Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczni za nową parafię

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2012, str. 1

[ TEMATY ]

historia

parafia

Archiwum parafii

Na pamiątkę uroczystości

Na pamiątkę uroczystości

W malowniczo położonej miejscowości, na Równinie Biłgorajskiej, wśród krajobrazu lasów sosnowych i łąk rozpościera się imponujący widok kościoła w Starym Bidaczowie. Swoją historią świątynia sięga 1983 r., kiedy to - z inicjatywy proboszcza parafii Sól ks. Adama Gorzelewskiego - mieszkańcy okolicznych miejscowości: Starego i Nowego Bidaczowa, Łazor, Banach, Suszki i Jachosz, rozpoczęli budowę kościoła. J. E. bp Jan Śrutwa dokonał poświęcenia świątyni 5 lipca 1987 r. Od tego czasu wierni mogli gromadzić się na wspólnych modlitwach w kaplicy podległej parafii Sól. Okres 25 lat istnienia kościoła to czas stałych prac i inicjatyw ludzi szczerze zaangażowanych w rozbudowę świątyni, placu kościelnego i plebanii. Swoją aktywnością wyróżniali się szczególnie: śp. Jan Schodziński, radni: Kazimierz Dzido, Andrzej Flis, Stanisław Ciosmak, Maria Kowal, Jacek Dzido, Wiesław Przytuła, Danuta Juszczyńska, Janusz Kusz, Jan Przytuła, Stanisław Gonciarz, Marian Banach, Wiesław Fusiarz i wielu anonimowych ludzi dobrego serca.

Reklama

Uwieńczeniem tych szczytnych działań był dzień 25 października br., kiedy to - na mocy dekretu z dnia 16 września br., nadanego przez biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariana Rojka - została erygowana parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bidaczowie. Dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła ks. Miłosław Żur został uroczyście mianowany proboszczem nowej parafii. Uroczystościom przewodniczył J. E. bp Marian Rojek z udziałem ks. prał. Józefa Flisa, ks. dziekana Witolda Batyckiego, ks. dr. Ryszarda Mazurkiewicza, ks. dr. Mariusza Trojanowskiego, ojca duchownego ks. Marka Żura, ks. Adama Sobczaka, ks. dr. Jana Gawrońskiego, ks. Ryszarda Ostasza, ks. Piotra Kaweckiego, ks. Piotra Harko, ks. Jerzego Trusia, ks. Roberta Czwartkowskiego, ks. Piotra Gmiterka, ks. Mariusza Molendy, ks. dziekana Jana Krawczyka, ks. dziekana Adama Marka, ks. dziekana Stanisława Małysza, ks. prał. Zdzisława Ciżmińskiego oraz kapłanów z dekanatu Biłgoraj Południe i Północ, z Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa, Końskowoli i Lublina, jak również licznie zgromadzonych wiernych, władz parlamentarnych i samorządowych, w tym przedstawicieli Sejmu RP: posłów Sławomira Zawiślaka i Piotra Szeligi oraz wicestarosty biłgorajskiego Stanisława Schodzińskiego i starosty niżańskiego Gabriela Waliłko, wójta gminy Harasiuki Henryka Bździucha, sekretarza gminy Biłgoraj Teresy Różańskiej i przedstawicieli władz gminy, dyrekcji szkół ze Starego Bidaczowa i Harasiuk, społeczności lokalnej, jak również gości z sąsiedniej parafii Sól, w której ks. Miłosław Żur pełnił dotąd funkcję wikariusza.

Nowemu Proboszczowi szczere życzenia obfitych łask Bożych w pełnieniu posłannictwa złożyli wdzięczni parafianie, przedstawiciele władz kościelnych i państwowych, społeczność szkolna oraz goście. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. Miłosława i jego niebywałej umiejętności jednoczenia i angażowania wiernych z pobliskich miejscowości: Stary i Nowy Bidaczów, Jachosze, Suszka (przynależąca do gminy Biszcza), Łazory i Banachy (gmina Harasiuki), udało się zwieńczyć dzieło tworzenia parafii, z pomocą Bożą i za sprawą wspólnych nabożeństw i codziennych modlitw.

Wdzięczni za dar nowej parafii prośmy Boga, aby dzieło, które wymaga wielu trudów, cierpienia i ofiary wydało obfity owoc teraz i w przyszłości.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto w niewielkim Sławęcinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2015, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

Józef Leśniański

Kościół z zabytkową wieżą

Kościół z zabytkową wieżą

Podziękujmy Panu Bogu za odbudowę wieży, za wszystkich inicjatorów, za mądrą współpracę, za otwartość instytucji wspierających i za wszystkich dobrych ludzi, którzy przy tym dziele pracowali. Módlmy się także za budowniczych – mieszkańców tej ziemi, którzy przed wiekami wznieśli świątynię, a przy niej dzwonnicę, aby budowle te służyły pożytkowi duchowemu wszystkich pokoleń i służą aż do naszych czasów – słowa abp. Andrzeja Dzięgi rozległy się na placu kościelnym w Sławęcinie. Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej jest kościołem filialnym parafii w Piaseczniku, w dekanacie Suchań.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję