Reklama

Niedziela Sandomierska

Widzieć, osądzać, działać

Niedziela sandomierska 48/2012, str. 5

[ TEMATY ]

młodzi

KSM

Archiwum KSM

Tegoroczne rekolekcje przed ślubowaniem

Tegoroczne rekolekcje przed ślubowaniem

KATARZYNA WOYNAROWSKA: - Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie, to hasło określające cel istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży proszę je nam przybliżyć...

KS. MAREK KUMÓR: - Podstawowym celem jest kształtowanie dojrzałych postaw chrześcijańskich i patriotycznych, pomaganie młodzieży, aby przez wspólnotę, którą tworzy, uczestniczyła w życiu Kościoła. Stąd też hasło, „Przez cnotę, naukę i pracę”, wyznacza naszą drogę. Przez cnotę, a więc poprzez pracę nad sobą, kształtowanie charakteru, jak również wyrabianie właściwej postawy moralnej. Współcześnie świat proponuje bowiem młodzieży wiele zdobyczy cywilizacji, których celem jest, z przykrością należy to stwierdzić, rozchwiać i zniszczyć osobowość, ciało i psychikę. Przez naukę, a zatem przez rozwój intelektualny, wiemy jak dziś w dobie techniki ważne jest kształtowanie umysłu, czytanie wartościowych książek, zainteresowanie problemami ojczyzny, czytanie prasy katolickiej. Z kolei przez pracę młodzież uczy się pracowitości. Młodzi chętnie włączają się w organizowane przez KSM akcje.

- Czym KSM może zainteresować współczesnego młodego człowieka?

- Oczywiście, że może zainteresować. Młodzi ludzie mają szansę przejść przez ten trudny dla nich okres życia bez większych przegranych. KSM ma wspaniałych patronów: Matka Boża Królowa Polski, św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna, którzy pomagają młodzieży realizować ewangeliczny ideał życia. A dziś wartości ewangeliczne (choćby cnota czystości, prawdomówności, miłości) są podeptane przez ludzi. Dlatego też jestem głęboko przekonany, że młodzi wstępujący do KSM, to ludzie ambitni, katolicy pełni optymizmu. Liderzy, którzy animują w szkołach, w parafiach, organizują spotkania, zachęcając równieśników, aby nie bali się w siebie zainwestować. Aby nie wstydzili się swoich ideałów - wręcz przeciwnie, głosili je i bronili! Dlatego też m.in. organizujemy różnego rodzaju szkolenia, obozy, akcje społeczne.

Reklama

- Jak wygląda struktura KSM w diecezji sandomierskiej. Ile macie oddziałów, ile osób należy do stowarzyszenia?

- Na czele KSM stoi zawsze biskup diecezjalny. To on powołuje KSM na terenie swojej diecezji i jemu Stowarzyszenie bezpośrednio podlega. Ksiądz Biskup mianuje księdza asystenta i prezesa stowarzyszenia. Co do struktur, KSM kieruje zarząd diecezjalny, na którego czele stoi prezes (obecnie Damian Warchoł). Przy zarządzie działa komisja rewizyjna. Członkowie zarządu oraz komisji pochodzą z różnych parafii diecezji. Na poziomie parafii organem koordynującym prace jest kierownictwo oddziału - tworzy go 5 osób świeckich i ksiądz asystent. Wszystkich oddziałów w diecezji mamy 38, a członków ok. 400.

- Działanie i formacja, tak najkrócej określa się metody pracy organizacji katolickich. Jakie macie formy działania, aktywności, a jakie formacji duchowej?

- Należy pamiętać, że aby owocne było działanie, podstawą jest formacja. To z formacji będzie wynikała akcja. Dlatego duchowość KSM opiera się na dwóch filarach: życiu modlitwą oraz życiu sakramentalnym. Ważne są cotygodniowe spotkania, na których konieczna jest obecność księdza asystenta parafialnego, rozważanie Słowa Bożego, rozmowa z młodzieżą na ważne dla nich tematy. Poza tym oferujemy elementy formacji wspólnej: rekolekcje, diecezjalne dni formacyjne (szkolenia), regionalne dni skupienia. W wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata druhowie i druhny KSM składają uroczyste przyrzeczenie w obecności Pasterza diecezji, stając się tym samym członkami stowarzyszenia. Dopiero teraz, po właściwej formacji, możemy mówić o pracy. Myślę, że jedna z najlepszych metod, to metoda francuska: „Widzieć - Osądzać - Działać”. Widzieć, to dostrzegać uważnie problemy życia ludzkiego. W osądzaniu należy pomóc młodzieży w głębszej analizie zjawisk, w szukaniu dróg rozwiązania. Na końcu podejmujemy działanie. Wspomnę tutaj choćby o listopadowej akcji porządkowania i odnawiania opuszczonych grobów, rozprowadzania przed Świętami kartek, bo dziś jest coraz więcej kartek, które w ogóle nie zawierają elementów religijnych. Od najbliższego Adwentu młodzież z KSM podejmie akcję „paczka świąteczna”, skierowaną do dzieci z rodzin najuboższych. Młodzież w swoich oddziałach prowadzi też akcje charytatywne (odwiedzanie szpitali, hospicjów, osób starszych), patriotyczne (rozprowadzanie flag, przygotowanie wydarzeń patriotycznych), czy rekreacyjno-sportowe. A to tylko niektóre z nich.

- Czy rosnąca laicyzacja społeczeństwa odczuwalna jest także przez KSM? Czy trudniej np. młodych ludzi zachęcić do większej aktywności w Kościele, albo czy członkom KSM trudniej docierać ze swoim przesłaniem do rówieśników? Jakie przeszkody napotykacie na swojej drodze?

- Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że postępująca laicyzacja przekłada się również na coraz większą obojętność religijną i narodową u młodzieży. Laicyzacja w pierwszym rzędzie dotyka rodzin. Jeżeli człowiek z domu nie wyniesie podstawowych zasad i wartości, to trudno potem od niego wymagać, by wstąpił do KSM, choć i takie przypadki się zdarzają.
Dzisiaj młodzi bardzo często nie stawiają już pytań o istnienie Pana Boga, spotykamy się z coraz większą obojętnością religijno-moralną. Gdy członkowie KSM rozmawiają z rówieśnikami, by ich zachęcić do wstąpienia do Stowarzyszenia, ci wymawiają się brakiem czasu. My jednak nie rezygnujemy z poszukiwania tej szlachetnej młodzieży, która pragnie budować swoje człowieczeństwo na Chrystusie, z młodzieńczym zapałem głosić Ewangelię całym swoim życiem. A przede wszystkim być wiernym obietnicom złożonym na chrzcie świętym, a dbając o Ojczyznę wypełniać patriotyczne obowiązki w myśl słów Hymnu: „Ojczyźnie spłacim święty dług. Tak nam dopomóż Bóg!”.

2012-11-23 13:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Rok, idą zmiany…

Młodzież zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” tradycyjnie rozpoczynają rok od wspólnego spotkania opłatkowego z Księdzem Biskupem. W tym roku zostało ono połączone z wyborami do Zarządu Diecezjalnego KSM i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na VII kadencję

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 9 stycznia rano zebrała się młodzież z oddziałów KSM z całej diecezji, aby kolejny raz wybrać skład zarządu i komisji rewizyjnej. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zarządu minionej kadencji została wybrana komisja skrutacyjna, która poprowadziła wybory. Kandydaci do zarządu i komisji rewizyjnej powiedzieli kilka słów o sobie, po czym przystąpiono do głosowania.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję