ojciec Święty uchwyciła ten moment przesłania. Te obrazy powstawały na przestrzeni 12 lat. Jedno wiem i jestem o tym przekonany, że te obrazy nie powstałyby w taki sposób, jak je widzimy tutaj, gdyby nie wiele godzin przeklęczanych przez panią Elżbietę przed Najświętszym Sakramentem. Gdyby nie Eucharystie, w których uczestniczy każdego dnia. Dziękuję za tę wystawę, bo jest ona pewnym przesłaniem dla odbiorców; dla tych, którzy będą ją rozczytywali, ale przede wszystkim dziękuję za świadectwo pani Elżbiety, jako Człowieka Eucharystii”.

Na wystawie przygotowanej w dowód wdzięczności bł. Janowi Pawłowi II za otrzymane łaski zostało zaprezentowanych 17 obrazów dotyczących tematyki Eucharystii. Można je oglądać do końca listopada br. w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kolegiackiej 8a w Zamościu.

Elżbieta Tyszko urodziła się w Zwierzyńcu, wychowała zaś w Zamościu. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando w Zamościu, następnie Państwowe Zaoczne Studium Oświaty i Kultury w Warszawie i Zaoczne Studium Pedagogiczne w Lublinie. Otrzymała tytuł artysty plastyka przyznany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jej obrazy znajdują się m.in. w muzeach w Lublinie, Słupsku i Zamościu, na statku „Ziemia Zamojska”, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych. W 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski malarka podarowała Ojcu Świętemu obraz olejny, który został zabrany do Watykanu. Pracowała jako inspektor do spraw społeczno-wychowawczych w Spółdzielni im. Walerian Łukasińskiego i Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego, prowadziła świetlice osiedlowe. Jej praca z dziećmi została uhonorowana wieloma odznakami, głównie przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Artystka ilustrowała Baśnie Andersena i Baśnie Braci Grimm, wiersze dla dzieci Władysława Sitkowskiego, wiersze ks. Krzysztofa Guzowskiego oraz książkę dla dzieci pt. „Życie Jezusa”. Często przekazuje swoje prace na aukcje charytatywne, z których środki przekazywane są potrzebującym dzieciom. Jedną z pasji, oprócz malarstwa, jest pisanie wierszy.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ekstaza św. Franciszka” El Greco od poniedziałku na Zamku Królewskim w Warszawie

[ TEMATY ]

sztuka

malarstwo

pl.wikipedia.org

Od 16 września do 31 października br. dzieło hiszpańskiego malarza El Greco „Ekstaza św. Franciszka”, znajdujące się z zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach będzie prezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach wystawy „Galeria jednego obrazu”. 11 września w asyście policji i pod nadzorem konserwatorów, obraz po raz pierwszy po dziesięciu latach od udostępnienia go zwiedzającym, opuścił siedleckie Muzeum Diecezjalne.

Przed wyjazdem z Siedlec obraz został poddany został ekspertyzie, której dokonali konserwatorzy dzieł sztuki: Magdalena Rogowska oraz Tomasz Buźniak - główny konserwator dzieł sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie. – Jesteśmy w Siedlcach, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z transportem dzieła sztuki. Musieliśmy dokonać opisu „zachowania” obrazu oraz wykonać zdjęcia dokumentujące stan dzieła. W takich sytuacjach należy także nadzorować pakowanie i transport - wyjaśniali konserwatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję